0
CZ
Vyber si jazyk
CZ
SK
Prodejny
Přihlášení
Hledání
0 Nakrm mě

Košík je prázdný

Nepřihodíme něco?

Nejnavštěvovanější kategorie zboží

Spinning tě dostane rychle do formy

23. 10. 2023
Možná jsi již slyšel o populárním cvičebním trendu, který získal srdce mnoha nadšenců z celého světa. Spinning je totiž mnohem víc než jen jednoduchá jízda na kole – je to zážitek, který zapojuje tvé tělo i mysl do intenzivního cvičení na speciálním stacionárním kole. V tomto článku se dozvíš, co spinning znamená, jaká pozitiva přináší a jaké svalové skupiny se zapojují nejvíce. Zjistíš také, jak se připravit na trénink, jakým oblečením se vybavit, a co dělat na závěr, abys získal maximum z této skvělé cvičební aktivity. 

Spinning má svou historii

Začátky spinningu se datují do osmdesátých let minulého století, kdy Johnny Goldberg vytvořil koncept tohoto dynamického cvičení. Od té doby se spinning stal celosvětovým fenoménem a oblíbeným způsobem, jak zlepšit svou kondici.

Co je spinning a jak se cvičí?

Určitě si kladeš otázku, co je to spinning? Jde o aerobní cvičení prováděné na speciálním kole, známém také jako "spinning bike" nebo "indoor cycle." Tato kola mají nastavitelný odpor, který ti umožňuje regulovat intenzitu cvičení. Během lekce se instruktor většinou řídí hudbou a vede tě skrz různé rychlosti a odporové úrovně, což dělá z lekce opravdovou výzvu. Co posiluje jízda na rotopedu a jaké části těla budou mít ze cvičení prospěch?

Zapojíš různé svaly

Jízda na spinningovém kole je komplexní cvičení, které zapojuje mnoho svalových skupin v těle. 
Stehna a sedací svaly: Při stisku pedálů aktivuješ střední a vnitřní část stehen a sedací svaly. To ti pomůže získat sílu a vytrvalost v této oblasti.
Lýtka: Když zvedáš a spouštíš paty, zapojuješ lýtkové svaly. Toto opakované pohybové cvičení může přispět k posílení lýtek.
Horní část těla: I když se zdá, že hlavní část cvičení spočívá v nohách, zapojuješ i horní část těla. Udržování správného držení těla a pevného úchopu řídítek působí na svaly ramen, zad a břišní partie.
Svaly středu těla (core): Držení rovnováhy na kole je základním prvkem spinningu. Tvoje svaly středu těla pracují, aby udržely stabilitu a pomohly ti udržet správnou pozici během cvičení. Je to také způsob, jak spinning formuje postavu.

Jaké jsou výhody spinningu?

Spinning má nespočet výhod pro tvé tělo i mysl. Zvýšení aerobní kapacity, spalování kalorií, posílení svalů stehenního a sedacího svalstva, a zlepšení kardiovaskulárního zdraví jsou jen některé z nich. Proč ještě zvolit spinning? Hubnutí je dalším přínosem jízdy na kole, zvláště pokud jde o břicho. Je prokázáno, že jízda na kole hubnutí břicha významně podporuje. Tato forma cvičení je navíc skvělým způsobem, jak si ulevit od stresu a povzbudit svou psychickou pohodu.

