0
CZ
Vyber si jazyk
CZ
SK
Prodejny
Přihlášení
Hledání
0 Nakrm mě

Košík je prázdný

Nepřihodíme něco?

Nejnavštěvovanější kategorie zboží

Proč cvičit jógu a jak začít?

25. 09. 2023
Chceš se zbavit stresu a napětí, protáhnout tělo tak, aby nebolelo, a cvičit i doma? Pak je pro tebe jóga to pravé. Toto cvičení pomáhá získat jak fyzické, tak duševní zdraví, a začít se s ní dá v každém věku. Nabízí kombinaci cvičení, meditace a kontroly dechu. Co je jóga, jak začít cvičit a je vhodná jóga pro začátečníky? Pojď s námi společně najít odpovědi na tyto otázky.

Co je vlastně jóga?

Jóga je název starobylého cvičení s více než tisíciletou tradicí. Jejím cílem je soulad těla a duše. Původ jógy lze najít v tradiční indické filozofii. Slovem jóga se označuje propojení těla, duše a mysli. Yoga cviky mají zajistit harmonii a rovnováhu ve všech pojetích života. Jóga dokonale zná lidské tělo a tyto znalosti využívá pro tělesná cvičení a techniky očištění. Tělo je tak v dobré kondici a je zdravé. Při cvičení jógy se procvičí celé tělo, ale nedochází k zatěžování kloubů. Je však důležité, aby jóga cviky byly prováděny správně.

Jaké výhody jóga cvičení přináší

Proč tedy jógu cvičit? Je mnoho důvodů, proč se józe věnovat. Jóga posiluje svaly a zvyšuje flexibilitu, což může snížit riziko zranění a zlepšit celkový pohybový rozsah. Vede ke správnému držení těla a tvaruje postavu. Pravidelné cvičení jógy ti pomůže zvládat stres a navodí duševní pohodu. Meditační aspekty jógy zlepšují koncentraci a mentální stabilitu. Jóga může pomoci zlepšit kvalitu spánku a řešit problémy s nespavostí.

Co by měl dělat joga začátečník

Pokud s tímto cvičením teprve začínáš, je důležité postupovat pomalu a po jednotlivých krocích. Následující tipy ti pomohou. Najdi si klidné místo, kde se budeš soustředit a cvičit bez rušení. Potřebuješ pohodlné sportovní oblečení a jóga podložku. V oblečení na jógu se musíš cítit pohodlně a příjemně. Oblečení má být přiléhavé a má umožňovat proudění vzduchu. Kalhoty na jógu nesmějí bránit v pohybu nebo překážet. Legíny doplň tričkem. Může jít o tílko nebo tričko s krátkým rukávem, přiléhavé a neomezující, či o sportovní podprsenku na jógu.

Vyber si správný druh jógy

Ještě než začneš se cvičením, seznam se s různými druhy jógy a zvol si tu, která ti bude nejvíce vyhovovat. Základní druh jógy je hatha jóga, která se v kurzech nabízí nejčastěji. Rychlejší formou je power jóga. Vinyasa jóga se zaměřuje na dýchání, jejím základem je známý pozdrav slunci. Existují ještě další druhy jógy, mezi oblíbené patří také jóga těhotenská. Jógu si můžeš vybrat i podle problému, který tě trápí, třeba jógu na hubnutí nebo pro klidný spánek. Různé varianty se liší jednotlivými asanami a jejich pořadím.

Jak vypadá jóga sestava pro začátečníky

Nauč se základní jogové pozice, asany. Začni s jednoduchými pozicemi, jako je pozice bojovníka, a postupně se posouvej k pokročilejším. Zaměř se na kontrolu dechu. Dech hraje v józe klíčovou roli. Nauč se správně dýchat a synchronizovat dech s pohyby. Cvič pravidelně. Začni s krátkými cvičeními a postupně je prodlužuj.

Jak často cvičit jógu?

Ideální je cvičit několikrát týdně. Najdi si vhodný online kurz nebo aplikaci, kde jsou podrobně vysvětleny a předvedeny jednotlivé jóga pozice. Existuje mnoho online zdrojů a kurzů, které ti napoví, jak začít s jógou doma.

Jóga jako cesta ke změně

Začátek cvičení jógy může být náročný, ale s trpělivostí a pravidelností můžeš zažít všechny výhody jógových cviků. Takže nepospíchej, uč se a užívej si novou cestu k lepšímu zdraví a pohodě. Cvičit můžeš i v pohodě domova a bez náročného vybavení, stačí jen pár základních pomůcek.
Jóga pro začátečníky je skvělým způsobem, jak začít svou transformaci k lepšímu já po stránce fyzické i psychické. Naučíš se naslouchat svému tělu, získáš respekt k sobě samému. Takže neváhej a pusť se do cvičení jógy.

Buddyho newsletter

Dobré věci se dějí lidem, kteří se přihlásí k našemu newsletteru.

Přihlášením potvrzuješ, že jsi se seznámil/a se Zásadami zpracování osobních údajů.

dotazy@d-sport.cz Odpovídáme do hodiny v pracovní dny
Partneři:
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.
Řazení
Filtrovat