0
CZ
Vyber si jazyk
CZ
SK
Prodejny
Přihlášení
Hledání
0 Nakrm mě

Košík je prázdný

Nepřihodíme něco?

Nejnavštěvovanější kategorie zboží

Jak vyprat boty - je to vůbec vhodné?

01. 07. 2021
Každý z nás si dozajista už někdy koupil nové boty. Byl z nich nadšený, jenže za pár měsíců či let entuziasmus opadl a vystřídalo ho zklamání. Není ale třeba hned zoufat. V tomto článku vám poradíme, jak se fleků a špíny na vašich oblíbených botách všeho druhu a materiálů zbavit, aniž byste je poškodili a zároveň aby znovu vypadaly jako nové. Jak například vyprat bílé boty tak, aby byly zase zářivé a skvoucí? Prvním důležitým krokem je rozhodnout se, zda budete prát boty ručně, anebo je vyperete v pračce.

Hned na začátku tě musíme upozornit, že boty by se prát vůbec neměly. Můžeš je však opatrně čistit, a to vždy podle návodu konkrétního výrobce. Nešetrným praním můžeš přijít o záruku. Velmi často se stává, že praním například povolí švy. V takových případech pak už nemůžeš počítat s tím, že bychom mohli případně uznat reklamaci. Bývá to mimochodem jeden z častých důvodů, proč lidi boty reklamují. Boty vyperou, švy povolí a začne se všechno odlepovat a párat. Proto důrazně doporučujeme, ať nové boty jen opatrně čistíte. Následující postup je pak vhodný pro boty po záruce.

Jak vyprat boty v pračce

Zda vyprat boty v pračce může být často dilema. Žádný výrobce bot by vám to s největší pravděpodobností nedoporučil. Praní obuvi v pračce totiž může být často nevyzpytatelné. Pokud se pro pračku rozhodnete, rozhodně tím ušetříte čas a pokud se bota nerozpadne, dosáhnete téměř jistě lepších výsledků než ručním čištěním. Je ale třeba dodržovat několik pravidel.
Předtím, než boty do pračky vhodíte, vždy vyndejte vložky a tkaničky. Je to proto, aby se nepoškodily a zároveň vypraly rovnoměrně. Tkaničky můžete přihodit k běžnému prádlu a výstelku jemně vyčistit mýdlem v ruce. Pro praní bot v pračce zvolte spíše než prací prášek prací gel, který se v bubnu lépe rozptýlí a nehrozí tak, že se vám vytvoří na obuvi nevzhledné fleky.
Další otázkou je, na kolik stupňů boty v pračce prát. S programem buďte opatrní a vždy volte některý z těch nejšetrnějších. Nízké otáčky i teplota budou pro boty ideální. Abyste předešli poškození bot, dále také závadě pračky a co nejvíce eliminovali hluk, můžete použít sáček na praní bot. Boty do něj vložte nejlépe společně se starším ručníkem. Jestliže speciální sáček na praní nevlastníte, stejně dobře vám poslouží například starší povlak na polštář.

Jak prát boty ručně

Pokud jste se rozhodli pro šetrnější variantu a čištění berete doslova do vlastních rukou, budete potřebovat pár základních věcí. Jsou jimi vlažná voda, prášek na praní nebo šampon a kartáček, popřípadě houbička. Vámi zvolený čistící prostředek na boty rozpusťte v menším množství vlažné vody.
Stejně jako před praním v pračce vytáhněte z bot vložku a tkaničky. Kartáček použijte v případě, že čistíte boty z textílie. Pokud čistíte boty z jemnějšího materiálu, jakým je například kůže, využijte raději šetrnější houbičku. Čistěte připravenou mýdlovou vodou, ale boty ideálně co nejméně namáčejte a snažte se pracovat převážně s pěnou.
Až se vám zdá, že je všechna špína a nečistoty odstraněny, osušte obuv suchým papírovým hadříkem a je hotovo. Jestliže se vám nepodařilo odstranit znečištění na gumové části boty, vyzkoušejte na ni tekutý písek nebo klasickou gumu. S pískem ovšem velice opatrně, abyste nepoškodili ostatní části boty.

