0

- 45%

Dámské Běžecké boty adidas Performance kanadia 8.1 tr w

VYBER SI VELIKOST
1 350 Kč
2 449 Kč
Ještě 150 Kč a máš dopravu zdarma
vyzkoušej nezávazně ve 13 prodejnách v ČR
+420 730 518 352
Zavolej, rádi pomůžeme
vrácení a výměna do 30 dnů

Běhání po lese

Pokud mezi tvé oblíbené místo na sportování patří les, pak se hodí mít na nohách pořádné teréňáky, které navíc skvěle vypadají. V adidas Kanadia neuklouzneš, budeš mít stabilní krok a navíc hezky utlumený. S vůní lesa v krabici nechodí, za tou už musíš ty.

  • Svršek ze síťoviny dobře dýchá a je zpevněn ve střední části chodidla a na patě. To zajistí, že budeš mít jistější krok.
  • Vnitřní stélka EcoOrthoLite® je na omak měkká a zpohodlní průlet lesem.
  • Mezipodešev cloudfoam skvěle tlumí každý krok
  • Podrážka je gumová s použitím technologie TRAXION, která tě nenechá uklouznout.
KódBB3509
Typ obuviBěžecké boty
PohlavíDámské
Značkaadidas Performance
BarvaČerná, Šedá
SportBěh
Běžecký povrchdo terénu / trailové

“Srdce je víc než rozum a být součastí něčeho většího je víc než jednotlivec”. Tři pruhy, kvalita, styl - to je adidas. Založen v roce 1949 Adolfem (domácky Adi) Dasslerem, po rozporech s bratrem Rudolfem, který založil firmu Puma, zůstává hlavním evropským výrobcem sportovního vybavení. Kromě sportovního zboží se zaměřuje i na lifestyle pod značkou adidas Originals, kterou nosí hvězdy jako Pharrel Williams nebo Rita Ora.

Běžecké boty

Základ úspěšného výběru je uvědomit si a pamatovat na to, že každé chodidlo je něčím odlišné. Jasně, že dřív jsme vyběhli ven a neřešili jsme, jaký máme došlap a jestli poběžíme po asfaltu nebo v lese. Ať už závodíš nebo běháš jen tak pro radost, následující řádky by sis měl každopádně přečíst.

Správná velikost

Je nám jasné, že když vybíráš třeba módní (vycházkovou obuv), tak chceš, aby ti byly boty akorát. Ale u těch běžeckých by tomu mělo být jinak. Musíš volit boty o půl nebo rovnou o celé číslo větší, protože žádný z prstů nesmí při běhu narážet na špičku boty. Po běhu by se totiž mohly nehty podlít krví, a prsty tak zčernat. Samozřejmě by se ti ale neměly boty ani vyzouvat. Jako základ pro správný výběr pak doporučujeme zkoušet boty spíše navečer, kdy je chodidlo trochu nateklé. Napodobí se tím reakce chodidla po dlouhém běhu. 

To bychom měli k délce bot, ale nesmíme vynechat ani jejich šířku. Řekneme to jednoduše, bota nesmí být nepříjemně těsná, ale chodidlo by v ní nemělo ani plavat. Často slyšíme: Však se ještě roztáhnou, ne?. Bohužel (nebo spíš bohudík) to takto u běžeckých bot nefunguje. U kvalitních běžeckých modelů se totiž s výrazným rozšlápnutím nesetkáš.

Co z toho všeho plyne? Pokud tě bota tlačí nebo je ti úzká užpři zkoušení, pokračuj radši ve hledání těch pravých.

Tady ale analýza bot nekončí. Je třeba také zjistit, jaký máme došlap, abychom zamezili možnému zranění. Takže pojďme si vysvětlit, co je to ta zpropadená pronace a ještě horší supinace.

Pronace

Pronace není žádnou vadou. Je to přirozený pohyb klenby, kterým noha tlumí náraz vzniklý došlapem. Co se došlapu týče, je zde při běhu citelný rozdíl od běžné chůze. Noha se musí během dopadu vyrovnávat s tlakem, který je 2-3x vyšší než hmotnost těla. Při takové zátěži se tak negativně zvýrazňují všechny vady chodidla (nadměrná pronace a supinace). Je proto nutné zvolit vhodnou obuv, která tyto nedostatky limituje.

Nadměrná pronace

Nadměrná pronace není při běhu žádoucí a může vést až k vleklým zdravotním problémům. Jedná se o typ došlapu, při kterém se chodidlo vychyluje směrem dovnitř (viz obrázek).

