0
CZ
Vyber si jazyk
CZ
SK
Prodejny
Přihlášení
Hledání
0 Nakrm mě

Košík je prázdný

Nepřihodíme něco?

Nejnavštěvovanější kategorie zboží

Co jíst před cvičením i po něm?

10. 11. 2022
Ať už cvičíte s cílem zhubnout tuk nebo nabrat svalovou hmotu, vždy byste měli myslet na správné stravování a dostatečný pitný režim. Příjmem vhodných živin optimalizujete svůj sportovní výkon a nastartujete metabolismus. Jen složení jídelníčku ale nestačí, důležité je také načasování. Co tedy jíst před tréninkem, po něm a jak dlouho po jídle se cvičením počkat?

Jak se správně stravovat?

Správná strava je alfou a omegou pro dosažení těch nejlepších výsledků v každém sportu, a nejen v něm, ale i v běžném životě.
Jak jíst zdravě? Je to poměrně snadné - pokud zrovna nedržíte nějakou specifickou dietu, stačí z jídelníčku vyřadit smažená a příliš tučná jídla, polotovary, sladkosti, snížit příjem pečiva a raději ho nahradit celozrnnou verzí, vyřadit z pitného režimu slazené a sycené nápoje. 
Naopak bychom měli zvýšit příjem zeleniny a ovoce, zařadit také ořechy a semínka, luštěniny, libová masa, kvalitní mléčné výrobky a dodržovat pitný režim. K tomu je nejlepší čistá voda, případně neslazené čaje. K dodržování pitného vám může pomoci smart láhev, která vás upozorní, že je čas pít.

Jídlo před tréninkem 

Předtréninkové jídlo, speciálně volba vhodných potravin, je při sportu nesmírně důležitá - nejenže se maximalizuje výkon, ale sníží se také riziko poškození svalů. Přesné složení porce jídla před cvičením závisí na různých faktorech. Jsou jimi například váha, fyzická zátěž při tréninku, očekávané výsledky i to, co jíme po zbytek dne. 
Co tedy jíst před tréninkem? Hlavní je zastoupení bílkovin; protein před tréninkem zajistí dostatek “stavebních jednotek” pro tvorbu svalů i jejich ochranu před poškozením, potažmo regeneraci po výkonu. Sacharidy jsou zase důležitým zdrojem energie, která je při zvýšené fyzické aktivitě nezbytná. 
Nejvyšší energetickou hodnotu mají však tuky. Ty jsou důležité zejména ve fázi hubnutí, kdy minimalizujeme příjem sacharidů a energii získáváme právě z tuků. Myslet bychom však měli na to, že není tuk jako tuk.
Do jídelníčku zařazujeme takzvané tuky zdravé, které jsou obsaženy například v různých druzích semínek a oříšků, v avokádu nebo lososovitých rybách. Ideálním jídlo před cvičením se liší podle denní doby. Pokud preferujete ranní trénink, můžete zvolit například celozrnný žitný chléb obložený vejci a avokádem. Cvičíte-li spíše odpoledne, bude výbornou volbou hovězí steak nebo filet z lososa, který doplníte zeleninovým salátem se sýrem a zálivkou z olivového oleje.  

Jak dlouho po jídle cvičit?

Výše zmíněné varianty je vhodné konzumovat delší dobu před samotným tréninkem. Je třeba chvíli počkat, než se potrava v žaludku natráví a takzvaně si “sedne”. V opačném případě bychom si mohli přivodit nevolnost nebo dokonce zdravotní obtíže. Pokud potřebujete rychle doplnit energii přímo před tréninkem, zvolte kousek ovoce nebo proteinový nápoj. 

Co jíst po cvičení? 

Některým lidem více vyhovuje jídlo po tréninku. Je pravdou, že zvýšenou fyzickou námahou a s tím spojeným výdejem energie si tělo často o jídlo přímo řekne. Potréninkové jídlo by se ale nemělo skládat ze sacharidů, na které pravděpodobně dostanete největší chuť. Pro správnou regeneraci svalů a pocit sytosti jsou nejdůležitější bílkoviny. Plnohodnotná porce by však měla zahrnovat i nějaké sacharidy a tuky. Ideální je kombinace masa s bramborem jako zdrojem sacharidů a zeleninou. 
Pokud jste však zastánci první varianty a jíte zásadně před tréninkem, dopřejte si alespoň protein po cvičení ve formě nápoje, ideálně se zvýšeným obsahem aminokyselin pro lepší ochranu a regeneraci svalstva. 

Kdy jíst po cvičení?

Bezprostředně po tréninku si dejte buďto již zmíněný proteinový koktejl, nebo třeba ovocné smoothie, banán, chia pudink nebo něco lehkého z ovesných vloček. Hlavní jídlo bychom měli konzumovat asi dvě až tři hodiny po tréninku a mělo by obsahovat dostatek bílkovin, také vejce či luštěniny. 

Tipy na fitness oběd

Oběd by měl být největším jídlem dne. Obsahovat musí všechny živiny ve správném poměru. Na talíři bychom měli mít nejvíc bílkovin, na druhém místě jsou sacharidy a nakonec tuky. Pokud bychom se na to podívali z hlediska složení pokrmu, přibližně polovinu by mělo tvořit maso, sýr, vejce a podobně a druhá polovina by měla být z větší části tvořena zeleninou a s menší přílohou jako jsou brambory, rýže či těstoviny
Mezi skvělé fitness obědy patří například:
  • Filet z lososa se zeleninovými špízy
  • Přírodní kuřecí plátek s bramborovou kaší a zeleninovým salátem
  • Bulgur s červenou řepou a rozpékaným camembertem
  • Čočkový salát se sýrem, zeleninou a olivami
Tipy na fitness večeře
No a co jíst po cvičení večer? Jídlo by mělo být rozhodně lehké a snadno stravitelné. Vyhýbáme se velkému množství “těžké” zeleniny a tučným či mastným pokrmům.
Tipem na lehkou fitness večeři mohou být:
  • celozrnný chléb s vajíčkovou pomazánkou a rukolou
  • low carb pizza z trouby
  • polévka z červené čočky s rozšlehaným vejcem
  • filet z lososa s dušenými zelenými fazolkami
 
Buddyho newsletter

Dobré věci se dějí lidem, kteří se přihlásí k našemu newsletteru.

Přihlášením potvrzuješ, že jsi se seznámil/a se Zásadami zpracování osobních údajů.

dotazy@d-sport.cz Odpovídáme do hodiny v pracovní dny
Partneři:
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.
Řazení
Filtrovat