0
CZ
Vyber si jazyk
CZ
SK
Prodejny
Přihlášení
Hledání
0 Nakrm mě

Košík je prázdný

Nepřihodíme něco?

Nejnavštěvovanější kategorie zboží

Nordic walking - módní hit nebo funkční trénink?

11. 03. 2024
Vidíš na sociálních sítích fotky celebrit s holemi v rukou a přemýšlíš, zda se jedná o další módní výstřelek, nebo o skutečně funkční trénink? V tomto článku se podíváme právě na fenomén nordic walking a odpovíme si na otázku, zda se tento nový trend chůze s holemi vyplatí vyzkoušet.

Co je nordic walking

Nordic walking, v češtině též severská chůze, pochází z Finska a kombinuje chůzi s aktivním používáním speciálních holí. Jedná se o nenáročný sport, který je vhodný pro všechny věkové kategorie a úrovně fyzické zdatnosti. Oproti klasické chůzi nezatěžuje tolik klouby a procvičuje další svalové partie.

Kde se vzal nordic walking

Nordic walking se zrodil v 70. letech 20. století ve Finsku. Původně se používal jako trénink finských běžců na lyžích. V 90. letech se nordic walking rozšířil do celého světa a stal se populární pohybovou aktivitou pro všechny věkové kategorie. I v České republice se stává tato činnost stále oblíbenější. Počet aktivních příznivců se odhaduje na statisíce a každým dnem se zvyšuje. K popularitě přispívají i celebrity a influenceři, kteří se s holemi na nordic walking fotí a sdílí své zážitky na sociálních sítích.

Severská chůze není jen módní hit

Není pochyb o tom, že nordic walking má v sobě jistý prvek módního trendu. Je to tzv. cool aktivita, o které se mluví a která se sdílí na sociálních sítích. Mnoho lidí vnímá tento sport jako symbol zdravého a aktivního životního stylu.

Jde i o funkční trénink

Nordic walking je bezpochyby i funkční trénink, který přináší řadu zdravotních benefitů. Posiluje svaly celého těla, zlepšuje kondici, spaluje kalorie a pomáhá redukovat stres. Navíc je to skvělý způsob, jak se dostat do přírody a pobýt na čerstvém vzduchu. Severskou chůzi doporučují i lékaři a výživoví poradci jako vhodnou aktivitu při mnoha chorobách a navíc v každém věku.

A jak na to? Několik tipů pro začátečníky

Pořiď si kvalitní hole pro Nordic walking. Hole by měly být lehké a vyrobené z kvalitních materiálů. Délka holí se odvíjí od tvé výšky. Existuje několik typů holí, proto si před nákupem vyzkoušej různé varianty a vyber si ty, které ti nejlépe vyhovují. 
Nauč se správnou techniku chůze s holemi. Správná technika je důležitá pro efektivitu a bezpečnost chůze. Mnoho sportovních center a organizací nabízí kurzy, kde poznáš pravidla a kde se pod dohledem instruktora naučíš správně používat hole a zdokonalíš techniku chůze.
A jaká je správná technika nordic walkingu? Drž se vzpřímeně a s rovnými zády. Ramena měj uvolněná a dozadu. Lokty drž mírně pokrčené v úhlu 90 stupňů. Pažemi pohybuj dopředu a dozadu v rytmu s kroky. Hole zapichuj do země před sebe v úhlu 45 stupňů. Odstrkuj se holemi od země a aktivně zapojuj svaly celého těla. Dýchej zhluboka a pravidelně. 
Jak nastavit hůlky na nordic walking? Nejprve si nastav odpovídající délku holí. Existuje několik způsobů, jak určit správnou délku. Začni podle vzorce - vynásob svou výšku v cm 0,68. Např. pokud měříš 170 cm, tak ideální výška holí je 115 cm. Uchop hůl tak, aby se držadlo nacházelo v úrovni tvého zápěstí. Loket by měl být mírně pokrčený v úhlu 90 stupňů. Pokud je úhel lokte větší nebo menší než 90 stupňů, uprav délku hole. Jak nastavit teleskopické hole? Jestliže máš teleskopické hole, uvolni pojistný mechanismus. Vysuň hole na požadovanou délku. Znovu utáhni pojistný mechanismus, abys zajistil pevnou délku. Pak nastav poutka. Ta by měla být pohodlná a pevně sedět na rukou. Uprav délku poutek tak, aby se tvá ruka volně pohybovala v poutku, ale nevypadávala z něj.
Začni pomalu a postupně zvyšuj zátěž. Pokud s nordic walkingem začínáš, nepřepínej se hned na začátku. Začni s kratšími trasami a pomalejším tempem. Postupně, jak budeš zvyšovat kondici, můžeš prodlužovat trasy a zrychlovat tempo. Jako začátečník si vyber rovinatou a nenáročnou trasu. S přibývající kondicí se můžeš pustit i do náročnějších tras s převýšením.
Pořiď si vhodnou obuv a oblečení na nordic walking. Na trénink si vezmi pohodlné a funkční oblečeníBoty na nordic walking by měly být hlavně pohodlné a s podrážkou vhodnou do terénu. Nezapomeň na dostatek tekutin, aby ses během chůze nevyčerpal a netrpěl dehydratací.

Co bys měl mít na paměti

Nordic walking není jen módní hit, ale i funkční trénink s prokazatelnými benefity pro zdraví. Pokud hledáš aktivitu, která je dostupná, jednoduchá a vhodná pro všechny, Nordic walking je skvělou volbou. Vyzkoušej severskou chůzi a uvidíš sám!
Buddyho newsletter

Dobré věci se dějí lidem, kteří se přihlásí k našemu newsletteru.

Přihlášením potvrzuješ, že jsi se seznámil/a se Zásadami zpracování osobních údajů.

dotazy@d-sport.cz Odpovídáme do hodiny v pracovní dny
Partneři:
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.
Řazení
Filtrovat