0
CZ
Vyber si jazyk
CZ
SK
Prodejny
Přihlášení
Hledání
0 Nakrm mě

Košík je prázdný

Nepřihodíme něco?

Nejnavštěvovanější kategorie zboží

Jak vybrat sálovky

Jak si vybrat správné sálovky?

Ať už je sportem tvého srdce volejbal, futsal, florbal, squash, házená nebo sálový kriket, potřebuješ se pohodlně obout, abys vyhrával a nenaštval správce tělocvičny tím, že budeš dělat šmouhy na podlaze. Pro výběr těch správných sálovek se řiď třemi jednoduchými otázkami:

1. Jakou mají podrážku?

Vyběhnout na palubovku nemůžeš v ledajakých střevících, které jsi vyřadil z botníku a máš je akorát na běhání v blátě. Správce tělocvičny, trenér nebo učitel tělocviku si tě navíc pěkně podá, pokud budou tvoje podrážky špinit podlahu.

Při výběru sálovek tedy dbej hlavně na to, aby měly tzv. non-marking podrážku – takovou, která nezanechává stopy a nebarví.

Druhou důležitou věcí u podrážek je jejich přilnavost. A zde neexistují jasná pravidla pro výběr. Někomu vyhovují vysoce přilnavé boty, které nohu přilepí k zemi, jiným zase stačí, že jim neujede noha při skluzu. Záleží jen na tobě.

2. Co v nich budeš hrát?

Nejdůležitější vlastnosti sálovek se liší podle toho, z čeho jsou vyrobeny. Pro různé sporty a herní styly se hodí boty z různých materiálů.

Tvrdost špičky – velmi důležitá  vlastnost. Těžší druhy sálověk, které ochrání tvou nohu budou kožené. Dovolí  ti pálit  bodlem  aniž by sis  zlomil prsty a ochrání před šlapáky.

Budou tím pádem skvělé na futsal. Horší to ale bude třeba s volejbalem, protože ti nedovolí tak dobře skákat.

Pro svobodnější pohyb (důležité např. pro squash) zvol sálovky ze syntetických, pružných materiálů, které se dobře přizpůsobí tvaru tvé nohy. Bývají lehké, takže tě nebudou brzdit.

U sálovek neplatí univerzální pravidlo, že kůže je lepší, než koženka a umělé materiály. Boty musí být lehké, prodyšné a odolné, proto se často používají různé moderní druhy textilních úpletů, v kombinaci právě s koženkou a dalšími materiály.

Ještě zpátky k futsalu – pokud přenecháte rány bodlem jiným a jste spíš hračička, lehčí a méně obrněné sálovky vám také přijdou vhod. Hra vás sice může víc bolet, odměnou je však citlivější kontakt s míčem, přesnější kontrola a lepší míření.

Stejně jako špička je pak důležitá i pata. Při výběru ideálních sálovek bys měl zkontrolovat, jestli je pata dobře konstrukčně zpracovaná a pevná. Některé sálovky mívají patu speciálně vyztuženou. Poskytnou ti lepší stabilitu a déle vydrží. 

3. Jak se v nich cítíš?

Jako u všech sportů je důležité, aby tě boty nedřely, netlačily a aby perfektně seděly při veškerých pohybech. Některé modely mívají například speciální díly z tvrzeného plastu vstřikované do vycpávek. Zajišťují větší bezpečí pro nohu a stabilitu při došlapu. Ovlivňují však tuhost celé boty, což některým lidem nemusí vyhovovat.

Vždy bys měl také volit boty s tkaničkami. Pokud bota není na noze správně upevněná, je úplně jedno, jestli stála třeba milion. A dokonalé fixace dosáhneš jedině pomocí starých dobrých tkaniček, lepší způsob zatím nevymysleli.  

Buddyho newsletter

Dobré věci se dějí lidem, kteří se přihlásí k našemu newsletteru.

Přihlášením potvrzuješ, že jsi se seznámil/a se Zásadami zpracování osobních údajů.

dotazy@d-sport.cz Odpovídáme do hodiny v pracovní dny
Partneři:
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.
Řazení
Filtrovat