Nepřihodíme něco?

Nejnavštěvovanější kategorie zboží

Pravidla fotbalu

23. 06. 2022
Fotbal, jiným slovem také kopaná, je asi nejoblíbenějším kolektivním sportem nejen u nás, ale víceméně po celém světě. I když si do fotbalového míče kopou už malé děti na hřišti, fotbal má svá striktní pravidla, která se při zápasech i přátelských utkáních musí dodržovat. V následujícím článku se seznámíme nejen s nimi, ale také například se zajímavou historií tohoto oblíbeného sportu.

Historie fotbalu a fotbal u nás

Kde vznikl fotbal se dnes s naprostou přesností neví. Historie tohoto sportu totiž sahá až do středověku. Asi nejstarší hry podobné dnešním fotbalovým zápasům se odehrávaly již 2 tisíce let před naším letopočtem v Číně, ovšem starověké Řecko a Řím nezůstaly dlouho pozadu. Obecně se sporty, které se hrály primárně nohama, objevovaly napříč celou Evropou.
Fotbal, jak ho známe dnes, s fotbalovým týmem, míčem a hřištěm s krátce střiženým trávníkem, má svůj původ nejspíš v Anglii v 16. století, kdy soukromé školy začaly žáky vést ke sportu a vymýšlet hry, které by mohli žáci hrát mezi sebou v rámci kolektivu. Nejprve měla každá škola svá pravidla, která se sjednotila až v první polovině 19. století, kdy se začaly pořádat zápasy mezi školami.
V roce 1863 pak vzniklo první oficiální fotbalové sdružení, které pravidla ucelilo a vyvedlo tuto hru také mimo školní hřiště. Na konci 19. století už mohli být lidé svědky zápasů mezi fotbalisty Anglie a Skotska, nebo Spojených států amerických a Kanady.
U nás vznikl první fotbalový svaz v roce 1901, přičemž naše nejznámější kluby jako je Sparta Praha a Slavia Praha vznikly už na konci 19. století. V roce 1922 bylo Československo přijato do asociace FIFA, jejíž členem je Česká republika dodnes.

Každé hry se účastní dvě družstva po 11 hráčích. Na ty dohlíží rozhodčí – jeden z nich, hlavní rozhodčí, se pohybuje přímo na hřišti mezi hráči, další (asistenti rozhodčího) na hru dohlížejí z okrajů hřiště.
Hraje se s kulatým, fotbalovým míčem, do které smějí fotbalisté pouze kopat. Sahat na míč rukou mají všichni, kromě brankáře a výjimečných situacích zanesených v pravidlech, zakázáno. Hráči míč posunují kopy po hrací ploše a jejich cílem je umístit jej do soupeřovy brány.
V bráně stojí brankář, který se této situaci snaží zabránit chycením míče. Obdobný úkol mají také takzvaní obránci, což jsou hráči, jejichž pole působení je těsně kolem brány. Tito hráči pomáhají zabránit proniknutí míče do brány. Když se jim to nepodaří, soupeř získá bod. Hráč s nejvyšším počtem gólů na konci zápasu vyhrává.

Rozměry fotbalového hřiště

Fotbalové hřiště má tvar obdélníku. Rozměry fotbalového hřiště nejsou úplně striktně dány, jeho délka se může pohybovat mezi 90-120 metry, šířka pak mezi 40-90 metry. Výjimkou jsou mezinárodní utkání, která jsou již na vyšší úrovni než například okresní přebor. V tomto případě musí mít hřiště rozměry 100-110 metrů na 64-75 metrů.
Hrací plocha je pak dále rozdělena čarami – nachází se zde čára pomezní, jenž značí hranici delší strany hrací plochy, dále čára branková, která je kratší. Středová čára samozřejmě prochází středem hřiště a uprostřed ní ještě najdeme středový kruh. U branky je dále vyznačeno pokutové území, brankové území a pokutová značka.

Míč

Fotbal se vždy hraje s kulatým fotbalovým míčem. I ten má předepsané rozměry; průměr míče se musí pohybovat okolo 22 centimetrů a jeho hmotnost bývá zpravidla 400-450 gramů.