Běžecké boty vhodné pro pronátory najdeš zde.

Supinace (nedostatečná pronace)

Při supinaci se naopak vychyluje chodidlo směrem ven, a mnozí běžci tak vytáčejí špičky nohou příliš dovnitř. Nejvíce zatěžované místo na botě je tudíž vnější strana podrážky (viz. obrázek).

Běžecké boty vhodné pro pronátory a běžce s neutrálním došlapem najdeš zde.

Jak ale zjistit, jaký mám došlap (pronaci)?

Nejlepším způsobem by bylo navštívit odborné lékařské pracoviště, ale není to životně nutné. Velmi spolehlivým způsobem, kterým lze určit, zda pronujeme málo, dostatečně (neutrálně) nebo nadměrně, je zjistit, jaký máme typ chodidla. V zásadě existují tři typy chodidel. K jejich určení nám poslouží tzv. mokrý test. Jak na to, se můžeš podívat v tomto videu (Pokud máš s angličtinou problémy, tak nevadí. Stačí odkoukat postup.): https://www.youtube.com/watch?v=vkrsyRt3juI

Vyhodnocení mokrého testu

1. Supinace -  chodidlo s vysokou klenbou

Je to případ, kdy otisk zobrazuje pouze přední část chodidla oddělenou od paty, eventuálně spojenou s patou jen úzkou čarou. Takové chodidlo má vysokou klenbu a bude se vyznačovat pravděpodobně nedostatečnou pronací (supinací).

2. Neutrální - chodidlo s normální klenbou

Pokud vidíš zhruba polovinu svého chodidla, máš nejrozšířenější typ chodidla a normální pronaci.

3. Pronace - chodidlo s nízkou klenbou

Vidíš celý obtisk chodidla? Pak máš chodidla s nízkou klenbou nebo tzv. ploché nohy a pravděpodobně budeš trpět nadměrnou pronací.

Teď víš, čemu bys měl zabránit vhodným výběrem bot. K eliminaci nadměrné nebo podprůměrné pronaci (supinaci) ti dopomůže buď tlumení (popsáno níže), nebo speciální vložky do bot.

Tlumení

Pokud s během začínáš a máš vyšší hmotnost (nad 85kg), sáhni po více odtlumených botách. Tento typ obuvi je sice dražší a zpravidla i těžší, avšak dopady v nich budou výrazně příjemnější a klouby ti poděkují. Lehčí běžci nebo ti, kteří mají již něco odběháno, mohou sáhnout po méně odtlumených modelech. Tyto boty bys měl ale zvolit, až s během pokročíš a na řadu přijde např. tempový trénink (stále tempo na kilometr).

Cushioning - boty s tlumením

Boty zaměřené na dokonalé tlumení nárazů při dopadu. Běžce pak neobtěžuje bolest a může se lépe soustředit na techniku běhu. Díky své univerzálnosti je to nejrozšířenější typ obuvi a patří mezi vhodné adepty na běžeckou obuv pro supinátory.

Stability

Obuv určena pro běžce se středním až nadměrným pronačním nášlapem. Obuv eliminuje přílišné vtáčení chodidla do vnitřní strany, čímž mj. předchází případnému zranění běžce.

Free/Barefoot

Díky těmto botám pocítíte výhody běhu na boso, ale přitom budete dostatečně chráněni vůči vnějším vlivům. Bylo totiž prokázáno, že běh na boso je pro nohu velmi zdravý a posiluje pro běh důležité svaly.

Už víš, jak zvolit velikost, jaký máš dopad a jaké tlumení budeš potřebovat. Dostáváme se do finále a teď už je potřeba si jen odpovědět na otázku: Na jakém podkladu budu běhat? Když nepočítáme tretry určené pro atlety, máme dvě možnosti: silniční a terénní (trailová) běžecká obuv.

Silniční běžecká obuv

Má za úkol tě co nejvíce ochránit před možností vzniku zranění v důsledku běhu po tvrdém povrchu a zároveň má zajistit prodyšnost a ochranu nohy. Z těchto důvodu je hlavní vlastností této boty dobré ztlumení síly, kterou dopadáme na tento povrch.

Máme několik typů silničních běžeckých bot:

Objemové

Jsou určené pro každodenní běhání a objemové tréninky (delší výběhy). Jejich úkolem je poskytovat maximální tlumení a zajištění pohodlí po celou dobu běhu.

