Batikování: postupy, vzory a metody

Co budeš potřebovat a jak s barvami zacházet?
Batikovací barvy
Největší výhodu, kterou se technika batiky může pyšnit, shledáváme v její stoprocentní originálnosti a neopakovatelnosti vzoru.
Látky na batikování, aneb co vše ti může přijít pod ruku


Způsoby fixace barvy
- Batika v horké lázni - Jednou z možností, jak batiku provést, je namočení a povaření látky v horké barevné lázni. Textilii nejprve musíš ponořit do studené vody, poté svázat a ponořit na určitou dobu do barvící směsi. Po vytažení ji nechej zchladnout a vlož do octového roztoku na 5 minut. Poté vymáchej a sundej případné gumičky. Znovu vymáchej a bez ždímání pověs. Nevýhodou této techniky je to, že nelze provést batikování více barvami.
- Batika za studena - Jestli se zajímáš o to, jak batikovat více barvami, bude pro tebe nejvhodnější technika studené batiky. Barvy na batikování za studena je nicméně poté potřeba vždy řádně zafixovat. Fixátor bývá součástí balení barvy na batiku za studena. Gumičkami či provázkem vyvaž látku podle toho, jakého motivu chceš dosáhnout. Poté ji namoč do studené vody a opatrně vyždímej, aby se kapalina dostala do všech záhybů. Posléze nanes barvu připravenou dle návodu štětcem, aplikátorem či injekční stříkačkou. Nyní přichází na řadu fixátor. Po jeho aplikaci a uplynutí doby působení látku vymáchej a nechej volně uschnout. Před použitím textilii šetrně vyper.
- Batikování v mikrovlnce - Batika v mikrovlnce také využívá k fixaci barvy teplo. Přichystaný uzlíček obarvené látky vlož do igelitového sáčku, který řádně uzavřený polož do misky. Misku strč do mikrovlnné trouby a zapni na 20 minut na nejvyšší výkon. Důležité je mít mikrovlnou troubu stálé pod dohledem, kdyby náhodou došlo k vznícení. Po uplynutí doby ohřevu ještě ponoř textilii na 20 minut do octového roztoku. Poté ho zbav provázků nebo gumiček, vymáchej ve studené vodě a nech uschnout.
- Batikování v pračce - Výhodou této metody je fakt, že s barvou nepřijdeš prakticky vůbec do styku a nehrozí tak žádné zašpinění. Je ovšem zapotřebí zakoupit speciální barvu vhodnou do pračky. Látku svázej a poté se řiď návodem na obalu.
Jak batikovat? – batikovací metody
-
Vázaná batika - Vázaná nebo také vyvazovaná batika patří mezi nejklasičtější a nejrozšířenější způsoby dekorace oblečení barvami. Jde vlastně o svazování látky a následné barvení za účelem vzniku různých vzorů. Proces zavazování a barvení můžeš několikrát opakovat dle libosti. Po konečném barvení zbav látku provázků, vymáchej a zafixuj v octové vodě.
-
Batikování Savem - Tato technika batiky Savem prakticky vlastně nefunguje na bázi barvení, ale odbarvování. Zvol proto látku/oděv tmavší barvy, aby byl výsledek dostatečně viditelný. Například jeans batik (batikování džínoviny) je pro tento způsob odbarvování velice vhodná, jelikož se na modré barvě dobře vyjímá. Při práci se Savem vždy používej gumové rukavice a pracuj v dobře odvětraných prostorách. Při savové batice můžeš využít klasické úvazy nebo šablonu. Savo na látku nanášej houbičkou, štětcem nebo rozprašovačem podle toho, co ti bude vyhovovat. Pokud nechceš motiv oboustranný vlož mezi přední a zadní část oděvu plastovou podložku. Savo nech působit tak dlouho, dokud nedosáhneš požadované intenzity odbarvení. Poté textilii vymáchej a vyper.
-
Mačkaná batika - Mačkaná batika návodem patří mezi ty nejjednodušší, její výsledek je ale často nepředvídatelný. Nejlépe se vyjímá na velkorozměrových látkách. Spočívá v pravidelném namačkání látky do co nejmenšího možného objemu. Poté se balíček látky umísti do silonové punčochy, pro jistotu zajisti provázkem a barvi.
-
Sypaná batika - Nejvíce se liší sypaná batika postupem nanášení barev, který nabízí mnohem větší prostor fantazii a rozličnosti motivu. Barvenou látku nejprve namoč ve vodě se lžící soli a rozlož ji na igelit. Poté sypej práškové barvy do různých vzorů dle libosti. Výsledek přikryj druhou vrstvou igelitu a pečlivě sroluj. Roličku umísti do igelitového sáčku a pečlivě uzavři. Barvy zafixuješ ve vroucí vodě nebo mikrovlnce.
-
Šitá batika - Šitá batika stojí na podobném principu jako ta vázaná. Místo gumičkování ovšem vytváříš vzor šitím a stažením, které dovoluje konkrétnější vzory a větší detaily. Používej pevnou nit a linie prošij klidně dvakrát, pokud chceš dosáhnout výraznějšího vzoru.
-
Vosková batika - Vosková batika je patrně nejsložitější ze všech možností vhodnější spíše pro pokročilejší. V zásadě jde o to, že barva se není schopna dostat na místa, která jsou překryta vrstvou vosku. Prvním krokem je látku dostatečně napnout. K tomu použij buď speciální rám nebo podložku na kterou látku připneš kolíčky. Jestliže látka nebude dostatečně vypnutá, vosk se ti rozpije, dej si proto na tomto kroku velmi záležet. Vosk rozpusť a na látku jím namaluj požadovaný vzor (štětcem nebo špejlí). Při této technice musíš použít barvy určené k použití za studna, protože vroucí voda by vosk rozpustila, což je nežádoucí. Po nabarvení oděv vyper ve vlažné vodě a rozprostři ho na noviny, aby uschlo. Poté vosk opatrně sloupni například příborovým nožem. Jestliže nějaký vosk na látce zbude, přežehli ji přes noviny žehličkou (noviny vosk vsáknou).

Batikování – vzory
- Proužky - Batikovaných proužků dosáhneš tak, že látku jednoduše smotáš do ruličky jako palačinku. Tu pak v pravidelných vzdálenostech svážeš gumičkami. Jestliže jsou tvým cílem vertikální proužky, smotej textilii odspodu nahoru. Pokud chceš naopak proužky horizontální, směr motání bude zleva doprava (nebo opačně).
- Spirála - Spirála patří pravděpodobně mezi nejužívanější motiv. V batice spirálu vytvoříš tak, že rozložíš oděv na rovnou podložku a dvěma prsty zvedni část textilie tam, kde chceš, aby se nacházel střed spirály. Poté začni otáčet látku okolo středu, dokud nebude celá smotaná, čímž vytvoříš jakési spláclé klubíčko, které svážeš gumičkami. Použij alespoň tři a umísti je tak, aby se protínaly přesně ve středu. Čím víc gumiček, tím víc bude spirála výraznější. Záleží jen na tobě.
- Kroužky - Opět uchop látku na místě, kde chceš mí střed kruhu. Vytáhni ji kousek nad podložku a gumičkou ji svaž do jakéhosi „culíku“. Čím bude trčící kus látky delší, tím větší bude poloměr kruhu. Jestliže chceš vytvořit více kruhů v sobě, pod první gumičku umísti ještě libovolný počet dalších.