Branky na fotbal

Branka na fotbal je tvořena dvěma nahoře břevnem spojenými svislými tyčemi a sítí. Tyče jsou bílé o šířce maximálně 12 centimetrů. Vnitřní rozměr fotbalové branky se udává v yardech a stopách – konkrétně je to 8 yardů x 8 stop. Převedeme-li tuto hodnotu na metry, dostaneme se k 7,32x2,44 metrům. Síť fotbalové brány musí být dostatečně volná, aby neomezovala pohyb brankáře.

Počet hráčů ve fotbale

Hráčů je v celém zápase celkem 22. Každé družstvo má tedy 11 vlastních hráčů.

Jak dlouho trvá fotbalový zápas

Standardní délka fotbalového zápasu je 90 minut, rozdělených na dva poločasy. Jeden poločas má 45 minut. Mezi těmito poločasy je 15minutová přestávka. V některých případech může dojít k prodloužení hry. Prodloužení ve fotbale přichází zejména tehdy, kdy je výsledek na konci druhého poločasu nerozhodný.
U dětských a mládežnických zápasů je doba poločasu zpravidla kratší. U malých dětí se jedná o 2 x 30 minut, u větších dětí o 2 x 35 minut a u dorostenců o 2 x 40 minut.

Pozice ve fotbale

Brankář – nachází se v bráně a jeho úkolem je zabránit soupeři překročit míčem pole brány.
Obránci – mají podobný cíl jako brankář, nicméně na rozdíl od něj se volně pohybují po hřišti.
Záložníci – pohybují se ve středu sestavy, tedy mezi obránci a útočníky. Jejich úkol je prostý – zapojit se do obrany nebo do útoku podle aktuální situace na hřišti.
Útočníci – tito hráči se pohybují nejblíže soupeřově brance. Jejich cílem je prorazit soupeřovu obranu a dát co nejvíce gólů.

Žlutá a červená karta

Žlutá karta – uděluje ji rozhodčí během hry. Důvodem je nesportovní chování, faul či hraní rukou mimo pokutové území. Často se uděluje také tehdy, kdy hráči protestují proti rozhodnutí rozhodčího. Podle počtu žlutých karet má pak hráč zákaz se zúčastnit dalšího (či dalších) zápasů nebo je povinen platit peněžní pokuty.
Červená karta – podmínky i důsledky udělení jsou obdobné, ovšem červená karta se uděluje za vážnější prohřešky proti pravidlům.

Penalta

Pokutový kop, též zvaný jako penalta, je druh trestu, který může rozhodčí udělit. Ve zkratce se jedná o to, že rozhodčí umožní družstvu ve výhodě nebráněný kop na soupeřovu branku s menší vzdálenosti.

Faulování

Faul je lidově řečeno jakýkoliv prohřešek, kterého se hráč dopustí na svém soupeři. Může se jednat o žduchání, kopnutí, skočení do soupeře, úder, podražení nohou, ale i kousnutí, držení či jinému fyzickému bránění, které není pravidly povoleno.

Ofsajd

Je-li hráč v ofsajdové pozici (blíže brankové čáře než poslední soupeřův hráč) dotkne míče, hraje ofsajd. V tuto chvíli rozhodčí hru přeruší a dále ji navazuje soupeř výkopem z místa, kde byl hráč během přestupku. V některých zvláštních situacích (například při výkopu) se ofsajd netrestá.

V čem hrát fotbal?

Pokud se hraní fotbalu věnujete rekreačně a občas si jdete zakopat s kamarády, správný oděv asi úplně řešit nebudete. V létě vám postačí tričko a šortky, v chladnějším počasí pak můžete pod kraťasy navrstvit ještě například legíny. Ty jsou na rozdíl od tepláků přiléhavé a neomezují v pohybu. Co se týče obutí, dobře se vám bude hrát v měkkých a lehkých teniskách nebo sálové obuvi, záleží na povrchu, na kterém hrajete. Pokud se jedná o travnaté hřiště, budou jistě lepší kopačky.
Profesionální sportovci se bez kopaček neobejdou. Malá kopaná v hale ale vyžaduje sálovky se světlou protiskluzovou podrážkou. Samozřejmostí je také klubový dres, holenní chrániče a brankáři budou potřebovat i fotbalové rukavice, případně také ochranu hlavy.