0
CZ
Vyber si jazyk
CZ
SK
Prodejny
Přihlášení
Hledání
0 Nakrm mě

Košík je prázdný

Nepřihodíme něco?

Nejnavštěvovanější kategorie zboží

Vše, co potřebuješ vědět o pravidlech stolního tenisu

27. 06. 2023
Pokud jsi nadšený fanoušek tohoto zajímavého sportovního odvětví, měl by ses důkladně seznámit s jeho pravidly. Přinášíme ti komplexní přehled nejdůležitějších pravidel stolního tenisu, abys byl připraven na přátelský i profesionální zápas.

Základní výbavu tvoří stůl, síťka, míček a pálky

Stůl na stolní tenis je základem vybavení pro tento sport. Standardní rozměry pingpongového stolu jsou 2,74 metru na délku, 1,525 metru na šířku a 0,76 metru na výšku. Stůl je rozdělen na poloviny sítí, která má výšku 15,25 centimetrů. Povrch stolu na ping pong musí být hladký a poskytovat míčku dobrý odraz. Pálky na stolní tenis jsou neodmyslitelnou součástí výbavy hráče. Jsou vyrobeny ze dřeva a jsou opatřeny pružnou gumovou vrstvou na obou stranách. Hráči smějí při každém úderu používat pouze jednu stranu pálky. Kvalitní pálka je klíčová pro přesnost zásahu a pro kontrolu letu míčku.
Jsou pro stolní tenis rozměry hřiště přesně určené? Pro ping pong se uvádějí rozměry hrací plochy minimálně 10x5 metrů a výška místnosti by měla být alespoň 3,5 metru. Pokud jsi někdy viděl menší pingpongový stůl, rozměry stolů pro amatéry a rekreanty mohou být odlišné, stejně jako rozměry místnosti.

V čem hrát stolní tenis?

Co se týče oblečení a obutí, zde nejsou kladeny nějaké striktní nároky. Hráči stolního tenisu, ať už se jedná o profíky nebo jen hobby hráče, jsou vybaveni dresem, který se skládá z trička a šortek. Oděv by měl být kvalitní, z funkčního materiálu a dobře padnoucí. K obutí jsou vhodné lehké sálové tenisky se světlou podrážkou.

Pravidla pro průběh hry

A jak probíhá hra? Pravidla ping pong jsou pevně stanovena.
 • Zápas stolního tenisu začíná podáním.
 • Podávající hráč musí stát při své polovině stolu.
 • Zahraný míček se musí odrazit nejdříve na hráčově straně a následně přes síť přeletět a odrazit se na protivníkově polovině stolu.
 • Míček se může odrazit na polovině stolu pouze jednou.
 • Pokud se míček při podání dotkne také síťky, podání se opakuje.
 • Při podání musí být míček po celou dobu od chvíle, kdy opustí ruku podávajícího, do chvíle, kdy je odehrán pálkou, viditelný pro soupeře.
 • Podávající musí míček nadhazovat kolmo z otevřené dlaně nad úrovní stolu, za rovinou danou zadním bokem desky stolu.
 • Míček musí být z ruky před odehráním vyhozen minimálně do výšky šestnáct centimetrů.

Hraje se na vítězné sety

Po podání následuje výměna míčku mezi hráči. Hráči se střídají v odpalování míčku, přičemž každý má povoleno odpálit míček jedním nebo více údery, dokud nedojde k chybě nebo dokud míček neskončí mimo hřiště. Podání se v sadě střídá. První sadu zahajuje podáním vylosovaný hráč, každou další hráč, který nezahajoval předchozí sadu. Zápasy stolního tenisu se obvykle hrají na nejlepší tři sety. Hráč, který vyhraje dva sety, získává vítězství v zápase. Set se hraje na 11 bodů, s výjimkou posledního setu, který se hraje na 15 bodů. Hráč musí navíc zvítězit o dva míčky. Hráči si po každé sadě vymění strany.

Klíčem k úspěchu jsou strategie a dovednosti

Stolní tenis není jen o fyzické síle, ale také o strategii a dovednostech. Hráči se snaží vytvořit kombinace úderů, používat různé efekty a rychle a přesně reagovat. Důležitá je schopnost přizpůsobit se různým situacím a nalézt slabiny ve hře protivníka. Důležitou součástí stolního tenisu jsou efekty. Hráči mohou používat předklon, zpětný efekt nebo boční efekt, aby změnili dráhu a rotaci míčku. Tím ztěžují soupeři jeho zpracování a získávají výhodu. Rychlost a reakční schopnosti jsou také klíčové. Hráči se snaží být rychlí a přesní v úderech tak, aby překvapili protivníka a získali body. Nejlepší hráči mají skvělou techniku a schopnost číst hru soupeře.

Na která pravidla bys neměl nikdy zapomínat

Při stolním tenisu je důležité vždy dodržovat několik přesných pravidel:
 • Hráč se nesmí během hry dotýkat sítě rukama ani pálkou.
 • Předčasné odpálení je zakázáno, hráč musí počkat, až míček dosáhne jeho poloviny stolu.
 • Hráč se nesmí dvakrát po sobě dotknout míčku. Míček se předtím musí dotknout protivníkovy pálky.

Nyní jsi připraven na jakoukoli hru ve stolním tenisu!

V článku ses důkladně seznámil s pravidly stolního tenisu. Stačí si pořídit vše na stolní tenis, připravit stůl a kvalitní pálky a začít hrát! Stolní tenis je skvělým sportem, který přináší zábavu, podněcuje soutěživost a posouvá hráče ke snaze zlepšit nejen ty dovednosti, které souvisí se stolním tenisem, ale i celkovou fyzičku. Neváhej tedy a vydej se do světa stolního tenisu! Připrav se na vzrušující zápasy, strategické manévry a nezapomenutelné momenty. Přejeme ti hodně sportovních úspěchů!

Buddyho newsletter

Dobré věci se dějí lidem, kteří se přihlásí k našemu newsletteru.

Přihlášením potvrzuješ, že jsi se seznámil/a se Zásadami zpracování osobních údajů.

dotazy@d-sport.cz Odpovídáme do hodiny v pracovní dny
Partneři:
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.
Řazení
Filtrovat