0
CZ
Vyber si jazyk
CZ
SK
Prodejny
Přihlášení
Hledání
0 Nakrm mě

Košík je prázdný

Nepřihodíme něco?

Nejnavštěvovanější kategorie zboží

Udržitelná móda: Jak se obléct a chránit přitom planetu?

21. 11. 2021
Udržitelná nebo férová móda – to jsou pojmy, které se v poslední době v módním průmyslu opravdu často skloňují. Je to způsobeno tím, že se na povrch dostává stále více reálných informací o odvrácené stránce takzvané fast fashion, tedy rychlé módy, která je typická pro levné a nekvalitní oblečení, ve velkém produkovanému módními domy. V tomto článku ti tedy řekneme o tom, co to vlastně udržitelná móda je, čím se liší od fast fashion a můžeš nahlédnout i pod pokličku výrobě látek a oblečení.

Co znamená udržitelná móda?

Co je udržitelná móda si možná každý vysvětluje trošku jinak. V kostce se jedná o pravý opak fast fashion – někdy se udržitelnému oblékání říká také „slow fashion“. Výrobci oděvů s tímto označením kladou důraz na ekologii v celém průběhu zpracování, ale také na sociální a ekonomickou udržitelnost. Kousky jsou tedy často vyráběny z přírodních materiálů, které jsou však pěstovány zcela ekologicky, a mohou se pyšnit označením BIO.
Další důležitou součástí udržitelnosti je i stránka sociální. Značky, které se snaží držet této myšlenky, dodržují při výrobě látek a oděvu základní lidská práva, odměňují pracovníky odpovídající mzdou, jejich továrny jsou bezpečné a nejsou spojovány s dětskou prací ani s prací lidí v nedůstojných podmínkách.
Ekologicky udržitelné oděvy jsou vyráběny z kvalitních materiálů, které déle vydrží, proto není nutné šatník neustále obměňovat a zanechávat tak za sebou nekonečně dlouhou ekologickou stopu jen tím, že se oblékáme. Kousky by měly být snadno kombinovatelné a nadčasové, jen tak nám budou dělat radost roky a nebude potřeba jimi naplnit tři velké skříně.

Jak se vůbec vyrábí oblečení a co je s tím spojeno?

Asi každý už někdy viděl, v jakých podmínkách se fast fashion šije. Pracovníci jsou de facto děti, které by měly ještě navštěvovat školy, dílny jsou často ve sklepech nebo nevhodných prostorách bez dostatečného množství únikových východů, kvůli čemuž už při požárech přišlo nespočet těchto lidí o život. Etická móda se od tohoto distancuje a svým pracovníkům nabízí odpovídající platové ohodnocení, důstojnou pracovní dobu i vhodné pracovní podmínky.
Dalším nepřehlédnutelným faktem je také pěstování, sklizeň a zpracování bavlny. Kromě toho, že i na tyto práce je najímána levná pracovní síla, vyprodukuje se při těchto činnostech neskutečné množství odpadních látek a spotřebuje se opravdu hodně pitné vody. Problémem je nejen její spotřeba, ale také znečišťování. V zemích, kde se bavlna a látky pro šití oděvů zpracovávají, se na ekologii většinou neklade příliš velký důraz, a tak se odpadní látky z továren jednoduše vypouštějí do vodních toků.
V neposlední řadě je velký problém také doprava tun oblečení „na jedno použití“ po celém světě. Lodní doprava opravdu velkou měrou přispívá nejen k znečištění oceánů, ale také k znečišťování ovzduší. S tím je spojeno také zbavování se neprodaných oděvů ze starých kolekcí. Ty se obvykle pálí, nicméně jakýmsi „trendem“ poslední doby v asijských zemích je zbavovat se těchto oděvů pohozením do pouští, kde už teď rostou doslova hory z nepotřebného oblečení.

Upcyklace oblečení

Upcyklace textilu je něco, o co se v poslední době snaží nejen jednotlivci, ale také velké firmy. Jedná se o přetvoření již nepotřebného oblečení na něco jiného, co bude mít ještě nějakou užitnou hodnotu. Nápadů na upcyklaci je na internetu spousta a některý si můžeš vyzkoušet i ty. Ze starých triček si můžeš vytvořit textilní přízi, ze které si vyrobíš originální předložku do koupelny, z děravých kalhot ušiješ tašku na nákupy (a jako bonus nemusíš kupovat igelitky), můžeš ušít hračky pro děti nebo pejsky, potahy na polštářky z mikiny, kamaše z rukávů svetru, no prostě cokoliv tě napadne, protože v upcyklaci se fantazie doslova vyřádí – mimochodem, upcyklovat nemusíš jen textil, ale třeba i plasty nebo kartonové krabice!

České udržitelné značky

Ani u nás nejsme pozadu. Česká udržitelná móda toho nabízí hodně, a její velkou výhodou je hlavně fakt, že tričko k tobě nemusí cestovat přes půl světa, ale třeba jen z vedlejšího města. V roce 2019 se český módní vyhledávač GLAMI zúčastnil projektu Fashion research, kde bylo zjištěno, že zájem o udržitelnou módu v Čechách neustále stoupá. Na to se zaměřili i výzkumné agentury v dotazníkových průzkumech, kde až 60 % dotázaných uvedlo, že jejich volba oděvů se často odvíjí od toho, jak značka přistupuje k ekologii.
Trh se těmto zjištěním, ale i současné ekologické situaci přizpůsobil, a tak i u nás v Česku můžeš najít desítky úžasných firem, které se na výrobu udržitelného oblečení specializují. Pokud chceš investovat do nových kousků, které jsou šetrné k planetě, a navíc ti vydrží roky, určitě zapátrej nejdřív u nás. Kouknout můžeš třeba na značky jako Sophistic, Leeda, SUTU, Simply Self nebo Young Primitive.

Zahraniční značky

Co se týče značek udržitelné módy v zahraničí, tady už máme na výběr více. Mnoho obrovských módních domů se totiž snaží distancovat od špatné pověsti spojené s módním průmyslem a šije oděvy z recyklovaného textilu či bio bavlny, nebo dbá na férové podmínky pro jejich zaměstnance. Mezi značky, které se opravdu snaží, aby jejich oděvy byly pro planetu co nejšetrnější, patří například Levi’s, Fjällräven nebo Stella McCartney.
O udržitelnost se však snaží mnohem více značek, pro které však mnohdy není jednoduché dohledat původ všech materiálů a prokázat tak, že pocházejí z šetrného zemědělství a podobně. Z tohoto důvodu momentálně vzniká v Hong Hongu ve spolupráci se společností Textile Genesis nová platforma, která má původ veškerých materiálů kontrolovat. Do spolupráce s touto platformou se již zapojil například švédský módní gigant H&M.

Buddyho newsletter

Dobré věci se dějí lidem, kteří se přihlásí k našemu newsletteru.

Přihlášením potvrzuješ, že jsi se seznámil/a se Zásadami zpracování osobních údajů.

dotazy@d-sport.cz Odpovídáme do hodiny v pracovní dny
Partneři:
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.
Řazení
Filtrovat