Sušení bot

Když je teplejší počasí a venku hřeje sluníčko, rozhodně boty nechejte vyschnout přirozeně venku - ale ideálně ve stínu. V zimě je nejlepší sušit boty opět přirozeně v pokojové teplotě. Využívat radiátor nebo kamna není úplně nejlepší nápad. Materiál se může různě deformovat a ničit. 
Do sušičky boty můžete dát uschnout v případě, že vaše sušička má speciální program přímo na obuv. V tom případě se totiž i ve vybavení sušičky nachází speciální držák, na který boty umístíte a nehrozí tak jejich zničení.
Jak tedy ale určit, jak správně vyprat boty? Rozhodujte se vždy podle materiálů.

Jak vyprat semišové boty

Semiš je jedním z na čištění nejsložitějších materiálů, který rozhodně nepatří do pračky. Předtím, než se do čištění vůbec pustíte, vycpěte boty papírem, nebo jiným materiálem, aby si udržely tvar.
Při čištění semiše budete potřebovat speciální kartáček na semiš, který má na jedné straně štětiny a na druhé gumu. Skvrny na semiši nechejte nejprve vždy zaschnout. Když jsou suché, vyzkoušejte je vykartáčovat. Kartáčovat musíte jedním směrem, a hlavně boty nedrhnout, mohli byste totiž semiš poškodit. Pokud jsou skvrny odolnější, lokálně použijte gumovou stranu kartáče.
Tip: Vyzkoušejte na své boty impregnaci. Déle pak vydrží čisté!
Jestliže vám na botách vznikly skvrny po namočení a jedná se tak pouze o fleky od vody, paradoxně pomůže ještě více vody. Přetírejte boty jedním směrem vlhkým hadříkem tak dlouho, dokud skvrny nezmizí.

Jak vyprat tenisky

Tenisky bývají povětšinou vyrobeny z textílie. Jak vyprat tenisky v pračce, nebo v ruce si můžete přečíst o pár řádků výše. Jestliže jsou vaše tenisky z jiného materiálu, například semišové nebo kožené, o tom, jak je čistit, se dozvíte v příslušných částech tohoto článku.

Praní kožených bot

Je vhodné praní kožených bot v pračce? Raději se mu vyhněte. Pračka může kůži nevratně poškodit – deformace, odlupování, odbarvení a podobně.
Riziku vystavujete i ostatní části obuvi, jako jsou švy a lepené časti boty. Ty se mohou rozlepit a hrozí, že rozpuštěné lepidlo poškodí zbytek povrchu. Takže např. Martensky se do pračky vážně nehodí :)

Jak prát běžecké boty

Pro čištění běžeckých bot můžete využít některý z postupů výše – praní v ruce/v pračce. Pokud se rozhodnete pro ruční variantu, je možné, že vaše boty bude potřeba vyčistit také zevnitř. Postup můžete použít ten samý jako na vnější část boty.
Jestliže vám jde i o odstranění zápachu, použijte roztok vody s octem v poměru 1:1. Namočte v něm hadřík, nebo chomáč vaty, vložte do boty a nechejte působit několik desítek minut.

Praní gore-texových bot

Jak jistě víte, goretexová membrána zajišťuje nepromokavost obuvi. Jelikož se skrývá až pod vnější vrstvou boty, nevyžaduje sama o sobě žádnou zvláštní péči. Větší pozornost musíte věnovat právě zmíněné vnější vrstvě.
Raději se vyhněte používání čistících prostředků a vsaďte pouze na vlažnou vodu (aby se nepoškodila membrána) a hadřík nebo kartáček. Rozdíl je také v sušení. Goretexovou obuv nechejte vyschnout přirozeně a nevystavujte ji žádnému zdroji tepla, jako je například topení nebo přímé slunce.
Ať už řešíte, jak vyprat boty Adidas, nebo jak vyprat Converse boty, vždy se řiďte primárně materiálem, z jakého jsou boty vyrobeny.
Tipy na čištění bot

V našem dalším článku si můžete přečíst, jak o boty dále lépe pečovat.
Buddyho newsletter

Dobré věci se dějí lidem, kteří se přihlásí k našemu newsletteru.

Přihlášením potvrzuješ, že jsi se seznámil/a se Zásadami zpracování osobních údajů.

dotazy@d-sport.cz Odpovídáme do hodiny v pracovní dny
Partneři:
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.
Řazení
Filtrovat