0
CZ
Vyber si jazyk
CZ
SK
Prodejny
Přihlášení
Hledání
0 Nakrm mě

Košík je prázdný

Nepřihodíme něco?

Nejnavštěvovanější kategorie zboží

Jak pečovat o zimní bundu, aby dlouho a dobře sloužila?

10. 11. 2023
Zimní bunda je nejen důležitým kouskem oblečení, který tě ochrání před nepříznivými povětrnostními podmínkami, ale je také zárukou pohodlí v zimním období. Aby však bunda plnila svou úlohu a vypadala stále jako nová, je třeba o ni správně pečovat. V tomto článku najdeš užitečné tipy, jak prát zimní bundu a zajistit jí dlouhou životnost a dobrý vzhled. Některé rady, jak prát bundy, využiješ bez ohledu na to, zda jsi ostřílený uživatel zimních bund, nebo se na jejich pořízení teprve chystáš.

Pravidelné čištění jako základ

Prvním a základním krokem péče o zimní bundu je pravidelné čištění. I když se to může zdát zřejmé, čištění zimní bundy je mnohem důležitější, než by sis mohl myslet. Důvodem je skutečnost, že zimní bunda je vystavena různým povětrnostním podmínkám, a často se stává terčem deště, sněhu, bahna a různých skvrn. Proto je nutné ji pravidelně čistit. Pro začátek by sis měl přečíst etiketu na bundě a postupovat podle doporučení výrobce. Většina moderních zimních bund je vyrobena z materiálů, které lze prát v pračce. Pokud však není bunda vhodná pro praní v pračce, nebo se obáváš poškození, můžeš ji dát na čištění do profesionální čistírny. Praní bundy v pračce opravdu není vhodné pro všechny materiály. Proto si opravdu pozorně projdi prací symboly na štítku bundy.

Odstranění skvrn vyžaduje rychlou akci

Skvrny na zimní bundě jsou nevyhnutelné, ať už jde o skvrny od jídla, oleje nebo od sněhu a bláta. Důležité je, že se s nimi vypořádáš co nejdříve, abys minimalizoval riziko trvalých poškození. Při odstraňování skvrn je důležité postupovat opatrně a vyhnout se tření nebo kartáčování. Pokud se jedná o drobné skvrny, můžeš je odstranit vlhkým hadříkem nebo houbou a trochou mýdla. Nepoužívej příliš velké množství vody, aby ses vyhnul promáčení materiálu bundy. Pro obtížně odstranitelné skvrny, jako jsou olejové nebo mastné skvrny, zvol speciální odstraňovače skvrn, které jsou dostupné v obchodech se zbožím pro péči o oblečení. Pravidelně kontroluj zipy, knoflíky a další části bundy, které mohou být opotřebovány nebo poškozeny. Pokud najdeš nějaké problémy, je lepší opravit je co nejdříve.


Jak udržovat zimní bundy z různých materiálů

Různé zimní bundy mohou být vyrobeny z odlišných materiálů, a každý materiál vyžaduje specifickou péči a praní. Jak správně pečovat o zimní bundy vyrobené z různých materiálů?

Jak prát softshellovou bundu

Zimní bundy ze softshellu jsou měkké, pohodlné a odolné vůči větru. Jak prát softshell? Lze prát v pračce, ale při šetrném cyklu a nízké teplotě. Použij přípravek určený pro technické textilie nebo prací prášek na outdorové oblečení. Obrať bundu naruby a zavři zipy a kapsy. Nepoužívej aviváž. Některé softshellové bundy mají povrchovou úpravu, která zvyšuje odolnost vůči vodě. Tuto úpravu můžeš obnovit impregnací. Po praní a zaschnutí použij impregnační sprej. Bundu suš na vzduchu nebo v sušičce při nízké teplotě. Vysoké teploty by mohly poškodit materiál.

Jak prát bundu z polyesteru

Zimní bundy vyrobené z nylonu nebo polyesteru jsou trvanlivé a odolné. Péče o ně je relativně jednoduchá, protože většinu nylonových a polyesterových bund lze prát v pračce běžnými programy. Použij jemné prací prostředky a nízkou teplotu. Nastav pračku na delší oplachovací cyklus, abys zajistil odstranění veškerého pracího prášku. Některé nylonové a polyesterové bundy mají povrch, který zvyšuje odolnost vůči vodě. Impregnace je možná, pokud je bunda vybavena touto vrstvou. Použij impregnační sprej nebo prostředek doporučený výrobcem. Suš bundu na vzduchu nebo v sušičce při nízkých teplotách, pro změkčení můžeš použít tenisák do sušičky. Každý materiál může mít specifické pokyny od výrobce, a proto je vždy nejlepší prostudovat etiketu na bundě. Dodržování značky praní na oblečení zajistí, že tvá zimní bunda zůstane v co nejlepším stavu a bude tě chránit po mnoho sezón.

