0
CZ
Vyber si jazyk
CZ
SK
Prodejny
Přihlášení
Hledání
0 Nakrm mě

Košík je prázdný

Nepřihodíme něco?

Nejnavštěvovanější kategorie zboží

Cvičení pro těhotné

22. 04. 2021
Cvičení v těhotenství už není dávno tabu, jak tomu bývalo v minulosti, ale právě naopak. Pokud má těhotenství normální průběh, je sportování v rozumné míře bezpečné, a dokonce i žádoucí.
Správně zvolené a provedené cvičení budoucí maminky udržuje ve formě a zároveň funguje jako příprava na zátěž při porodu i po něm. Kromě toho, pohybem můžete předejít nebo se zbavit bolestí zad, kyčlí, křečových žil a otoků končetin. To je z velké části způsobeno tím, že cvičením si dopomáháte k lepší cirkulaci krve a držení těla, kterému v těhotenství přikládáme ještě větší důležitost než v běžném životě.
Dalším pozitivem je prevence těhotenské cukrovky. Navíc to, jak cvičit v těhotenství, není nic těžkého.

Kdy cvičení raději úplně vynechat?

Ne pro všechny nastávající maminky platí, že těhotenství a cvičení jde dohromady. Jejich zdraví i zdraví miminka je na prvním místě, a proto tedy pokud žena trpí astmatem, cukrovkou nebo srdeční nemocí měla by cvičení raději oželet. Nadměrný pohyb lékaři také nedoporučují maminkám, které mají slabý děložní čípek nebo nízko položenou placentu. Stejně tak by měly sport vynechat ženy ohrožené potratem, nebo předčasným porodem.

Co necvičit v těhotenství?

Nejdůležitější na celém procesu je stanovit si hranice. Některé cviky totiž pro ženy v tomto stavu vůbec nejsou vhodné. Základním pravidlem je neposilovat přímé břišní svaly, které se musí právě naopak uvolnit, aby se po porodu mohly vrátit bez problému zpět na své místo a nevznikla diastáza.
Vyhni se proto například:
  • dřepům,
  • sklapovačkám a podobně,
  • v józe potom například obráceným pozicím, kdy je děloha výš než srdce.
Cvičení by nemělo být nikdy namáhavé, ale spíše uvolňující a příjemné, tepová frekvence ať nepřesáhne 140 tepů za minutu. Nevhodné může být také prostředí. Nemělo by být příliš vlhko, horko, ani chladno. V domácím prostředí si na sebe obleč pohodlné legíny a lehké a zároveň prodyšné fitness tričko, případně sportovní podprsenku a kalhotky.
Vyhni se také kontaktním sportům a aktivitám u kterých hrozí pád.

Co cvičit v těhotenství?

Těhotenské cvičení na míčích

Vhodnou a zároveň relaxační formou pohybu je cvičení na velkých míčích pro těhotné ženy. Ty totiž napomáhají uvolnění, ale zároveň i posílení pánevního dna a také tlumí nárazy.

Plavání a cvičení ve vodě

Voda výborně funguje jako jakýsi tlumič a maminka tak může provádět i například skákavé pohyby, které by na souši nebyly možné. Zároveň tato aktivita působí blahodárně na pánevní dno a cirkulaci krve.

Jóga a pilates pro těhotné

Existují speciálně orientovaná cvičení jógy i pilates přímo pro těhotné. Ženy se tak nemusí bát, že zvolí nevhodné cviky, které by mohly miminku ublížit. Obě tyto formy pohybu působí výborně jak na fyzickou, tak psychickou pohodu. Protahují a ulevují od bolestí a zároveň působí velmi relaxačně.

Posilovna

Jestliže je žena zvyklá posilovat, těhotenství není důvod se této aktivity naprosto vzdát. Vždy je ovšem potřeba se poradit s odborníkem, jaké cviky jsou a nejsou vhodné, aby nedocházelo ke zbytečnému riziku.

Jak často cvičit v těhotenství?

Pokud patříš mezi ženy, které byly zvyklé cvičit i před těhotenstvím, počet cvičení příliš omezovat nemusíš. Nižší by ovšem měla být náročnost a intenzita. Začít lze i v průběhu těhotenství. Pozor ale je třeba dávat na to, aby cvičení příliš nevyčerpávalo. Začínej proto pomalu.
Zároveň je vždy lepší pravidelné cvičení než nárazová intenzivní aktivita. V každém případě platí, že jestliže se necítíš dobře, cvičení raději vynechej.
Tomu, kdy začít cvičit v těhotenství, se meze nekladou. Vždy ovšem bezpečně! Se cvičením můžeš pokračovat i na mateřské dovolené, jenom si dej pozor, cvičení po porodu má také svá pravidla. 
TIP: Vyzkoušejte kalkulačku denního příjmu kalorií v těhotenství. Pomůže vám zjistit počet kalorií, které byste měli přijmout pro zdravý vývoj miminka.
Buddyho newsletter

Dobré věci se dějí lidem, kteří se přihlásí k našemu newsletteru.

Přihlášením potvrzuješ, že jsi se seznámil/a se Zásadami zpracování osobních údajů.

dotazy@d-sport.cz Odpovídáme do hodiny v pracovní dny
Partneři:
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.
Řazení
Filtrovat