0
CZ
Vyber si jazyk
CZ
SK
Prodejny
Přihlášení
Hledání
0 Nakrm mě

Košík je prázdný

Nepřihodíme něco?

Nejnavštěvovanější kategorie zboží

Jak se efektivně zbavit celulitidy

07. 12. 2022
Trápí tě dolíčky a pomerančová kůže? I když je tento jev vnímán negativně, je důsledkem přirozeného vývoje a potýká se s ním většina žen a část mužů. Celulitida je považována za vadu na kráse, takže mnoho osob řeší problém, jak odstranit celulitidu. Pokud k těmto jedincům také patříš, pak je právě tobě určen tento článek. K tomu, jakou nejlepší metodu zvolit k odstranění celulitidy, patří pochopení její podstaty, tedy příčin vzniku, stádií tohoto jevu a možností, co proti celulitidě použít. A pokud se rozhodneš boj s celulitidou vzdát, je to také v pořádku. Celulitida není nemoc, je zcela normální, i když se ti nemusí líbit. Takže co je celulitida?

Celulitida - co to je?

Pojem celulitida je vysvětlován jako místní porucha podkožních tkání. Má metabolický charakter a způsobují ji lymfatické změny. Ve velmi malé míře postihuje i muže, ale naprosto vede u žen. Celulitida na břiše, celulitida na zadku, celulitida na stehnech - to je noční můra až devadesáti procent žen.
Jak vzniká celulitida? Příčin je několik, částečně může souviset s věkem, kdy kůže postupně ztrácí svou tloušťku. Obecně je příčinou vzniku celulitidy průnik tukové tkáně přes vláknité svaly v kůži. Tyto pásy spojují kůži se svaly, a narušením začíná proces, na jehož konci je boj s celulitidou.
Kde můžeš vznik celulitidy očekávat nejdříve? Nejvíce tukové tkáně se ukládá na stehnech, bocích a hýždích, kde se celulitida projeví nejrychleji. Počátek je již v období dospívání, v průběhu těhotenství a později při menopauze. Celulitida u mužů i u žen není o nadbytečném tuku. Tukové buňky se sice při celulitidě zvětšují, ale nemůže za to tuk, ale odpadní látky, které se v buňkách hromadí.

Trocha historie neuškodí

Chceš vědět něco o boji proti celulitidě? Ne vždy v historii byla totiž nepřítelem lidského těla. Na ženská a mužská těla se nahlíželo jiným způsobem, nebyl přímo hledán nějaký jednotný ideál fyzické krásy. Hledání cest, jak se zbavit celulitidy, je otázkou doby nedávné. Odsouzení a léčba celulitidy souvisí s rozvojem kosmetického průmyslu a významnou roli zde sehrála i média.
Teprve v 19. století se v lékařských slovnících začal tento pojem objevovat, ale v té době nikdo nehledal prostředky, jak na celulitidu. Nikomu zkrátka nevadila. Za vadu kůže se začala považovat až ve 20. století. Především francouzská média dala velký prostor novému problému se jménem celulitida. Odstranění tohoto přestupku proti kráse se stalo velkým tématem. Všichni se chtěli této potíže zbavit. Hledaly se nejrůznější cesty a prostředky, jak na celulitidu profesionálně a jak na celulitidu doma. Všichni chtěli vědět, jak se rychle zbavit celulitidy. Celá kampaň se dostala do USA, kde byla jednoznačně spojována s tukem. A jaký je pohled na tuto problematiku dnes?

Celulitida je přirozený jev

Protože se jedná o záležitost zcela normální a má ji naprostá většina žen, nejedná se o nic, za co se musíš stydět a honem hledat, co pomáhá na celulitidu. A velice lživé je tvrzení, že celulitidou trpí jen obézní lidé, mají ji všechny typy postav i váhových kategorií. Fotografie modelek v časopisech, upravené fotografie na sociálních sítích a reklamy tě mohou znejistit a hnát k hledání cest, jak se zbavit celulitidy. Babské rady, zázračné přípravky, návštěvy kosmetických salónů a fitness center podporují snahu o získání dokonalé postavy. Ve většině případů se jedná pouze o kosmetický problém, pouze v případě, že by se celulitida výrazně zhoršila, je vhodné navštívit lékaře, může se jednat o předobraz jiného problému.