Jak prát bundu z dutého vlákna

Praní bundy z dutého vlákna je důležité provádět opatrně, aby se zabránilo ztrátě izolačních vlastností bundy. Prvním krokem je vždy zkontrolovat štítek s návodem na péči, který se obvykle nachází uvnitř bundy. Zde najdeš důležité informace o teplotě vody, typu pracího cyklu a použití speciálních detergentů. Před praním se vyprázdní všechny kapsy a doplňky na bundě. Zipy musí být zavřeny a knoflíky zapnuty. Pokud jsou na bundě nějaké skvrny, můžeš je nejprve očistit mýdlem a vodou. Vhodným postupem je použití měkkého kartáče nebo houbičky. Zvol správný program a teplotu podle pokynů na štítku. Obvykle se doporučuje nastavit pračku na jemný nebo šetrný program a použít studenou vodu. Pro praní bundy z dutého vlákna je důležité použít jemný a šetrný prací prostředek, který nenaruší vlákna a izolaci. Doporučuje se také obrátit bundu naruby, aby se minimalizovalo tření na povrchu. Vynech aviváž a ujisti se, že na bundě nezůstaly zbytky pracího prostředku. Bundu z dutého vlákna nikdy nesuš v sušičce.

Jak prát péřovou bundu

Praní péřové bundy vyžaduje opatrnost a pečlivost, pokud chceš, aby bunda zůstala v dobrém stavu. Budeš potřebovat prací prášek na peří, velkou nádobu a sušák na prádlo případně sušičku. 
Jak vyprat péřovou bundu? Ověř si, že jsou všechny zipy a knoflíky zavřené. Pokud máš odnímatelnou kapuci nebo límec, raději je z bundy odepni. Naplň vanu nebo nádobu vodou. Přidej prací prostředek nebo speciální gel určený pro péřové výrobky. Namoč bundu do vody a jemně ji zmáčkni, abys odstranil nečistoty. Pokud je bunda silně znečištěná, nechej ji namočenou delší dobu. Pak bundu opatrně propláchni studenou vodou, abys odstranil všechen prací prostředek. Proplachuj, dokud voda nebude čistá. Lehce vytlač vodu z bundy. Peří by nemělo být příliš stlačené.
Jak sušit péřovou bundu? Při sušení rozlož bundu na sušák na prádlo nebo ji polož na čistý a rovný povrch. Peří by mělo zůstat rovnoměrně rozprostřeno. Několikrát za den bundu jemně protřepávej, peří pak zůstane nadýchané. Suš bundu na suchém a větraném místě, abys zabránil tvorbě zápachu nebo plísně. Nesuš na přímém slunečním světle nebo při vysoké teplotě, peří by se mohlo poškodit. Sušení může trvat několik hodin až několik dní, v závislosti na tloušťce a typu peří. Sušení v sušičce je rychlejší a u některých bund také doporučovanější. Sušičku nastav na nízkou teplotu a použij tenisáky nebo míčky do sušičky. Pokud ti to připadá příliš složité, přenech čištění péřové bundy odborné firmě. Nezapomeň, že je nutné dodržovat pokyny na štítku výrobku.

Praní zimní bundy z goretexu

Gore-Tex je populárním materiálem pro zimní bundy, protože je voděodolný a zároveň umožňuje prodyšnost. Většinu bund z goretexu lze prát v pračce. Použij tekuté prací prostředek a nastav pračku na jemný cyklus. Nepoužívej aviváž, ta může narušit voděodolnost. Je důležité ještě před praním zavřít zipy a zapnout knoflíky, aby se zabránilo poškození. Po několika praních bývá potřeba obnovit voděodolnost. Použij impregnační sprej nebo prostředek doporučený výrobcem a postupuj podle instrukcí výrobce. Určitě si předem důkladně prohlédni piktogramy praní. Zimní bundu z goretexu bys měl sušit na vzduchu nebo v sušičce za nízkých teplot. Vysoké teploty by mohly poškodit membránu.

Zimní bundy musíš správně uložit

Když zima skončí a přichází jaro a léto, může se zdát, že už zimní bundu nepotřebuješ. Ale i během letního období je důležité o ni správně pečovat. Nejlepší způsob, jak uložit zimní bundu, je v suchém a dobře větraném prostoru. Měla by být uložena na ramínku, aby si udržela svůj tvar, a měla by být daleko od přímého slunečního světla, které může způsobit vyblednutí materiálu. Před uložením bundy do skříně nebo šatníku je také vhodné ji pečlivě vyčistit a zkontrolovat, zda nejsou na ní žádné nečistoty nebo skvrny. Občas bundu protřepej. Jedině tak si zajistíš, že ti bunda bude dobře sloužit i v dalších sezónách.

Buddyho newsletter

Dobré věci se dějí lidem, kteří se přihlásí k našemu newsletteru.

Přihlášením potvrzuješ, že jsi se seznámil/a se Zásadami zpracování osobních údajů.

dotazy@d-sport.cz Odpovídáme do hodiny v pracovní dny
Partneři:
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.
Řazení
Filtrovat