0
CZ
Vyber si jazyk
CZ
SK
Prodejny
Přihlášení
Hledání
0 Nakrm mě

Košík je prázdný

Nepřihodíme něco?

Nejnavštěvovanější kategorie zboží

Jak se vyhnout „OFOUKNUTÍ“

31. 10. 2023
Určitě se každý z nás v životě setkal s pojmem „ofouknutí“. Stav, při kterém dojde k prudkému ztuhnutí části těla, po kterém je velmi bolestivé se hýbat. Pojďme si na následujících řádcích podrobněji tento stav rozebrat a hlavně si ukázat, že vyhnout se tomuto problému je poměrně jednoduché..

Ofouknutí

O co se tedy přesně jedná? Tento stav se často taky označuje jako „houser“ - tedy akutní blokáda, která se vyskytuje zejména v oblasti bederní a krční páteře. Myslím si, že blokáda je dost výstižné označení tohoto stavu. Prudká ostrá bolest často blokuje jakoukoliv možnost pohybu v daném tělesném segmentu. Extrémně zvýšené svalové napětí (neboli tonus) vede právě tady k tomuto stavu. Zjednodušeně se situace blokády dá popsat tak, že příliš napjaté či tuhé svaly nedovolují kloubům pohyb, který bychom chtěli vykonat. Proto mezi jeden ze základních testů, který fyzioterapeut provádí, aby si ověřil, zda se jedná o blokádu či nikoli, je pasivní pohyb - tedy pohyb, který aktivně nechceme udělat - tedy například pohne vaší hlavou do strany. .

Jak k tomu dojde

Konkrétní mechanismus plný latinských slov nemá smysl rozebírat. Lidsky lze říct, že k blokádě dochází tehdy, když nás „ofoukne“ studený vzduch. A to buď v situaci, kdy naše tělo bylo již vystaveno „stresu“ a je vyčerpáno - tedy není schopné změnu teploty komponovat a dojde k onomu zmíněnému zablokování. Nebo! Ve chvíli, kdy jsou rozdíly teplot mezi okolím a naším tělem vysoké - například když opoceni po tréninku / při tréninku..

Řešení problému

Velmi snadno lze pomoci od akutní blokády pomocí různých typů terapie. Bohužel mezi ty nejčastější patří návštěva lékaře, který aplikuje „obstřik“ nebo podá léky pro uvolnění svalů. Proč píšu „bohužel“? Protože se v tomto případě jedná o léčbu symptomů, nikoli příčiny. Jak bylo zmíněno výše - jeden z případů, kdy vzniká blokáda je nějaké „vyčerpání“ těla. To může často vést k hlubším problémům, které se díky léčbě bolesti nepodaří odhalit. Je tedy vhodnější při akutní blokádě navštívit fyzioterapeuta, který pomocí diagnostiky určí kořen problému a nastaví adekvátní cestu k jeho vyřešení. Při samoléčbě je vhodné aplikovat suché teplo ve formě termoforu, hřejivých náplastí, gelů, popřípadě lehký strečink s prodýcháním. Předcházení ofouknutí.

Předcházení ofouknutí

Co je ale úplně nejlepší je předcházení tomuto problému. Například volbou vhodného oblečení. Začínají nám podzimní dny, kdy se teploty v průběhu dne mohou lišit i o 15 stupňů celsia. Bylo by moudré myslet na to i při výběru oblečení na trénink. Například při běhu je základem dobrá spodní vrstva funkčního oblečení. Horní vrstva by zase měla odpovídat povětrnostním podmínkám - například prší, a proto si vezmu bundu, která vodu nepropustí. Je pod mrakem? Mohu si dovolit vzít bundu softshell..
Zkrátka vše chce trochu selského rozumu. 

Závěrem co si z toho vzít?

Klasický houser není vždy něco, co potřebuje zásah lékaře. Právě naopak! Samoléčba bude stejně účinná, jen potrvá déle. Předejít se dá snadno vhodnou volbou oblečení. .

Článek připravil Dany, který je fyzioterapeut a trenér v Colliery Crossfit Ostrava. Napsat nebo kontaktovat můžes Dannyho přes instagram sacha.dany.
 
Buddyho newsletter

Dobré věci se dějí lidem, kteří se přihlásí k našemu newsletteru.

Přihlášením potvrzuješ, že jsi se seznámil/a se Zásadami zpracování osobních údajů.

dotazy@d-sport.cz Odpovídáme do hodiny v pracovní dny
Partneři:
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.
Řazení
Filtrovat