0
CZ
Vyber si jazyk
CZ
SK
Prodejny
Přihlášení
Hledání
0 Nakrm mě

Košík je prázdný

Nepřihodíme něco?

Nejnavštěvovanější kategorie zboží

Jak cvičení na lačno ovlivní tvé tělo?

23. 05. 2024
Cvičení na lačno, tedy bez předchozího jídla, se v posledních letech stalo populárním tématem. Mnoho lidí věří, že je to efektivnější způsob, jak spalovat tuky a dosáhnout vysněné postavy. Ale je to skutečně tak? V tomto článku se podíváme na klady a zápory cvičení na lačno a pomůžeme ti zjistit, zda je to pro tebe ta pravá volba.

Jak cvičení na lačno funguje?

Co znamená na lačno? Cvičení nebo běhání na lačno znamená, že půjdeš běhat s prázdným žaludkem, ne 2 hodiny po jídle, ale např. po celé noci, ideálně ráno bez snídaně, pouze se napiješ vody a vyrazíš sportovat. Když cvičíš na lačno, tvé tělo nemá k dispozici snadno dostupnou glukózu z potravy jako hlavní zdroj energie. Místo toho se obrací na zásoby uloženého glykogenu ve svalech a játrech. Až poté, co se zásoby vyčerpají, tvé tělo začne spalovat tuky. Bohužel si někteří lidé myslí, že cvičení na lačno nutí tělo spalovat tuky místo sacharidů jako primární zdroj energie. To je sice částečně pravda, ale ve skutečnosti neexistuje vědecká studie o tom, že cvičení na lačno zrychluje metabolismus a podporuje u všech lidí hubnutí. Takový efekt je minimální a cvičení na lačno může mít i negativní dopady, jako je únava, snížení výkonu a zvýšené riziko zranění. 

Kdy je cvičení skutečně efektivní?  

Efektivitu cvičení ovlivňuje mnoho faktorů, včetně individuálních návyků a preferencí. Neexistuje ideální čas pro cvičení z hlediska metabolismu a hubnutí. Důležité je najít si časové okénko, které ti vyhovuje a umožňuje ti cvičit pravidelně a s chutí.
Jak můžeš zjistit, co je pro tebe nejúčinnější? Experimentuj s různými časy cvičení, vyzkoušej si cvičení ráno, odpoledne i večer a zjisti, kdy se cítíš nejlépe a máš nejvíce energie. Naslouchej svému tělu, což znamená, pokud se necítíš dobře, necvič. Je důležité dopřát si dostatek odpočinku a regeneraceDbej na pitný režim před, během i po cvičení a jez zdravá jídla. Můžeš vyzkoušet naše recepty na zdravé svačinky
Před cvičením zvaž ještě konzultaci s trenérem. Trenér ti může pomoci sestavit individuální plán cvičení, který bude vyhovovat tvým potřebám a cílům. Cvič pravidelně, dosáhneš tak lepších výsledků, než když cvičíš sporadicky a delší dobu.

Jak na to?

Podívejme se podrobněji na jednotlivé faktory, které účinnost cvičení ovlivňují. Délka a náročnost cvičení hraje důležitou roli v celkovém spalování kalorií a budování svalové hmoty. Pro začátečníky je vhodné začít s kratším a méně náročným cvičením, jako je třeba rychlá chůze. Co takhle si dát závazek a zdolat 10 tisíc kroků denně? Postupně zvyšuj délku i intenzitu cvičení a vyzkoušej i různá posilovací cvičení jako je tabata nebo intervalové cvičení hiit. Také správná technika cvičení je důležitá pro dosažení maximálního efektu a prevenci zranění. Pokud si nejsi jistý správnou technikou cvičení, je vhodné obrátit se na trenéra, který ti ji ukáže. A nezapomeň, že záleží také na prostředí, ve kterém cvičíš, a na pohodlném sportovním oblečení a obuvi
Důležitá je také motivace a umění se ocenit. Dobrou motivací může být třeba nový sportovní outfit, s výběrem ti v D-sportu rádi poradíme. 

Individuální faktory, které ovlivňují cvičení a hubnutí

A co individuální faktory, které mají na tvé výsledky zásadní vliv? Je to především věk, pohlaví a genetika. Všechny tyto faktory mají vliv na to, jak tvé tělo reaguje na cvičení. Například muži obecně spalují více kalorií než ženy a mladí lidé spalují více kalorií než starší lidé. Genetika hraje roli i v tvém metabolismu a v tom, jak snadno hubneš. Také to, co jíš, má velký vliv na tvou energetickou hladinu a výkonnost během cvičení. Pokud je tvá strava chudá na kalorie nebo sacharidy, může se ti cvičení na lačno zdát obtížné a vyčerpávající. Na druhou stranu, pokud před cvičením sníš velké jídlo, můžeš se cítit těžkopádně a cvičení bude spíše trápení. 
Jsi ve cvičení začátečník? Pak je vhodné začít s cvičením s nízkou intenzitou a postupně zvyšovat zátěž. Pokud jsi zkušenější, můžeš zkusit cvičení s vyšší intenzitou na lačno, a sám uvidíš, jak ti to vyhovuje a jak se cítíš. Pokud chceš místo hubnutí budovat svalovou hmotu, je důležité jíst před a po cvičení, abys tělu dodal živiny, které potřebuje k regeneraci.

Cvičení na lačno s řadou výhod

Cvičení na lačno někdy může vést ke spálení většího množství tuků než cvičení po jídle. Může také zlepšit citlivost tvého těla na inzulín, což může usnadnit hubnutí. Pro mnoho lidí je cvičení na lačno snazší zařadit do ranní rutiny, než čekat na jídlo a trávení.

Pozor na některé zápory

I cvičení na lačno má svá rizika. Která to jsou? Jedná se především o sníženou výkonnost. Cvičení na lačno může přinést snížení síly, vytrvalosti a celkového výkonu. Je to proto, že tvému tělu chybí snadno dostupná energie. Někteří lidé mohou při cvičení pociťovat závratě a nevolnost. Je to proto, že jejich tělo není zvyklé cvičit bez energie z potravy. V extrémních případech může cvičení na lačno vést k rozkladu svalové tkáně na energii. To je nežádoucí, protože tento proces může vést ke ztrátě svalové hmoty.

Cvičit na lačno nemůže každý

Cvičení na lačno může být efektivní způsob, jak spalovat tuky a dosáhnout fitness cílů, ale není to vhodné pro každého. Je důležité vzít v úvahu klady a zápory a poslouchat své tělo. Vyzkoušej co vyhovuje pravě tobě.
Buddyho newsletter

Dobré věci se dějí lidem, kteří se přihlásí k našemu newsletteru.

Přihlášením potvrzuješ, že jsi se seznámil/a se Zásadami zpracování osobních údajů.

dotazy@d-sport.cz Odpovídáme do hodiny v pracovní dny
Partneři:
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.
Řazení
Filtrovat