0
CZ
Vyber si jazyk
CZ
SK
Prodejny
Přihlášení
Hledání
0 Nakrm mě

Košík je prázdný

Nepřihodíme něco?

Nejnavštěvovanější kategorie zboží

Jak správně sušit prádlo v sušičce

V dnešní době nalezneme sušičku v mnoha domácnostech. Jde totiž o praktického pomocníka, bez kterého by se spousta rodin již neobešla. Jakmile tento přístroj totiž jednou vyzkoušíte, už nikdy nebudete chtít měnit. Navždy se rozloučíte se sušáky a šňůrami na prádlo.

 
Proč si sušičku pořídit

A jaké že jsou tedy výhody tohoto moderního stroje? Sušička ušetří spoustu místa, což dozajista oceníte, pokud váš byt nebo dům zrovna neoplývá nadbytečným množstvím prostoru. Nemusíte mívat roztažený sušák v místnosti, který je rozměrný, a navíc vypadá nevzhledně. V letních měsících vám zase oblečení nebude zabírat prostor na balkóně. I když sušička zabere nějaké menší místo, dá se to vyřešit jednoduše tak, že ji postavíte na pračku za pomoci mezikusu a ve vaší koupelně, prádelně nebo kuchyni se téměř nic nezmění.
Stejně tak jak sušička šetří prostor, šetří i čas. Pokud totiž pořídíte dostatečně kvalitní model, nebudete muset vytažené prádlo ani žehlit. Stačí ho jen poskládat a může přijít rovnou do skříně. Další výhodou je to, že můžete prát více várek hned po sobě. Při klasickém sušení totiž často narazíte na to, že oblečení (především to větší jako jsou trička, mikiny nebo bundy) již není kam věšet. Tento problém vlastníci sušičky nemají, jelikož prádlo z pračky strčí hned do sušičky. Tak se stane, že při další várce pracuje pračka i sušička současně a celý proces se zrychlí. Jako alergik nebo majitel nějakého chlupatého mazlíčka sušičku také oceníte. Zbavuje totiž prádlo nežádoucího prachu a chlupů, který je zachycován filtry a vysoká teplota ničí bakterie.

 

Jak sušička funguje

Toto sušení funguje na principu horkého nebo teplého vzduchu a následného ochlazení. V průběhu cyklu je vlhkost odváděna teplem. Na konci se prádlo ochladí a tím je zajištěno, že není pomačkané. Vlhkost může být odvedena buď v podobě páry společně s horkým vzduchem pryč z domu (v tom případě se jedná o méně častý ventilační typ sušícího přístroje), nebo v kapalné formě do odpadu nebo kondenzační nádoby (kondenzační typ).
Jestliže již vlastníkem tohoto moderního výdobytku jste, existuje pár věcí, které byste měli vědět, a na které byste si měli dát pozor. Také vám poskytneme několik rad, díky kterým dosáhnete co nejlepších sušících výsledků.
 

Jak sušit oblečení

Existují pravidla, která by se při sušení měla dodržovat, abyste dosáhli co nejkvalitnějších výsledků a co nejdelší životnosti prádla i sušičky. Změna oproti klasice nastává již u praní:
 1. Prádlo vždy nechejte dostatečně vymáchat.
 2. Při várce, kterou se chystáte přesunout do sušičky, to nepřehánějte s pracím práškem. Pokud ho totiž použijete moc, může se potom z prádla uvolňovat a na oblečení tvořit skvrny.
 3. To samé platí pro aviváž, kterou je doporučeno nepoužívat vůbec. Aviváž totiž navíc zanáší útroby sušičky, což může mít fatální následky.
  Pokud se bez vůně, kterou aviváž přináší, neobejdete, existuje několik možností, jak tento prostředek nahradit. Můžete si pořídit například ubrousky, nebo vůni určenou přímo pro sušičky. Praktickým pomocníkem můžou být také kuličky, které prádlo změkčují a čechrají, Navíc snižují dobu sušení až o 25 %.
 4. Vždy dodržujte kapacitu sušičky. Pokud do ní totiž vložíte více prádla, je možné, že se dostatečně nevysuší a bude stále vlhké. Na kapacitu si proto dávejte pozor i při výběru modelu, aby korespondovala s objemem bubnu vaší pračky.
 5. K některým kouskům oblečení se musí přistupovat individuálně. To s ozdobami či potiskem musíte vždy obrátit naruby, všechny zipy, knoflíky a cvočky zapněte, spodní prádlo a drobné oblečení umístěte do speciálního látkového pytlíku. Ochráníte tak jak vaši sušičku, tak prádlo.
 6. Složitější, ale stále nic těžkého je to, jak sušit džíny v sušičce. Ty by měly být vždy obrácené naruby se zapnutým zipem. Pokud se vám zadaří, je lepší je prát a poté i sušit jen s dalšími džínami a ničím ostatním. Některé sušičky mají na tento typ kalhot dokonce speciální program. Další specialitou je sušení ručníků v sušičce. Pokud chcete dosáhnout co nejlepších výsledků, plňte sušičku jen čtyřmi až pěti, aby měly dostatečný prostor pro přístup vzduchu.