I celulitida má stupně

I celulitida se vyvíjí postupně a může se zhoršovat. Zajímá tě, jaké jsou stupně celulitidy a jak se zjišťují? Vychází se ze struktury a dále z viditelnosti celulitidy. K určení stádia se používá test, kterému se říká štípací. Při něm se zmáčkne kůže na stehně mezi palec a ukazováček.
  • Při prvním stupni jsou vidět drobné vrásky při stisku, narušení podkožních vrstev, lymfy a krevního oběhu teprve začíná a bez stisku ještě není vidět.
  • Druhý stupeň se od prvního liší pouze tím, že při stisku se místo vrásek tvoří drobné důlky.
  • Třetí stupeň je již viditelný pouhým okem, v sedu nebo ve stoje jsou na stehnech, břiše a hýždích viditelné malé důlky.
  • U čtvrtého stupně jsou tyto dolíčky viditelné stále, může dojít k poškození vaziva, které doprovází bolesti.

Proč a koho trápí celulitida

Říkáš si, proč někdo celulitidu má a jiný ne? Svou roli hraje pohlaví. Protože celulitida se nejdříve objevuje v podkožní tkáni, zpomaluje cirkulaci lymfy a tím se zadržuje v tukových tkáních voda, projevuje se celulitida častěji u žen. Muži totiž mají tukové buňky hlouběji, takže tolik nevystupují směrem k povrchu kůže. Druhou příčinou jsou hormony, zvláště zde působí estrogen, tedy ženský pohlavní hormon. V době jeho stoupání, například v těhotenství, se celulitida zhoršuje. Věk a genové predispozice jsou dalšími příčinami, podobně jako špatně fungující lymfatický krevní systém. Ke vzniku celulitidy přispívá také životní styl s nedostatkem pohybu, kouřením a alkoholem a také strava s vysokým podílem tuků, soli a konzervačních činidel.

Cviky na celulitidu jsou účinné

Cviky proti celulitidě jsou účinné na rozproudění lymfy. Jedná se o pomalejší cviky, které se však provádějí delší dobu. Může se jednat například o plavání, jógu, jízdu na kole a podobně. Pohyb by tě měl bavit, je nutné cvičit potřebně dlouhou dobu. Pro pohodlí při cvičení budeš potřebovat také odpovídající vybavení, především sportovní oblečení a obuv. Kvalitní funkční oblečení je uzpůsobeno pro nejrůznější druhy sportu. K dalším doporučeným druhům sportu patří i intervalový trénink, při kterém se střídá intervalový trénink s vyšší náročností s ochlazením. Pokud se toto cvičení provádí ve vysoké intenzitě, označuje se také jako High-intenzity interval training čili HIIT.
Nejlepší formou je přirozený pohyb, chůze s hlubokým dýcháním do břicha a sledování tepové frekvence. Vyzkoušet můžeš třeba dřepy a výpady.
Trápí tě celulitida na zadku? Cviky právě pro tuto část těla jsou například zvedání zadku z lehu, kdy jsou kolena u sebe a lopatky na zemi. Jak dlouho trvá zpevnění zadku? Záleží na vytrvalosti, intenzitě cvičení a individuálních vlastnostech.
A jak se zbavit celulitidy na stehnech? Pomohou ti výstupy, snožování, unožování a zanožování. Ty jsou současně způsobem, jak se zbavit tuku na stehnech, nejen celulitidy. Při cvičení používej kompresivní prádlo určené pro sport, sprchuj po cvičení nohy studenou vodou.

