Dechová cvičení pro děti mají malinko jiné poslání, než je tomu u dospělých. Kromě relaxačních a zdravotních účinků, které mají i dechová cvičení pro dospělé, se u dětí k jejich provozování přistupuje například také v případech špatné výslovnosti v rámci logopedie. Není třeba se obávat odporu dítěte, protože tato cvičení mohou být velice zábavná i časově nenáročná. Pojďme se tedy podívat, k čemu trénink správného dýchání u dětí slouží a jak jej vůbec praktikovat.
Dechová a artikulační cvičení
Z důvodu špatné výslovnosti se dechová cvičení praktikují v rámci
logopedie.
Správným dýcháním podporujeme nejen učení mluvení v batolecím věku, ale také jím lze předcházet vadám a poruchám řeči. Logoped má proto ve své ordinaci mnoho pomůcek, které na první pohled pro dítě působí jako zábavné hračky. Příkladem může být třeba foukací lotto, kdy se dítě za pomoci dechu snaží dostat míček na určitý obrázek umístěný v rámečku. Mezi další pomůcky patří třeba dechový fotbal nebo různé větrníky a podobně.
Relaxační a dechová cvičení pro děti
Relaxační dechová cvičení mohou být spojena například s praktikováním dětské
jógy či aromaterapií.
Děti bude určitě bavit vonění ke květinám či bylinkovým polštářkům, přičemž nasají voňavý vzduch nosem, a poté jej pomalu vydechují ústy. Co se týče cvičení v rámci jógy, bude se dětem jistě líbit cvik v leže, při kterém umístíme například papírovou lodičku na bříško.
Dítě se snaží lodičku rozpohybovat tak, aby její pohyby simulovaly pohyby na moři. Při tomto cvičení se učí správně dýchat do břicha.
Dechová cvičení pro děti v MŠ
Také mnoho pedagogů se v rámci her s dětmi věnují dechovým cvičením zábavnou a nenásilnou formou, a to právě z důvodu podpory mluvení a správné artikulace, čímže
mohou v raném věku předejít i zásahu logopeda. Pro dechová cvičení v mateřské školce, dětských skupinách nebo v jesličkách existuje opravdu velká spousta „her“. Děti mohou:
- foukat do bublifuku
- přemístit pingpongové míčky pomocí dechu na druhou stranu stolu
- vytvářet brčkem ve sklenici s vodou a pěnou do koupele bubliny
- nafukovat balónky
- vyzkoušet dechové hudební nástroje
- nebo třeba dýchat na skleněné povrchy a poté na zamlžená místa malovat prstem obrázky
Dechová rehabilitace u dětí
K dechovým cvičením u dětí se přistupuje i ze zdravotních důvodů. Těch může být mnoho, například:
- astma
- alergie
- psychosomatická dušnost
- zmírnění strachu a nepříjemných psychických pocitů
- nebo rekonvalescence po onemocnění dýchacích cest jako je bronchitida či zápal plic
Tato cvičení se provádějí pod dohledem lékaře nebo fyzioterapeuta, přičemž dítě je obeznámeno s průběhem a správnost cvičení je neustále kontrolována. Lékaři a fyzioterapeuti mají ve svých ordinacích různé dechové rehabilitační pomůcky, které se cvičením pomáhají. Obvykle se jedná o nádechové respirátory, spirometry s motivačními prvky (dítě musí například svým výdechem dostat kuličku co nejvýš a podobně) nebo dechové trenažery.