Badminton patří mezi míčové hry. Proti sobě stojí dva hráči nebo dvě dvojice hráčů, přičemž se snaží pomocí badmintonové rakety odpálit míček za síť na stranu protihráče. Hráči se snaží protivníka donutit k chybě, což jim přinese body. Hráč nebo tým s nejvíce body pak vyhrává. Jaká jsou další pravidla tohoto oblíbeného olympijského sportu?
Jak hrát badminton?
Hra začíná podáním. Cílem ve hře je zajistit, aby se míček dostal na soupeřovu stranu, přičemž ho soupeř nezasáhne ani se ho jinak nedotkne. Důležité je udržet míček v poli, ve vzduchu a nezasáhnout badmintonovou síť. Mezi situace patří například míček na čáře, který je v tomto sportu platný, nebo dotknutí se míčkem vrcholu sítě, což se ve sportovních kruzích nazývá „prase“ a setkáme se s ním například i u ping-pongu. I v badmintonu je tato situace platná.
Míček se nesmí zachytit na vrcholu či v síti. V té může „legálně“ skončit jen při podání. O tom, kam míček dopadl a zda se uzná, rozhodují lajnoví rozhodčí. K jejich rozhodnutí mohou mít hráči nebo týmy námitky, ovšem jen dvě za celý zápas.
Pravidla
Hřiště na badminton
Pravidla badmintonu zahrnují také přesné rozměry a vzhled kurtu. Ty se liší v závislosti na tom, zda se jedná o dvojhru nebo čtyřhru. Singlový kurt (pro dva hráče) má rozměry 5,18 metrů na 13,4 metrů. Badmintonové hřiště pro čtyřhru je pak širší – 6,1 metrů na 13,4 metrů.
Dvorec je pravoúhlý a celý kurt je rozdělen bílými, případně žlutými čarami. Na bocích kurtu je postranní čára, hřiště na dvě poloviny dělí takzvaná centrální čára. Dále se zde nacházejí ještě linky dělící každé pole na menší oddíly a podobně. Všechny čáry jsou součástí hracího pole. Sloupky od sítě nesmí zasahovat do dvorce a musí být umístěny po stranách ve vzdálenosti pro čtyřhru i v případě, že se jedná o dvojhru.
Síť na badminton
Sloupky sítě jsou vysoké 155 centimetrů. Jsou umístěny kolmo k povrchu a v této poloze musí zůstat i při napnutí sítě. Samotná síť je z jemné šňůry, má tmavou barvu a jednotlivá oka jsou velká 15 až 20 mm. Síť je vysoká 76 centimetrů a na šířku musí mít 6,1 metru minimálně. Horní okraj je zvýrazněn bílou širokou páskou. Tou prochází lanko, které drží síť dokonale nataženou, v jedné rovině s horními okraji sloupků. Mezi sítí a sloupkem pak nesmí být žádná mezera.
Badmintonové rakety a míček
Typ a velikost rakety závisí na tom, zda ji používá dítě, žena či muž. Také se volí podle toho, jak moc jsou hráči ve sportu pokročilí. Rakety na badminton dělíme na měkké (pružné), středně tuhé a velmi tuhé. Vyvážení mohou mít na střed, do hlavy či do ruky. Raketa pro děti má obvykle zkrácenou rukojeť a je lehčí, najít ji lze i pod názvem „juniorka“.
Profi badmintonový míček je vyroben z husího peří (16 brk z levého křídla, aby míček dobře rotoval) a plastu, případně tvrdé gumy, ze které je zhotovena přední část míčku. Levnější hobby míčky s delší životností (ale horšími vlastnostmi) jsou celoplastové.
Podání
Při podání stojí hráč na své straně kurtu, v obdélníku pro podání, a snaží se míček strefit křížem do pole protivníka. Úder musí být veden v úrovni pasu hráče a výplň rakety se dotýká horní části míčku. Při ztrátě podává protihráč. Jedná-li se o čtyřhru, podává jeden hráč vždy do kříže na protihráče a při získání bodu se spoluhráči vymění a podává ten druhý.
Počítání
Od roku 2006 je zaveden nový systém počítání. Hraje se na dva vítězné sety po 21 bodech. Pokud je stav 20:20, musí jedna ze stran dosáhnout dvoubodového vedení, nicméně dostanou-li se hráči ke skóre 29:29, stačí již jednobodové vedení (tedy 30:29 a opačně). Když jeden z hráčů dosáhne skóre 11 bodů, přichází minutová pauza. Mezi sety je pauza dvouminutová.
Oděv a obuv
Co se týče oděvu a obutí, zde nejsou kladeny nějaké striktní vysoké nároky. Hráči badmintonu, ať už se jedná o profíky nebo jen hobby hráče, jsou
vybaveni badmintonovým dresem pozůstávajícím z trička a šortek. Oděv by měl být kvalitní, z funkčního materiálu a dobře padnoucí.
K obutí je vhodná lehká sálová obuv s protiskluzovou světlou podrážkou.
Český badmintonový svaz
Český badmintonový svaz můžeš najít na webových stránkách
https://czechbadminton.cz/. Najdeš zde všechny důležité informace jako jsou žebříčky, turnaje, ligy, hráči a kluby, jména trenérů, rozhodčích a podobně. Dozvíš se zde kontakty na oblastní svazy nebo kde badminton hrát.