Krém na celulitidu pomáhá prokrvovat kůži

Mnoho firem ti bude nabízet nejrůznější krémy, gely nebo oleje proti celulitidě. Některé z nich mohou být nápomocné, ale samy o sobě celulitidu nevyřeší. Zvýší prokrvení kůže a zmírní celulitidu. Proto, aby měly viditelný účinek, je budeš muset zkombinovat s úpravou stravování, masážemi, dodržováním pitného režimu a samozřejmě také pohybem. Pokud použiješ přírodní varianty těchto krémů, mohu ti napomoci i s dalšími potížemi a v kombinaci s čaji a dalšími technikami mohou být řešením ke zpevnění kůže po zhubnutí nebo jak se zbavit alergie přírodní cestou. Pokud si nechceš krémy kupovat, můžeš si vyrobit vlastní variantu.
Vhodnou surovinou pro domácí krém na celulitidu je grapefruit. Používá se kokosový olej a grepový esenciální olej. Ty se důkladně promíchají a vzniklým krémem se jednou denně potírají místa zasažená celulitidou. V každém případě jsou krémy jen malou součástí celého boje s celulitidou a bez dalších pomocníků účinné nebudou. 

Masáže proti celulitidě regenerují tkáně

Masáž proti celulitidě musí být prováděna správně. Pokud se člověk rozhodne masírovat sám, bude potřebovat kartáč na celulitidu nebo speciální masážní strojek na celulitidu, houbu nebo lufu. Masáže umožňují odvést z těla přebytečnou vodu, což je efektní například při zadržování vody v břiše. Jedná se i o výborný způsob, jak rozproudit lymfu. Zpevní se pokožka, lepší je i krevní oběh. Masážemi se zlepšuje celulitida, léčba nebo odstranění to však není. Tělo však relaxuje, uvolňují se svaly a odchází napětí a stres. Masírovat je možno i nasucho, pomocí přírodních suchých kartáčů nebo dřevěných válečků. Tato masáž musí být jemná, nesmí bolet.
Další možností je masáž pomocí studené sprchy. Střídání teplé a studené vody kůži vypne a uhladí. Pokud chceš současně podpořit lymfatický oběh, kombinuj sprchování s peelingy. Rozproudění lymfy obstará lymfatická masáž. Ta může být ruční nebo přístrojová a provádějí ji školení fyzioterapeuti. Dočasné odstranění celulitidy nabízejí také laserové terapie.

Strava a pitný režim mají důležitou roli

Zaměř se na zdravý životní styl a kontroluj skladbu svého jídla. Zlepšit stav pokožky a přispět k odstranění celulitidy pomůže konzumace zdravých tuků, potravin, které mají vyšší obsah vlákniny, lněných semínek, ovoce, které obsahuje víc vody nebo mořských řas. Je však potřeba omezit cukr, sůl a nepoužívat rafinované potraviny. Je nutné omezit živočišné tuky a dát si pozor na potravinové alergeny. Obrovskou roli hraje v boji proti celulitidě dodržování pitného režimu. Kožní buňky nemohou bez vody fungovat. Kůže by neměla zdravý vzhled a ztrácela by pružnost. Nejvhodnější tekutinou je čistá voda, slabá minerálka nebo zelený a černý čaj, ale pouze neslazený. Na 1 kg připadá 35 ml vody. Dodržovat správné množství tekutin pomůže speciální láhev na vodu, tzv. smart láhev, díky které budeš vědět přesně, kolik vody organismus dostal. Láhve vyrábějí i populární značky v široké paletě barev.

Pomoci mohou i doplňky stravy

S celulitidou ti pomohou i doplňky stravy. Vyber si takové, které napomáhají odvádět z těla přebytečnou vodu. Z bylinek se jedná o kopřivu, svízel, vřes, pampelišku a další. Nezapomínejte na vitamíny a minerály, jako je zinek, vitamíny A, D, C, E a také B-komplex. Ani doplňky stravy nevyřeší celý problém, vždy je potřeba zkombinovat každý postup odstraňování celulitidy s dalšími technikami a možnostmi.
 
Buddyho newsletter

Dobré věci se dějí lidem, kteří se přihlásí k našemu newsletteru.

Přihlášením potvrzuješ, že jsi se seznámil/a se Zásadami zpracování osobních údajů.

dotazy@d-sport.cz Odpovídáme do hodiny v pracovní dny
Partneři:
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.
Řazení
Filtrovat