0

Značka The North Face

30. 04. 2019

The North Face má za sebou historii dlouhou více než 50 let. Tato značka už dávno není populární pouze mezi vrcholovými horolezci. Její nadčasový design a inovativní technologie získávají stále více na oblibě i mezi běžnými nadšenci do turistiky a překvapivě i mezi fanoušky streetwear módy.

Začátky této původně horolezecké značky hledejme tak trochu paradoxně v prosluněném San Fanciscu, kde si manželé Douglas a Susie Tompkinsovi otvírají v roce 1964 malý obchod s vybavením pro horolezce. Dařilo se jim velmi dobře a tak svůj obchod po pár letech stěhují do Berkley a začínají s výrobou vlastních produktů pod značkou The North Face.

Douglas Tompkinson byl tělem i duší dobrodruh, který miloval adrenalinové sporty a objevování přírody. Svou první značku proto pojmenoval po těch nejhůře zdolatelných severních stranách Himalájských hor. Také v duchu dobrodruha vymyslel legendární slogan značky "Nikdy nepřestávej objevovat".

Prvním velkým hitem The North Face se stal stan, který jako první na světě neměl uprostřed podpěrnou tyč, která zabírala místo a byla nepraktická. Tento typ stanu chtěl mít najednou každý a všechny společnosti jej začaly kopírovat. 

Sotva se značka stala opravdu populární, tak ji manželé Tompkinsovi prodávají za 50 000 dolarů a zakládají si novou módní značku Esprit. Douglas zřejmě už tehdy věděl, že jeho životním snem není prodávat horolezecké vybavení ani módní oblečení, zřejmě si chtěl jen vydělat tolik peněz, aby si mohl splnit svůj celoživotní sen.

Douglas Tompkins sice nedostudoval ani střední školu, ale přesto propadl knihám a vždělával se sám. V osmdesátých letech zcela propadl knihám o ekologii a ochraně přírody. Byl přesvědčen, že pokud chce opravdu ochránit přírodní bohatství, musí skoupit co největší plochy území a vybudovat na nich přírodní rezervace. Se svou druhou ženou Kris nakonec skoupili skrze své nadace 890 tisíc hektarů půdy za účelem ochrany přírody. Společně založili např. parky Pumalín v Chile nebo Corcovado v Brazílii.

Douglas zemřel v roce 2015 ve svých 72 letech při jízdě na divoké řece, přesně podle hesla, které stvořil pro svou první značku. V The North Face stále ctí jeho památku, podporují světové objevitele, horolezce a dobrodruhy. Neustále vyvíjejí nové technologie a inovují své produkty a vysílají do světa jasný signál "Never stop exploring".

Článek připravil Adam. Má u nás na starosti marketing a strategický rozvoj firmy. Kromě toho ho baví zápasení na žíněnce, turistika a běh. Napsat mu můžeš na adam@d-sport.cz.

Adam

Buddyho newsletter

Dobré věci se dějí lidem, kteří se přihlásí k našemu newsletteru.

Přihlášením souhlasíš se zpracováním osobních údajů.

Řazení
Filtrovat
Používáme cookies, aby byl tvůj zážitek co nejvíce boží. OK