0
CZ
Vyber si jazyk
CZ
SK
Prodejny
Přihlášení
Hledání
0 Nakrm mě

Košík je prázdný

Nepřihodíme něco?

Nejnavštěvovanější kategorie zboží

Jak vybrat běžecké boty

Základ úspěšného výběru je uvědomit si a pamatovat na to, že každé chodidlo je něčím odlišné. Jasně, že dřív jsme vyběhli ven a neřešili jsme, jaký máme došlap a jestli poběžíme po asfaltu nebo v lese. Ať už závodíš nebo běháš jen tak pro radost, následující řádky by sis měl/a každopádně přečíst.

Správná velikost

Je nám jasné, že když vybíráš třeba módní (vycházkovou obuv), tak chceš, aby ti byly boty akorát. Ale u těch běžeckých by tomu mělo být jinak. Musíš volit boty o půl nebo rovnou o celé číslo větší, protože žádný z prstů nesmí při běhu narážet na špičku boty. Po běhu by se totiž mohly nehty podlít krví, a prsty tak zčernat.

Samozřejmě by se ti ale neměly boty ani vyzouvat. Jako základ pro správný výběr pak doporučujeme zkoušet boty spíše navečer, kdy je chodidlo trochu nateklé. Napodobí se tím reakce chodidla po dlouhém běhu.

To bychom měli k délce bot, ale nesmíme vynechat ani jejich šířku. Řekneme to jednoduše, bota nesmí být nepříjemně těsná, ale chodidlo by v ní nemělo ani plavat. Často slyšíme: “Však se ještě roztáhnou, ne?”. Bohužel (nebo spíš bohudík) to takto u běžeckých bot nefunguje. U kvalitních běžeckých modelů se totiž s výrazným rozšlápnutím nesetkáš.

Co z toho všeho plyne? Pokud tě bota tlačí nebo je ti úzká už při zkoušení, pokračuj radši ve hledání těch pravých. Tady ale analýza bot nekončí. Je třeba také zjistit, jaký máme došlap, abychom zamezili možnému zranění. Takže pojďme si vysvětlit, co je to ta zpropadená pronace a ještě horší supinace.

Pronace

Pronace není žádnou vadou. Je to přirozený pohyb klenby, kterým noha tlumí náraz vzniklý došlapem. Co se došlapu týče, je zde při běhu citelný rozdíl od běžné chůze. Noha se musí během dopadu vyrovnávat s tlakem, který je 2-3x vyšší než hmotnost těla. Při takové zátěži se tak negativně zvýrazňují všechny vady chodidla (nadměrná pronace a supinace). Je proto nutné zvolit vhodnou obuv, která tyto nedostatky limituje.

Nadměrná pronace

Nadměrná pronace není při běhu žádoucí a může vést až k vleklým zdravotním problémům. Jedná se o typ došlapu, při kterém se chodidlo vychyluje směrem dovnitř (viz obrázek). Běžecké boty vhodné pro pronátory najdeš zde.

Supinace (nedostatečná pronace)

Při supinaci se naopak vychyluje chodidlo směrem ven, a mnozí běžci tak vytáčejí špičky nohou příliš dovnitř. Nejvíce zatěžované místo na botě je tudíž vnější strana podrážky (viz. obrázek).

Běžecké boty vhodné pro supinátory a běžce s neutrálním došlapem najdeš zde.

Jak zjistit došlap?

Nejlepším způsobem by bylo navštívit odborné lékařské pracoviště, ale není to životně nutné. Velmi spolehlivým způsobem, kterým lze určit, zda pronujeme málo, dostatečně (neutrálně) nebo nadměrně, je zjistit, jaký máme typ chodidla. V zásadě existují tři typy chodidel. K jejich určení nám poslouží tzv. mokrý test. Jak na to, se můžeš podívat v tomto videu (Pokud máš s angličtinou problémy, tak nevadí. Stačí odkoukat postup.): https://www.youtube.com/watch?v=vkrsyRt3juI

Vyhodnocení testu

1. Supinace - chodidlo s vysokou klenbou

Je to případ, kdy otisk zobrazuje pouze přední část chodidla oddělenou od paty, eventuálně spojenou s patou jen úzkou čarou. Takové chodidlo má vysokou klenbu a bude se vyznačovat pravděpodobně nedostatečnou pronací (supinací).

2. Neutrální - chodidlo s normální klenbou

Pokud vidíš zhruba polovinu svého chodidla, máš nejrozšířenější typ chodidla a normální pronaci.

3. Pronace - chodidlo s nízkou klenbou

Vidíš celý obtisk chodidla? Pak máš chodidla s nízkou klenbou nebo tzv. ploché nohy a pravděpodobně budeš trpět nadměrnou pronací.

Teď víš, čemu bys měl zabránit vhodným výběrem bot. K eliminaci nadměrné nebo podprůměrné pronaci (supinaci) ti dopomůže buď tlumení (popsáno níže), nebo speciální vložky do bot.

