0
CZ
Vyber si jazyk
CZ
SK
Prodejny
Přihlášení
Hledání
0 Nakrm mě

Košík je prázdný

Nepřihodíme něco?

Nejnavštěvovanější kategorie zboží

5 nejčastějších novoročních předsevzetí - jak je dodržet?

29. 11. 2022
Nový rok se blíží a spousta lidí si plánuje změnit od Nového roku svůj život. Patříš k nim i ty? A daří se ti novoroční předsevzetí dodržovat? Pokud ne, tak je právě tobě určen tento článek. Proč si vlastně lidé dávají předsevzetí na nový rok? Vstup do nového roku se nabízí jako ta nejvhodnější doba ke změně. A novoroční předsevzetí jsou tradicí i tak trochu módou. A která novoroční předsevzetí jsou tedy nejčastější a jak je formulovat, aby je bylo reálné dodržet?

Proč se nedaří naplnit novoroční předsevzetí

Proč lidé tak často selhávají při dodržování předsevzetí do nového roku? Dochází k tomu, když si někdo dá náročnější předsevzetí, aniž by uvážil své možnosti. Jedním z důvodů bývá to, že se lidé při volbě předsevzetí nechávají ovlivnit okolím a zvolí si pro ně naprosto nevhodný cíl. Příliš náročné cíle jsou však pouze jedním z důvodů, proč se nedaří předsevzetí plnit. Jestliže chceš dosáhnout nějakého cíle, musíš mít motivaci a být přesvědčen o smysluplnosti svého jednání. Dodržení předsevzetí se musí stát jednou z tvých priorit a touha po splnění musí vycházet z tvého nitra. Cíl by pro tebe měl být výzvou, ale současně realistický, tedy dosažitelný. A nerozhoduj se ve spěchu, tzv. silvestrovské předsevzetí nebývá nejlepší volbou.

Podpora je důležitá

Čím bys měl začít? Plánuj! Cíl si zapiš do kalendáře nebo plánovače a dělej si poznámky o tom, jak plnění cíle postupuje, co se daří a kde případně selháváš. Tak si budeš stále připomínat, k čemu směřuješ, a ujasníš si nejlepší cestu k tomu, jak plnit předsevzetí. Je snadné dát si novoroční předsevzetí, pracovní list zaměřený na cestu k cíli však pomůže překonat nechuť ke změnám v životě. Mírný vnitřní odpor ke změnám je totiž přirozený. Přání na nový rok jsou však ohrožena, pokud si je necháš pouze pro sebe. Když je nesplníš, tak se o tom nikdo nedozví. To by ale bylo škoda. Proto je dobré sdělovat své předsevzetí na nový rok rodině, přátelům a okolí. To tě pak bude povzbuzovat a podporovat, a pro tebe bude určitým závazkem a povzbuzením i dlouho po novém roce vytrvat. Jen pozor na oslavy nového roku, kdy si dáš předsevzetí bez rozmyslu a třeba pod vlivem tradice. Nový rok pak může přinést nepříjemné zjištění, že právě tento konkrétní cíl není pro tebe splnitelný.

Jak na Nový rok, tak po celý rok

A jak tedy neporušit na nový rok tradice a začít předsevzetí plnit? Zformuluj si přesně svůj cíl a dej mu nějaký časový rámec. Pokud by se jednalo třeba o určitý typ cvičení nebo třeba kuchařský či jazykový kurz, svěř se klidně do rukou odborníka, v kontaktu se skutečnými osobami se ti tvůj cíl bude plnit lépe.
Pokud se ti po nějakou dobu nebude dařit, nic se neděje – začni znovu a nevzdávej se. Slabou chvilku může mít každý člověk, důležité je vrátit se a předsevzetí nakonec splnit. Důležité je zjistit příčiny selhání a do budoucna se takovým situací vyhnout. Nedej se odradit ani poznámkami slabších jedinců, kteří již svá předsevzetí vzdali. Zvyky na nový rok, jako jsou právě předsevzetí, se vyplatí dodržet.

Nejčastější novoroční předsevzetí

Novoroční předsevzetí většinou nebývají příliš originální a často se u většiny lidí opakují. To je výhodné právě v tom, že jsou známy nejčastější chyby a příčiny, proč právě tato předsevzetí nebývají dokončena, a je možno se z těchto nedostatků poučit a chyby neopakovat. Je pak mnoho inspirace k tomu, jak cílů dosáhnout a na co se zaměřit. A jaká předsevzetí si lidé vybírají nejčastěji?

