0
CZ
Vyber si jazyk
CZ
SK
Prodejny
Přihlášení
Hledání
0 Nakrm mě

Košík je prázdný

Nepřihodíme něco?

Nejnavštěvovanější kategorie zboží

Jak vybrat dětskou sportovní obuv?

04. 06. 2019

Tento článek jsem se rozhodl napsat, jelikož trénuji malé děti v klubu Zápas Ostrava a velmi často se setkávám s nevhodným výběrem dětských sportovních bot. Je třeba mít na paměti, že každá obuv je vyrobena k nějakému účelu a k tomuto účelu by měla také sloužit. Tato zásada platí dvojnásob u výběrů dětských bot.

Dětské nohy jsou ve vývoji a při nevhodném výběru obuvi může velmi snadno dojít k nezvratným deformacím. Na co si tedy při výběru dětských sportovních bot dávat pozor?

1. Jak jsem již zmiňoval, každá obuv je určená k nějaké činnosti. Je tedy krajně nevhodné používat módní obuv nebo snad dokonce klasické bačkůrky a v našich končinách tolik oblíbené Jarmilky ke sportovním účelům. Takováto obuv nedrží chodidlo dostatečně fixované a mezipodešev nedostatečně tlumí nárazy při došlapu. Pokud noha není dostatečně fixovaná, může docházet k deformaci prstů, které narážejí o špičku obuvi. Hrozí také nebezpečí výronů kotníků a nadměrné přetížení pohybového aparátu. Zabránit tomu lze velmi jednoduše. Pokud se budeš držet pravidla běžecké boty na běh, sálové boty do haly a zápasnické boty na žíněnku, tak zkrátka nemůžeš šlápnout vedle.

2. Při výběru dětské sportovní obuvi bychom si také měly dávat pozor na materiál a vlastnosti obuvi.

  • Dětská obuv by měla mít dostatečně prostornou, nejlépe kulatou špičku, aby v ní prsty nebyly utlačovány a nedocházelo tak k jejich deformaci.

  • Materiál by měl být dostatečné prodyšný, z přírodních materiálů. Textilní prodyšný svršek umožňuje odpařování nadměrné vlhkosti a zabraňuje rozmnožování plísní a bakterií. To je u dětí velmi důležité, jelikož dětská noha se poměrně hodně potí. Naprosto nevhodná je celogumová tuhá bota.

  • Důležitá je také hmotnost a tlumení sportovní obuvi a to zejména u sportů, kde dítě došlapuje na tvrdý podklad a během tréninků udělá velké množství kroků. Těžká a tuhá nepoddajná obuv způsobuje nadměrnou únavu pohybového aparátu dítěte a hrozí vyšší riziko zranění a deformací kostí, kloubů a chrupavek.

3. Dítě by si boty mělo vždy vyzkoušet! Je totiž velmi důležité, abychom obuv s nohou poměřili. Při zkoušení bychom si měli dávat pozor na správný výběr délky a šířky obuvi. U nás si můžete boty vyzkoušet na prodejně, kde Ti rádi poradíme a nebo si boty vyzkoušíte v klidu doma a pak je můžeš případně vrátit nebo vyměnit za jiné.

  • V přední části bychom měli zanechat volný prostor 7 – 10 mm, což změříme tak, že se dítě postaví v rozvázané botě a natlačí nohu do přední části obuvi a my bychom měli pohodlně strčit prst do patní části obuvi. Nikdy nezkoušíme volnost stlačením špičky, jelikož dítě může prsty reflexivně skrčit nebo nemít dostatečně zasunutou patu v obuvi.

  • Šířka obuvi by měla být shodná se šířkou chodidla. Příliš úzká bota nohu nepřirozeně utlačuje a snižuje prokrvení chodidla. Naopak v příliš široké obuvi není chodidlo dostatečně fixované a při pohybu dochází narážení prstů na špičku obuvi. Do délky boty nikdy nepovolí, během nošení však mohou povolit do šířky.

4. Neměli bychom zapomínat, že dětská noha stále roste a tak bychom boty měly pravidelně kontrolovat, zda již nedochází k útlaku nohy v botě. Nedávejte dětem boty po starších sourozencích, jelikož každá noha je jinak tvarovaná a bota se přizpůsobí pouze chodidlu prvního dítěte.

Tak tohle je několik jednoduchých zásad, které bychom měli dodržovat při výběrů dětský sportovních bot, aby byl sport pro děti opravdu zdravou zábavou. Koukni na naše stránky dětské boty Nike a dětské boty adidas, kde najdeš spoustu bot pro děti, které jsou vhodné pro jejich zdravé sportování.

Článek připravil Adam. Má u nás na starosti marketing a strategický rozvoj firmy. Kromě toho ho baví zápasení na žíněnce, turistika a běh. Napsat mu můžeš na adam@d-sport.cz.

Adam

Buddyho newsletter

Dobré věci se dějí lidem, kteří se přihlásí k našemu newsletteru.

Přihlášením potvrzuješ, že jsi se seznámil/a se Zásadami zpracování osobních údajů.

dotazy@d-sport.cz Odpovídáme do hodiny v pracovní dny
Partneři:
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.
Řazení
Filtrovat