Tlumení

Pokud s během začínáš a máš vyšší hmotnost (nad 85kg), sáhni po více odtlumených botách. Tento typ obuvi je sice dražší a zpravidla i těžší, avšak dopady v nich budou výrazně příjemnější a klouby ti poděkují. Lehčí běžci nebo ti, kteří mají již něco odběháno, mohou sáhnout po méně odtlumených modelech. Tyto boty bys měl ale zvolit, až s během pokročíš a na řadu přijde např. tempový trénink (stále tempo na kilometr).

Cushioning - boty s tlumením

Boty zaměřené na dokonalé tlumení nárazů při dopadu. Běžce pak neobtěžuje bolest a může se lépe soustředit na techniku běhu. Díky své univerzálnosti je to nejrozšířenější typ obuvi a patří mezi vhodné adepty na běžeckou obuv pro supinátory.

Stability

Obuv určena pro běžce se středním až nadměrným pronačním nášlapem. Obuv eliminuje přílišné vtáčení chodidla do vnitřní strany, čímž mj. předchází případnému zranění běžce.

Free/Barefoot

Díky těmto botám pocítíte výhody běhu na boso, ale přitom budete dostatečně chráněni vůči vnějším vlivům. Bylo totiž prokázáno, že běh na boso je pro nohu velmi zdravý a posiluje pro běh důležité svaly.

Už víš, jak zvolit velikost, jaký máš dopad a jaké tlumení budeš potřebovat. Dostáváme se do finále a teď už je potřeba si jen odpovědět na otázku: Na jakém podkladu budu běhat? Když nepočítáme tretry určené pro atlety, máme dvě možnosti: silniční a terénní (trailová) běžecká obuv.

Silniční běžecká obuv

Má za úkol tě co nejvíce ochránit před možností vzniku zranění v důsledku běhu po tvrdém povrchu a zároveň má zajistit prodyšnost a ochranu nohy. Z těchto důvodu je hlavní vlastností této boty dobré ztlumení síly, kterou dopadáme na tento povrch.

Máme několik typů silničních běžeckých bot:

Objemové

Jsou určené pro každodenní běhání a objemové tréninky (delší výběhy). Jejich úkolem je poskytovat maximální tlumení a zajištění pohodlí po celou dobu běhu. U nás najdeš z 99 % právě objemové běžecké boty.

Lehké tréninkové

Typické pro tempové tréninky a rychlejší běhy. Díky menšímu množství tlumení (oproti objemovým botám) je váha těchto bot citelně nižší.

Závodní

Tento typ není určen pro objemový trénink nebo rekreační běhání. Jak naznačuje označení závodní, jsou tyto boty určené hlavně pro běžecké závody, případně pro tréninky rychlosti. Vyznačují se nízkou váhou, minimálním tlumením a také nízkou životností.

Terénní (trailová) běžecká obuv

Tento druh obuvi je od podrážky až k jazyku přizpůsobený pro pohyb v měkkém a kopcovitém terénu. Podrážka je velmi členitá a přímo stvořená pro vybíhání a sbíhání kopců.

Svršek u terenní běžecké boty je z pevnějšího a často nepromokavého materiálu (goretex a nano technologie). Z toho důvodu jsou trailové boty často o něco těžší a vypadají robustněji než boty určené na běh po silnici. Jejich hlavní vlastnosti jsou tedy stabilita na nezpevněném a členitém povrchu a odolnost proti vnějším vlivům a opotřebení.

Přechodová

Většina běžců terén během vyběhnutí mění. Pokud je tomu tak i u tebe, stačí si zvolit takovou botu, která bude mít podrážku aspoň trochu uzpůsobenou takovému běhu. Platí, že na silnici vzít silniční, do terénu terénní. Jednoduše.

Péče o obuv

Základem dlouhé životnosti obuvi, je správné vysoušení po běhu nebo promoknutí boty. A jak na to? Především nepoužívejte vysoké teploty (nedávejte boty na topení, nad kamna ani je nefénujte). Pokud jsou boty hodně promočené, vycpěte je novinovým papírem a pomalu sušte při pokojové teplotě. Novinový papír měňte tak, aby nezůstával dlouhou dobu vlhký uvnitř.

Doporučujeme mít pro tyto případy aspoň dva páry běžeckých bot, které budete střídat a dáte jim vždy dostatek času na regeneraci. Dost se hodí mít taky boty ošetřené impregnací a čistit je speciálními prostředky. My doporučujeme přípravky od Crep Protect.

Buddyho newsletter

Dobré věci se dějí lidem, kteří se přihlásí k našemu newsletteru.

Přihlášením potvrzuješ, že jsi se seznámil/a se Zásadami zpracování osobních údajů.

dotazy@d-sport.cz Odpovídáme do hodiny v pracovní dny
Partneři:
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.
Řazení
Filtrovat