0
CZ
Vyber si jazyk
CZ
SK
Prodejny
Přihlášení
Hledání
0 Nakrm mě

Košík je prázdný

Nepřihodíme něco?

Nejnavštěvovanější kategorie zboží

Squash je populární hra se zajímavou historií

28. 04. 2023
Zajímáš se o adrenalinové sporty, chceš být fit a při sportu vydat energii, ale máš málo času? Pak je pro tebe ideálním sportem squash. V našem článku se dozvíš, jaké vybavení budeš potřebovat, seznámíš se se základními pravidly a historií tohoto oblíbeného sportu. Se správnou výbavou, znalostí všeho, co je potřeba dodržovat, a s dostatkem odhodlání poznáš skvělý sport, který zlepšuje kondici a koordinaci pohybů.

Squashový kurt a vybavení

Squash se hraje na kurtu o délce 9,75 metru a šířce 6,4 metru. Stěny kurtu jsou ohraničeny čarami, které tvoří vysokou stěnu a dvě nižší strany. Zadní stěna bývá obvykle průhledná. Přední stěna kurtu je opatřena dvěma lištami. Spodní lišta se nachází ve výšce 48 cm a vydává odlišný zvuk. Pravidla squashe říkají, že je-li lišta zasažena při hře, jedná se o chybu. Stěna musí být dostatečně tvrdá, aby se od ní mohl míček odrazit.

Jaká je raketa na squash

Raketa na squash je menší a lehčí než raketa tenisová, ale větší a těžší než raketa na badminton. Squashová raketa má dané rozměry a parametry, max. délka je 686 mm, max. šířka 215 mm, max. délka výpletu 390 mm, max. plocha výpletu 500 cm2, max. hmotnost 255 g. Squashové rakety mívají váhu kolem 140-170 gramů a volba záleží na osobních preferencích hráče. Pokud jsi začátečník, můžeš si pořídit raketu s větší hlavou, která ti umožní lépe zasáhnout míček. Materiálem rakety bývá obvykle uhlíkové vlákno, které jí zaručí pevnost a odolnost. Pravidla hry squash doporučují při výběru vycházet z váhy, vyvážení a tvrdosti rámu rakety. I začátečník by si měl dopřát kvalitní raketu, která mu pomůže stát se úspěšným hráčem.

Squashový míček a jeho vlastnosti

Míček na squash je podobný tomu na tenis, ale je méně pružný. Jeho průměr je asi 4 cm a váha kolem 24 gramů. Míčků je více druhů a liší se odrazy a odskoky od stěny. Pravidla squashe uvádějí, že začátečníkům je určen míček označený modrou nebo červenou tečkou, který má velmi dobrý odraz i odskok. Označení jednou nebo dvěma žlutými tečkami znamená pomalejší míček, který skáče jen málo a je určen velmi dobrým hráčům. Míčky se potřebují zahřát hrou na provozní teplotu, která je u každého typu míčku odlišná.

Oblečení a obuv na squash musí být pohodlné

Při hraní squashe je důležité mít na sobě pohodlné a prodyšné oblečení. Můžeš si obléknout sportovní trikokraťasy nebo legíny a sálovou obuv. Pokud chceš být v pohodě během celého zápasu, vybírej oblečení ze speciálních materiálů, které ti pomohou regulovat tělesnou teplotu a odvádět pot. Dobře zvolené sportovní oblečení ti pomůže lépe se soustředit na hru a vychutnat si každou chvíli na hřišti.

Squash - pravidla hry nejsou složitá

  • Hráči stojí na protilehlých stranách squash hřiště a pravidla říkají, že musí poslat míček na opačnou stranu tak, aby soupeř nemohl míček vrátit.
  • Hra začíná servisem a platí pravidlo, že hráč musí stát jednou nohou ve vyznačeném prostoru a druhou nohou mimo něj.
  • Poté musí míček dopadnout na předem určenou část hřiště, kterou hráč určí podle toho, na jakou stranu chce míček poslat.
  • Pokud hráč získá bod, pokračuje v podání na stejné straně kurtu na squash.
  • Pravidla podání určují, že pokud hráč ztratí podání, soupeř získává podání a hraje na opačné straně hřiště. Hráči se střídají ve hře, dokud někdo nezíská dostatečný počet bodů k vítězství.
  • Obvykle se hraje na 11 bodů a rozdíl musí činit nejméně dva body. Pokud dojde k remíze, squashová pravidla prodlužují hru o dva body.

Jaká je historie squashe

Squash vznikl v 19. století v Anglii, kdy se hráči tenisu rozhodli vytvořit novou hru pro zimní období. Inspirací jim byla vězeňská hra Rackets, která se rozšířila do některých anglických škol. Zde se zrodila nová hra s názvem squash. Postupně se rozšířila, vznikaly nové squashové kurty a squash byl uznán jako sport. Squash se brzy rozšířil po celém světě a stal se značně populárním nejen mezi příslušníky mladší generace. V roce 1928 se osamostatnila squash asociace a v roce 1966 vznikla Mezinárodní squashová asociace, která se v roce 1992 přejmenovala na Světovou squashovou federaci. Dnes je squash sport oblíbený mezi amatéry i profesionálními hráči mnoha zemí světa.

Buddyho newsletter

Dobré věci se dějí lidem, kteří se přihlásí k našemu newsletteru.

Přihlášením potvrzuješ, že jsi se seznámil/a se Zásadami zpracování osobních údajů.

dotazy@d-sport.cz Odpovídáme do hodiny v pracovní dny
Partneři:
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.
Řazení
Filtrovat