Začínáme s tréninkem spinningu

Pokud jsi začátečník, neboj se! Spinning je vhodný pro všechny úrovně fyzické kondice. Stačí se přihlásit na lekci ve svém místním fitness centru a následovat pokyny instruktora. Nezapomeň přinést vodu a ručník, protože se určitě budeš potit!
Nastavení spinningového kola pro optimální trénink
Před tím, než se pustíš do intenzivní jízdy, je důležité, aby sis správně nastavil kolo na spinning. Tak si zajistíš nejen pohodlnou jízdu, ale také minimalizuješ riziko zranění.
A jak na to? Na co se zaměřit?
Výška sedadla: Sedadlo by mělo být nastaveno tak, aby tvé nohy byly na spodním bodě sešlápnutí téměř plně nataženy. Když sedíš na kole, postav se vedle něj a nastav výšku tak, aby horní část sedadla byla ve výši tvé kyčelní kosti.
Výška řídítek: Řídítka by měla být nastavena tak, aby sis udržel přirozeně vzpřímenou pozici těla. Pokud jsi začátečník, můžeš začít s vyšší pozicí řídítek a se zlepšující technikou ji postupně snižovat
Vzdálenost sedadla od řídítek: Správná vzdálenost mezi sedadlem a řídítky je klíčová pro pohodlnou a efektivní jízdu. Měl by sis vytvořit dostatek prostoru, abys se necítil stísněně, ale zároveň tak, abys měl plnou kontrolu nad kolem.
Odpor: Spinning kolo má nastavitelný odpor, který ovlivňuje náročnost jízdy. Během tréninku můžeš měnit odpor podle pokynů instruktora nebo svého vlastního pocitu. Začni s nižším odporem a postupně ho zvyšuj tak, jak nabíráš sílu.
Správně nastavené kolo ti pomůže dosáhnout optimálního výkonu a minimalizovat riziko zranění. Pokud si nejsi jistý, jak kolo nastavit, neváhej se poradit s instruktorem nebo trenérem. S dobře nastaveným kolem bude tvůj trénink spinningu ještě efektivnější.

Vhodné oblečení pro cvičení spinningu

Správné oblečení je klíčové pro pohodlný a efektivní trénink na spinningovém kole. Zde je několik tipů na to, jak se obléknout pro tuto aktivitu:
Funkční oblečení: Doporučuje se nosit funkční sportovní oblečení vyrobené z materiálů, které odvádějí pot od těla a rychle schnou. To ti pomůže udržet se v suchu a pohodlí i během intenzivního cvičení. V tom mají mnoho společného spinning a fitness.
Sportovní podprsenka: Pro ženy je důležité mít kvalitní sportovní podprsenku, která poskytne dostatečnou podporu během jízdy na kole. To zajišťuje pohodlí a zabraňuje nepříjemným pocitům.
Funkční šortky nebo legíny: Funkční šortky nebo legíny, které jsou vyrobené pro sportovní aktivity, jsou ideální volbou. Zajistí ti volný pohyb a pohodlí, ať se jedná o klasické kolo, spinning, rotoped nebo jinou formu podobného pohybu.
Tričko nebo sportovní top: Vyber si tričko nebo top, který je také vyrobený z funkčního materiálu a pohodlně padne. Většina lidí preferuje volnější střih, který umožňuje pohyb ramen a horního těla.
Sportovní boty: I když mnoho spinningových kol má pedály, na kterých můžeš cvičit i ve sportovních teniskách, měj na paměti, že speciální boty na spinning mohou zlepšit výkon tím, že zajišťují lepší přenos síly na pedály.
Ručník a náhradní oblečení: Měj s sebou ručník, aby sis mohl otřít pot, který se během cvičení vyprodukuje. Náhradní oblečení je také užitečné, pokud bys potřeboval vyměnit mokré oblečení po náročném tréninku.
S vhodným oblečením se budeš cítit pohodlně a připraven na intenzivní trénink. Vyber si takové oblečení, ve kterém se cítíš dobře, a které ti umožní plně se soustředit na jízdu na spinningovém kole.

Na co nezapomenout na konci tréninku spinningu

Po úspěšně absolvovaném tréninku je důležité provést několik kroků, aby se tělo vrátilo zpět do klidu. Nezapomeň udělat strečink pro svaly nohou, zad a horního těla. Dej si pozor na hydrataci, doplň tekutiny, které jsi ztratil během cvičení. A pokud jsi v průběhu lekce zmáčel ručník, nezapomeň si přinést náhradní oblečení.
Buddyho newsletter

Dobré věci se dějí lidem, kteří se přihlásí k našemu newsletteru.

Přihlášením potvrzuješ, že jsi se seznámil/a se Zásadami zpracování osobních údajů.

dotazy@d-sport.cz Odpovídáme do hodiny v pracovní dny
Partneři:
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.
Řazení
Filtrovat