0
CZ
Vyber si jazyk
CZ
SK
Prodejny
Přihlášení
Hledání
0 Nakrm mě

Košík je prázdný

Nepřihodíme něco?

Nejnavštěvovanější kategorie zboží

Pravidla volejbalu

12. 07. 2022

Volejbal neboli odbíjená je týmový míčový sport, který se hraje přes síť. Ani v dnešní době neztrácí na atraktivitě hlavně protože je akční, utužuje týmovou spolupráci a je skvělým fyzickým tréninkem. Tento sport může hrát kdokoliv kdo se na to cítí, ale předtím, než se do toho pustíme je dobré si zjistit jaké má volejbal pravidla, jaké má být hřiště, nebo jakou výšku má mít síť na volejbal. V tomto článku se dozvíme nejen zmíněné věci, ale třeba i něco o plážovém volejbalu.

Historie volejbalu

Nejprve trošku historie o tomto sportu. Volejbal pochází z USA, vymyslel ho William G. Morgan z YMCA (Young Mens Christian Association). Jeho cílem bylo vytvořit halový sport s minimálním rizikem zranění. První pojmenování bylo Mintonette, poté ale podle způsobu odehrávání míčů byl tomuto sportu přirazen název to volley the ball a z toho vznikl už známý volejbal. Po první světové válce se volejbal začal rozvíjet i v našich zemích. Rok 1921 je považován za začátek Českého volejbalu a za jeho organizované hraní tady. Mezinárodní volejbalová federace (FIVB) byla založena roku 1947 a její sídlo je ve Švýcarském Lausanne. První mistrovství světa se pořádalo v roce 1949 v našem hlavním městě Praze. Od roku 1964 je volejbal součástí letních olympijských her. O 22 let později, tedy v roce 1986 FIVB přijala jeho druhou variantu, a to plážový volejbal, ten se stal součástí olympijských her až v roce 1996.

Charakteristika volejbalu

Tento sport hrají dvě družstva na volejbalovém hřišti, které je rozděleno v sítí. Cílem hry je odehrát míč na soupeřovu stranu, aby míč skončil na zemi a zároveň toto soupeři překazit na vaší straně. Každé družstvo má právo odbít míč třikrát, než ho pošle na soupeřovu stranu. Každá hra začíná podáním míče, podávající hráč se snaží poslat na soupeřovu stranu míč pomocí jeho udeření. Pokud se soupeřovi podaří podání vybrat, následuje rozehra, kdy si týmy mezi sebou vyměňují míč. Hra trvá, dokud nespadne míč na zem nebo mimo vyznačené hrací pole, anebo pokud družstvo neodehraje tak jak pravidla volejbalu popisují.
Družstvo, které vyhraje rozehru má právo začít hru a získává bod. Podávající družstvo se při každém novém získaném podání točí podle směru hodinových ručiček vždy o jedno místo.
Utkání se hraje na 3 vítězné sety (občas i na 2 vítězné), to znamená, pokud má družstvo tři vyhrané sety, vyhrává. Jednotlivé sety se hrají na 25 bodů, kromě posledního rozhodujícího pátého setu, ten je jen na 15 bodů. Vždy ale musí být dosaženo dvoubodového rozdílu, takže když je skóre 25:24 hra pokračuje dál.

Volejbalové hřiště

Hřiště na volejbal má obdélníkový tvar s rozměry 18 x 9 metrů. K tomuto hřišti náleží ještě volná zóna o rozměrech minimálně tří metrů na každé straně. Poté by měl být volný hrací prostor nad hrací plochou minimálně 7 metrů vysoký bez jakýkoliv překážek.
Čáry, které určují hrací plochu, jsou pět centimetrů široké a jsou zakresleny světlou barvou. Celou plochu na hraní musí tvořit jednotlivý, vodorovný, plochý povrch. Nesmí být hlavně kluzký nebo hrubý.

Volejbalová síť a sloupky

Výška volejbalové sítě se dělí pro muže a ženy a tato výška je měřena ve středu hřiště od horního okraje sítě. Pro muže je výška určena na 2,43 metrů, pro ženy na 2,24 metrů. Síť jako taková má tyto rozměry: šířka 1 metr, délka 9,5 až 10 metrů a tvoří ji černá síťová oka ve tvaru čtverců.
Sloupky, na kterých je síť připevněna, jsou umístěny ve vzdálenosti 0,5 - 1 metru na vnější straně od postranních čar. Jsou vysoké 2,55 metrů a nastavitelné.

Míč na volejbal

Míč musí být kulatý, jeho povrch je zhotoven z měkké nebo syntetické kůže. Vnitřek volejbalového míče tvoří duše z gumy. Barva není specifikovaná. Váha je určena na 260-280 gramů. Jeho obvod 65-67 centimetrů.