 
Symboly sušičky

Dozajista někdy budete řešit dilema, co dávat do sušičky a co ne. S tím vám pomůže znak pro sušičku, který se nachází na štítku každého kousku.
Prací symbol „sušička“ má podobu kroužku ve čtverečku. Pokud se na oblečení nachází v této formě, znamená to, že se nemusíte daný oděv bát do sušičky vložit. Jestliže je symbol sušičky na prádle přeškrtnutý, znamená tento znak „nepatří do sušičky“.
 1. Variantou značky sušení na prádle je také ta s jednou tečkou uprostřed. V tomto případě oblečení do sušičky smí, ale jen na nízkou teplotu.
 2. Při dvou tečkách můžete prádlo sušit na běžný program.
 3. Pokud je kolečko černé, doporučen je pouze studený vzduch.
I když se tímto způsobem výrobci oblečení většinou chrání, značka na oblečení pro sušičku nemusí být vždy definitivní. Symbol „zákaz sušení v sušičce“, totiž naleznete téměř na každém oděvu. Dnešní sušičky dosahují takové technologie, že jsou šetrné i k těm nejjemnějším a nejchoulostivějším materiálům. Programy na jemné prádlo vám zajistí, že se nebudete muset bát do sušičky některý kousek prádla vhodit. Praktický téměř každé oblečení, které perete v pračce, můžete svěřit i sušičce, pokud máte dostatečně šetrný program.
 

Co se nesmí dávat do sušičky

Co nedávat do sušičky může být občas oříšek. Jak je zmíněno výše, znakem sušičky na prádle se vždy nemůžete řídit. Pořádně si pročtěte návod k sušičce, ve kterém i na toto téma dozajista naleznete množství informací. Každý typ sušičky má totiž trochu jiné vlastnosti, což ovlivňuje, jaké materiály do sušičky mohou a jaké nemohou přijít. Obecně ale existují materiály, při kterých byste měli být více obezřetní.
 1. Seprání nebo zničení hrozí při sušení krajkového a hedvábného oblečení. To samé platí také u vlny. Pokud se tedy ptáte, jak sušit svetry v sušičce, nejjistější nejspíš bude neriskovat.
 2. U prádla s elastickými vlákny, hrozí jejich deformace a ztráta pružnosti.
 3. Nedoporučuje se dávat do sušičky oblečení s gumovými částmi, kterým může vysoká teplota také uškodit, stejně tak jako podprsenkám s výplněmi.
 4. Pozor si také dejte, pokud chcete sušit oblečení pro miminko, kde je často nějaký potisk. Vždy raději zkontrolujte prací štítek a raději ještě oblečení s potiskem obraťte naruby. 
 5. Dále není dobré sušit záclony, u kterých je výhodnější je rovnou pověsit na své místo a nechat uschnout volně.
 

Jak třídit prádlo do sušičky

Tento krok v rámci sušení můžete úplně vynechat. Obecně platí, že to, co naházíte do pračky, poté přesunete do sušičky a k dalšímu třízení již nedochází. Mnohem důležitější je ale výběr správného programu podle toho, jaké materiály se v dané várce nacházejí.
 

Ničí sušička prádlo?

K tomuto mylnému závěru dochází velice často a je tak odrazena spousta potencionálních zákazníků, ale nenechte se zmást. Je tomu právě naopak a sušička vašemu prádlu prospěje. Zbavuje žmolků a tkaninu měkčí a zjemňuje.
 

Jak o sušičku pečovat

Velmi důležité je také pravidelné čištění. Běžně se v sušičkách nachází přední filtr a spodní filtr. Přední filtr by se měl čistit po každém sušení. Dolní stačí jednou za měsíc pořádně vysát vysavačem.
Pokud nemáte sušičku s odtokem, musíte také dbát na to, abyste vždy vylévali a čistili kondenzační nádobu.
Buddyho newsletter

Dobré věci se dějí lidem, kteří se přihlásí k našemu newsletteru.

Přihlášením potvrzuješ, že jsi se seznámil/a se Zásadami zpracování osobních údajů.

dotazy@d-sport.cz Odpovídáme do hodiny v pracovní dny
Partneři:
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.
Řazení
Filtrovat