Lehké tréninkové

Typické pro tempové tréninky a rychlejší běhy. Díky menšímu množství tlumení (oproti objemovým botám) je váha těchto bot citelně nižší.

Závodní

Tento typ není určen pro objemový trénink nebo rekreační běhání. Jak naznačuje označení závodní, jsou tyto boty určené hlavně pro běžecké závody, případně pro tréninky rychlosti. Vyznačují se nízkou váhou, minimálním tlumením a také nízkou životností.

Terénní (trailová) běžecká obuv

Tento druh obuvi je od podrážky až k jazyku přizpůsobený pro pohyb v měkkém a kopcovitém terénu. Podrážka je velmi členitá a přímo stvořená pro vybíhání a sbíhání kopců.

Svršek u trailové boty je z pevnějšího a často nepromokavého materiálu (goretex a nano technologie). Z toho důvodu jsou trailové boty často o něco těžší a vypadají robustněji než boty určené na běh po silnici. Jejich hlavní vlastnosti jsou tedy stabilita na nezpevněném a členitém povrchu a odolnost proti vnějším vlivům a opotřebení.

Přechodová

Většina běžců terén během vyběhnutí mění. Pokud je tomu tak i u tebe, stačí si zvolit takovou botu, která bude mít podrážku aspoň trochu uzpůsobenou takovému běhu. Nejlepší asi bude, když se rovnou mrkneš k nám na eshop, kde máme tyto boty vybrané.

Péče o obuv

Základem dlouhé životnosti obuvi, je správné vysoušení po běhu nebo promoknutí boty. A jak na to? Především nepoužívejte vysoké teploty (nedávejte boty na topení, nad kamna ani je nefénujte). Pokud jsou boty hodně promočené, vycpěte je novinovým papírem a pomalu sušte při pokojové teplotě. Novinový papír měňte tak, aby nezůstával dlouhou dobu vlhký uvnitř. Doporučujeme mít pro tyto případy aspoň dva páry běžeckých bot, které budete střídat a dáte jim vždy dostatek času na regeneraci.

Dámské boty adidas

Jak si vybrat velikost?

Velikost obuvi je v EUR metrice. Pokud znáš spíše jinou metriku (UK, US), tak ji jednoduše porovnej v tabulce.

Pokud už nějaké boty adidas máš a sedí ti, tak vybírej dle velikosti na štítku. V opačném případě je nejlepší si nohy změřit.

Návod na měření nohou všech rozměrů a tvarů

Potřebuješ: svoje nohy, obyčejný papír, tužku, metr, zeď

  1. Papír přilož kratší stranou ke zdi
  2. Stoupni si na něj zády ke zdi
  3. Ke zdi přisuň paty (opatrně)
  4. Tužkou označ konec palce tam, kde se dotýka plocha palce papíru
  5. Změř označenou vzdálenost metrem

Měření doporučujeme dělat ve večerních hodinách, kdy je chodidlo více unavené a prokrvené. Ráno u odpočatého chodidla mohou být měření zkreslená a bota by pak mohla tlačit. 

A kdyby náhodou boty ani tak neseděly, tak je můžeš klidně do 30 dnů vyměnit nebo vrátit.

Ostatní také nakoupili

Dámské Tričko adidas Performance TKO UV TEE W
Dámské Tričko adidas Performance TKO UV TEE W
adidas Performance
1 099 Kč
650 Kč
-41 %
Velikosti skladem
Dámské legíny adidas Performance RS 3/4 Q2 TI W
Dámské legíny adidas Performance RS 3/4 Q2 TI W
adidas Performance
1 299 Kč
1 190 Kč
-8 %
Velikosti skladem
Dámské Tílko adidas Performance RESPONSE TANK W
Dámské Tílko adidas Performance RESPONSE TANK W
adidas Performance
679 Kč
550 Kč
-19 %
Velikosti skladem

Podobné produkty

8K
8K
N Novinka
adidas Performance
1 749 Kč
Velikosti skladem
RapidaRun K
RapidaRun K
N Novinka
adidas Performance
1 499 Kč
1 350 Kč
-10 %
Velikosti skladem
RapidaRun K
RapidaRun K
N Novinka
adidas Performance
1 499 Kč
1 350 Kč
-10 %
Velikosti skladem
Buďme přátelé
Partneři
Buddyho newsletter
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů
Řazení
Filtrovat
Zobrazit výsledky
Zavolat
+420 730 518 352