Základní pravidla volejbalu

Jedno družstvo se skládá ze šesti členů, kteří jsou na hřišti postaveni => tři v popředí a tři za nimi v pozadí. Na začátku si kapitáni vylosují volbu strany hřiště nebo první podání. Poté jedno z družstev zahájí hru, podávající hráč stojí vzadu vpravo na koncové čáře. Nahodí si míč a úderem ruky nebo paže odehraje na soupeřovu stranu. Protější družstvo se snaží míč dostat zpět a zabánit pádu míče na zem. Žádný hráč se nesmí dotknout míče dvakrát za sebou a, jak je zmíněné výše ve článku, družstvo má právo odbít míč třikrát, než ho pošle na soupeřovu stranu. Hra takto pokračuje do doby, než míč spadne na zem nebo družstvo udělá jinou chybu.
Tým, který nechyboval získává bod. Pokud to bylo družstvo, které hru zahajovalo podání mu zůstává a podává stejný hráč. Ovšem pokud to bylo družstvo druhé, které nezačínalo hru, hráči se před podáním musí posunout o jedno místo ve směru hodinových ručiček, takže bude podávat hráč, který byl v předešlé rozehře na pozici přední vpravo.
Jakmile jeden tým dosáhne 25 bodů a zároveň druhý tým bude mít nejméně o dva body méně, družstvo vítězí jeden set.

Styl hry a střídání hráčů

Hra je obvykle zaměřena na podání, útok prováděný smečováním s bloky a na obrannou hru. Při podání musí být hráči rozestavěni podle určeného pořadí. Volejbalová pravidla umožňují určit jednoho speciálního hráče zvaného libero, který může kdykoliv při přerušení hry vystřídat jakéhokoliv hráče ze zadní řady. Liberova činnost je omezena pouze na obranu a od ostatních hráčů je barevně odlišen.
Volejbalová pravidla povolují střídání hráčů a to tak, že v jednom setu může každé z družstev provést střídání maximálně šestkrát. Ovšem když hráči střídají pořadí na hřišti ani na podání nesmí být změněno. Takže aby se tomuto dalo vyhnout hráči se vždy vyměňují s hráčem, se kterým se původně střídali. Využití libera při přerušení hry na počet střídání nemá vliv.
Při rekreačním volejbalu s větším počet hráčů se využívá točení přes střídačku, kdy se pravý přední hráč místo na podání přesune na střídačku a podávat jde místo něho hráč, který je na střídačce nejdéle.

V čem hrát volejbal?

Pokud hrajete volejbal rekreačně tak vám postačí nějaké pohodlné kraťasy a tričko nebo tílko. Do haly se hodí sálová obuv a na venkovní hřiště lehké tenisky. Profesionální volejbalisti mají funkční tričkakraťasy doplněné o návleky na ruky. Taky jim nesmí chybět pořádná obuv v podobě sálové obuvi nebo tenisek.
Když se zaměříme na plážový volejbal tak většina lidi preferuje hraní na boso. Jako oblečení většinou volí plavky nebo opět šortky a trička.

Chyby ve volejbale

Rozehra končí ve chvíli, kdy jedno z družstev udělá chybu a nepodaří se míč správně předat soupeři. Pár chyb si tady vyjmenujeme:
• stejný hráč se dvakrát po sobě dotkne míče,
• hráči se v jedné rozehře před odehráním soupeři dotknou počtvrté míče,
• hráč chytí míč,
• míč proletí pod volejbalovou sítí,
• dotyk míče se zemí či jiným předmětem mimo hřiště,
• hráč se při hraní míče dotkne jakoukoliv částí těla sítě,
• smeč hráče ze zadní řady, to je povoleno jen zpoza útočné čáry,
• pokus o blok hráče ze zadní řady atd.

Plážový volejbal

Plážový volejbal, taky jinak nazývaný jako beachvolejbal, je varianta volejbalu hraná na menším pískovém hřišti. Zde jsou družstva složena pouze ze dvou členů na každé straně. Díky jemnému písku jsou umožněné zákroky na míč, které by při obyčejném volejbale byli nebezpečné, proto se beachvolejbal stává čím dál víc oblíbeným. Pravidla jsou prakticky totožná s běžným volejbalem až na:
• velikost hřiště a počet hráčů,
• bloky se počítají jako dotyk míče,
• zákaz „ulití“ míče

Buddyho newsletter

Dobré věci se dějí lidem, kteří se přihlásí k našemu newsletteru.

Přihlášením potvrzuješ, že jsi se seznámil/a se Zásadami zpracování osobních údajů.

dotazy@d-sport.cz Odpovídáme do hodiny v pracovní dny
Partneři:
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.
Řazení
Filtrovat