0
CZ
Vyber si jazyk
CZ
SK
Prodejny
Přihlášení
Hledání
0 Nakrm mě

Košík je prázdný

Nepřihodíme něco?

Nejnavštěvovanější kategorie zboží

Pár zajímavostí o teniskách

23. 03. 2016

Lidé dnes nosí (nejen) na nohách doslova cokoliv. Vyjdeš ráno do sámošky pro snídani a během pěti minut potkáš týpka v nejnovějších Yeezy, strýce v prestižkách i bosého hipíka v batikované košili. Čím dál tím víc lidí ale potkáš v nejrůznějších teniskách, keckách, neboli sneakers.

V tomto článku se trošku blíže podíváme na to, proč dnes tolik lidí miluje původně sportovní boty, a odhalíme i pár zajímavostí, se kterými můžeš zafrajeřit v hospodě.

1. Všechny tenisky levé

Vůbec první tenisky jak je známe, vznikaly už koncem 19. století. Skládaly se z jednoduchého kusu gumy a přišitého plátěného svršku. Měly jen jeden tvar, neexistovaly varianty levá – pravá.

Postupně si získávaly čím dál víc fanoušků nejen pro své pohodlí. „Sneakers“ se jim začalo říkat proto, že se v nich dá chodit hodně potichu. Možná až plížit – anglicky „sneak“.

2. Celý svět je musí mít

Mezi světovými válkami už se některé „sneakers“ vyráběly sériově. Postupně začaly vznikat nové brandy, které dodnes vládnou světu obuvi. Třeba takový Marquis Converse vyrobil první Converse All-Stars na basket už v roce 1923.

 

 

Globální zlom nastal o rok později a možná už tušíš, kdo za tím stál. Adi Dassler tehdy v Německu vyrobil první tenisky. Byla tak na světě žijící tenisková legenda adidas.

Adidasky si postupně zamiloval celý svět. Včetně vrcholových sportovců, kteří díky revolučním teniskám běhali rychleji, házeli dál a vypadali čím dál lépe.

Ve chvíli, kdy si je obul i James Dean v legendárním Rebelovi bez příčiny, bylo jasné, že kulturu sneakers nikdo nezastaví.

3. Michael Jordan a první collab

Globální tenisková pandemie začala v roce 1984. Ne kvůli Georgu Orwellovi, ale proto, že basketbalová ikona Michael Jordan poprvé podepsal kontrakt s Nike. Tenisky Air Jordan rezonovaly časoprostorem a šlo možná o nejslavnější sneakers, které kdo kdy vyrobil.

(Kanye West měl tou dobou jen 7 let, ale už tehdy věděl, že jim jednou natře.)

Jordan odešel do důchodu, ale celosvětová láska k teniskám nikoliv. Postupně se k výrobcům připojily další značky jako Reebok, New Balance, Vans a další. Zdokonalovali výrobní technologie, používali čím dál lepší látky a zaměřovali se na různé sporty.

Uběhlo pár let a dnes uvidíš sneakers na krásce v MHD, na týpkovi v obleku a jedny má možná i tvůj děda.

Zajímavost na konec: Tenisky vládnou a lidé nevědí, co by. Někteří tak třeba své oblíbené Yeezy usmaží jako křidýlko z KFC. Názor si na ně udělejte sami!

https://www.youtube.com/watch?v=zFOUo0V9cj4

Buddyho newsletter

Dobré věci se dějí lidem, kteří se přihlásí k našemu newsletteru.

Přihlášením potvrzuješ, že jsi se seznámil/a se Zásadami zpracování osobních údajů.

dotazy@d-sport.cz Odpovídáme do hodiny v pracovní dny
Partneři:
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.
Řazení
Filtrovat