0
CZ
Vyber si jazyk
CZ
SK
Prodejny
Přihlášení
Hledání
0 Nakrm mě

Košík je prázdný

Nepřihodíme něco?

Nejnavštěvovanější kategorie zboží

Jak a proč se před během zahřát?

22. 10. 2018
Konečně dorazíš po celém usezeném dni z práce a jsi plná endorfinů, jak konečně vyběhneš. A nejraději bys tak učinila ze vchodových dveří a rovnou tou největší rychlostí, ale udělat tak bez řádného zahřátí může být doslova receptem na zranění.
Pokud z jakého si „nic nedělání“ začneš běžet příliš rychle, vystavíš se různým rizikům. Jedním z nich může být například natažení svalu, šlach, kostí nebo snad zranění kloubů, ať neskončíš s kolenní ortézou. Navíc je velmi pravděpodobné, že se necháš unáhlit tvojí vlnou endorfinů, začátek přepálíš takovou rychlostí, že jí nebudeš schopna po celou dobu běhu udržet a tak zřejmě skončíš svůj běh dříve, než vůbec proběhneš cílem.
A co je na tom nejhorší? Že tahle vzpomínka na tento špatný běh se s tebou neponese jen v daný den, ale budeš na ní mít pomyšlení pokaždé, co znovu nazuješ běžecké tenisky. Proto by bylo fajn, kdybys této situaci předcházela, vždy se poctivě zahřála a trénink si následně pořádně užívala.

Chůze

Rozcvičovat se formou chůze? Že ti to přijde vtipné? To nemusí! Rozcvička a samotné zahřátí není v žádném případě jakýsi extrém, o kterém jsou stále někteří přesvědčení. Nemusí to být hromada angličáků, ale pouhá chůze, která může být opravdu skvělou nízko frekvenční aktivitou, která tě dostane do jakéhosi pohybového módu
Při chůzi totiž naše svaly pracují velmi podobně, jako právě při běhu. Proto i pouhá 5 minutová procházka před tréninkem dokáže naše svalstvo pořádně zahřát, zvýšít průtok krve a poslat tak do mozku zprávu, že už je čas jít – tedy ehm, v našem případě – běžet! 

Strides - Rovinky

Udělej si tzv. STRIDES! Stride = rovinka. Naměř si vzdálenost okolo 100m. Pokud nemáš metr, nezoufej – v městských parcích tato vzdálenost odpovídá přibližně rozestupu 5-6 od sebe vzdálených lamp. Dej si na zem klacík, který bude představovat start a cíl.
Napřed, než vůbec s danými rovinkami pracovat začneš, tak se minimálně 5 minut volně proklusej. Poté se postav na pomyslný `start` rovinky, z které budeš vybíhat. Vždy startuj na takových svých 60% a od 60 – 100m do cíle postupně zrychluj. Po doběhnutí se celou zpáteční cestu rovinky projdi, vyklusej, popřípadě protáhni. Poté opakuj 5x. Po rozběhnutých rovinkách tě čeká krok 3 – a to dynamický strečink. V našem podání běžců běžecká abeceda.

Běžecká abeceda

Statický strečink, kde setrváváme v určitých pozicích může být před během hotovou katastrofou. Ale provádět před během strečink dynamický, který využívá nejrůznějších kontrolovaných pohybů pomáhajících ve zlepšení rozsahu pohybu, uvolnění svalů, zvýšení tepové frekvence, tělesné teploty a zvýšení průtoku krve, ti může pomoci pracovat efektivněji.
Liftink = práce kotníků
Při liftinku začínáme pokládáním bříška levé nohy na podložku, kdy se plynulým pohybem dostáváme na patu. Tentýž pohyb provádíme i s nohou pravou. Liftink můžeš provádět na místě stejně jako s pohybem vpřed, přičemž pohyb vpřed je opravdu minimální. Důležité je, abys v těle neustále držela napětí, horní polovina těla i boky musí být zpevněny. Hlava je zpříma, oči hledí dopředu. Ruce jsou pokrčeny v úhlu 90 stupňů a pohybují se v rytmu kroků. Ramena jsou naprosto uvolněná.
Skipink
Rolování chodidla od bříška nohy k patě je shodný s liftinkem. Stále je nutné udržovat napětí ve střední části těla. Cílem skipinku je frekvence – čím rychleji, tím lépe. Jakmile tedy najdeš správnou frekvenci, provádění ti půjde o to lépe.
Vysoká kolena
Při běhu s vysokými koleny vychází odraz opět z přední části chodidla. Stehno je v poloze rovnoběžné s povrchem, po němž běžíš. Chodidlo by mělo také být v rovnoběžné poloze s povrchem. Horní polovina těla je v mírném předklonu. To však neznamená, že se ohneš v pase. Znamená to, že kotník, kyčel, rameno, hlava tvoří jednu přímku.
Zakopávání
Při tomto pohybu aktivně zvedáš lýtko rychlým pohybem nahoru. U většiny běžců je svalstvo zadní strany stehna slabší než svalstvo přední strany stehna. Z toho důvodu tento pohyb zdvihače může svalstvo nezvykle zatěžovat. Pokud při tomto pohybu ucítíš tlak nebo táhnutí, zkus jej lehce protáhnout.
Běh po bříškách
Při tomto cvičení jde o zlepšení odrazu při běhu po špičkách - – což oceníš především při sprintu, bězích do kopce či v složitém terénu. Při tomto cvičení vychází odraz z bříšek nohy. Cvičení začínáš tím, že nohu vykopneš dopředu, přičemž koleno zůstává stále propnuté a špička nohy míří vzhůru. Při dopadu nohy koleno lehce povol, čímž zajistíš odpružený dopad.
Před každým výběhem se zkus opravdu rozcvičit, zabere to jen minutku času a tvoje tělo to jistě ocení.
Buddyho newsletter

Dobré věci se dějí lidem, kteří se přihlásí k našemu newsletteru.

Přihlášením potvrzuješ, že jsi se seznámil/a se Zásadami zpracování osobních údajů.

dotazy@d-sport.cz Odpovídáme do hodiny v pracovní dny
Partneři:
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.
Řazení
Filtrovat