1. Během příštího roku výrazně zhubnu

Obvyklým cílem, který si mnoho jedinců dává právě pro příští rok, je snížení váhy. Zvláště po nestřídmých hodech o vánočních svátcích bývá touha zhubnout velice silná. Pokud však hledáš nějakou zaručeně účinnou dietu, budeš mít zaručen jedině neúspěch. Drastické diety nikdo dlouho nevydrží a navíc nejsou zdravé. Po době, kdy člověk drží dietu a zhubne, vždy přijde čas, kdy se vrátí ke svému obvyklému způsobu stravování a bohužel také k původní nebo ještě vyšší váze. Účinnější je zvolit jiné složení stravy anebo na porcích ubírat postupně a pomalu. Úpravu jídelníčku je potřeba doplnit také zvýšeným množstvím pohybu, stačí začít s chůzí. S jídelníčkem mohou pomoci i odborníci. Potom můžeš vyzkoušet různá cvičení Hiit nebo Tabatu.

2. Chci žít zdravěji

Zaměření se na zdravý životní styl a celkové zlepšení zdravotního stavu bývá také častým novoročním cílem. Protože téma zdravého prostředí a zdravého způsobu života je poměrně složité a široké, začni něčím jednodušším. Můžeš třeba začít třídit odpad, nakupovat jen nezbytné potraviny, uklízet své okolí, nakupovat lokální výrobky, vařit doma a zdravěji, spát dostatečně dlouhou dobu, nestresovat se a umět odpočívat. Ke zdravému životnímu stylu a péči o sebe patří i pohyb. Ne každý se při chůzi, běhu, cvičení a dalších sportovních aktivitách cítí dobře. Pro lepší pocit a chuť do cvičení si pořiď pohodlné, hezké a funkční sportovní oblečení a obuv. Módní tričko, legíny, teplákybundy a podobně dokážou povzbudit každého zájemce o sport.

3. Chci přestat kouřit

Náročné předsevzetí je právě vzdát se tabákových výrobků a cigaret zvláště. Cigareta však umí dodat pocit uspokojení a mnoho lidí ji používá jako pomoc při stresových situacích, takže vzdát se kouření bývá velice těžké. A to i přesto, že kouření neoddiskutovatelně poškozuje lidské zdraví. Někdo volí zásadní řez a od určitého dne se cigarety již nedotkne, někdo pomalu omezuje svou potřebu nebo přechází nejdříve na e-cigarety. Zde mohou s odvykáním pomoci nikotinové náplasti nebo žvýkačky, existují i centra, která se věnují léčbě závislosti na tabáku a pomohou s odvykáním.

4. Zlepším svou finanční situaci

Další časté novoroční předsevzetí je zaměřeno na finance. Člověk si dá jako cíl více šetřit nebo vydělávat. Pokud by ses rozhodl pro zlepšení financí pomocí investic, je dobré poradit se s odborníky. Šetření si nastav v rozumné míře a ideální je dát si konkrétní cíl, na co šetřit. Více vydělávat je také hezký plán, ale pozor na přemíru práce a vyčerpání. Přílišné množství času stráveného v práci může znamenat také narušení rodinných a společenských vztahů. Pokud máš rád pořádek a organizaci, stanov si finanční plán.

5. Zaměřím se na rodinné vztahy a na své okolí

Nevycházíš s lidmi kolem sebe ke své plné spokojenosti? Pak je možná doba nového roku správným časem k tomu, aby ses pokusil zlepšit vztahy s rodinou, příbuznými, přáteli, spolupracovníky i dalšími lidmi v blízkém okolí. Na vztazích je vždy nutno pracovat a často se dá mnohé zlepšit. Udobři se tam, kde je to potřeba, právě navázání nových lepších vztahů bývá dosti těžké.
Někdy stačí málo. Společně strávený čas určitě pomůže, stejně jako zájem o druhé a podpora jejich práce a cílů. Pochvaly, kontakty, menší dárky také dokážou pomoci. Dej si však pozor na takové jedince, kteří z tebe odsávají energii, aniž by cokoli vraceli. Tyto lidi lze označit jako toxické a je lepší s nimi kontakty zcela přerušit.
Buddyho newsletter

Dobré věci se dějí lidem, kteří se přihlásí k našemu newsletteru.

Přihlášením potvrzuješ, že jsi se seznámil/a se Zásadami zpracování osobních údajů.

dotazy@d-sport.cz Odpovídáme do hodiny v pracovní dny
Partneři:
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.
Řazení
Filtrovat