0
CZ
Vyber si jazyk
CZ
SK
Prodejny
Přihlášení
Hledání
0 Nakrm mě

Košík je prázdný

Nepřihodíme něco?

Nejnavštěvovanější kategorie zboží

Cvičení po porodu

26. 04. 2021
Právě jsi se stala maminkou a zažíváš nejšťastnější, ale zároveň jedno z nejnáročnějších období v životě. Všechno by mohlo být dokonalé, ale chybí ti forma a tělo, které jsi měla před porodem. Není se čemu divit. Těhotenství způsobuje na těle velké změny a někdy může být těžší, se s touto transformací smířit. Kromě nabraných kilogramů se jedná také o řadu změn týkajících se zdraví.
Dochází například ke změnám dýchání, kdy často převládá horní hrudní dech, zvyšuje se také laxita (uvolněnost) vazů především v oblasti pánve, kostrče a stydké kosti a snižuje se odolnost nožní klenby. Další nepříjemností je rozestoupení břišních svalů. Vzniká mezi přímými svaly, aby se v bříšku vytvořil dostatečný prostor pro miminko. Rozestup se postupem času sám stáhne, je ale možné, že zde přeci jen zůstane mezírka. V takovém případě je dobré, nejprve rozestup zacvičit a až potom se pouštět do posilování břišních svalů, které by bez zacvičení mohlo být kontraproduktivní. Aby se vše dostalo do normálu, chce to čas. 

Kdy začít cvičit po porodu?

Pokud se ptáš, kdy po porodu můžeš začít cvičit, tak je to velice individuální. Záleží na tom, zda porod proběhl přirozeně, nebo císařským řezem.
  1. Porod císařským řezem je operativní zásah jako každý jiný, a doporučuje se proto několikatýdenní rekonvalescence.
  2. Po porodu přirozeném se můžeš pustit do cvičení prakticky hned, jak se na to budeš cítit. Začínej ale velmi pozvolna. Postupně se dostaneš přes lehké posilování a šetrný kardio trénink až k náročnosti, na kterou jsi byla zvyklá. Pokud jsi se v těhotenství věnovala předporodnímu cvičení, nástup pro tebe bude snazší. Důležité je také nezapomínat, že během kojení, se nedoporučuje cíleně rapidně hubnout a držet drastické diety. Mateřské mléko totiž musí obsahovat dostatek živin.

Kdy začít cvičit břicho po porodu?

Jak je již zmíněno výše, při cvičení břicha musíš být velice opatrná. I když procvičování napomáhá například k zavinutí dělohy, můžeš velmi snadno sklouznout k tomu, kdy cvičení bude spíše na škodu než k užitku. Nejprve by vždy mělo dojít k zatažení diastáze. Hlavně nic neuspěchej a do cvičení na břicho po porodu se pouštěj až ve správný čas. Základem je vždy správné provedení cviků v pomalém tempu, v klidu a v patřičném rozsahu. Inspiraci čerpej od odborníků, z knih, návodů, videí nebo navštiv fitness centrum.

Jak začít cvičit po porodu?

Jako první je potřeba si uvědomit, že primárním cílem poporodního cvičení není zhubnout a vyrýsovat všechny svaly, ale spíše se dostat do normálu ze zdravotního hlediska – tedy posílení pánevních svalů a pánevního dna, které jsou povolené z těhotenství. Nejprve tedy posiluj spodní a později horní polovinu těla. Také mysli na to, že samotné kojení a péče o dítě je svým způsobem cvičení, u kterého vydáváš spoustu energie.
Sportem jsou také opomíjené procházky s kočárkem, o které novopečené maminky dozajista nemají nouzi. Ideální je doplnit je lehkým strečinkem.

Jak cvičit po porodu?

V závislosti na tvém zdravotním stavu můžeš posilovat svaly paží, mezilopatkové a hýžďové svaly. Ve fitness centrech pro tebe bude ideální například chůze na páse, stepper nebo orbitrack. Naopak se určitě vyhni běžeckým pásům a běhání. Vzniklé otřesy totiž nejsou absolutně vhodné. To platí také u sportů s náhlými změnami pohybu. Zde vadí otřesy, ale také nižší odolnost nožní klenby.
Jestliže chceš cvičit v domácím prostředí, postačí ti podložka a například posilovací guma nebo overball. Na oblečení pak pohodlné legíny a lehké a zároveň prodyšné fitness tričko, případně sportovní podprsenku a kalhotky. Nejdůležitější je provádět všechna cvičení dobře a ve správném rozsahu. Nejlepší je pro pochopení cviků držet se videí určených přímo pro cvičení po porodu.
Jak již bylo několikrát zmíněno, hlavně to s cvičením nepřeháněj. Při přílišné námaze totiž vzniká ve svalech nadměrné množství kyseliny mléčné, která mění chuť mateřského mléka a dítě jej pak může odmítat.
Intenzitu cvičení pak můžeš kontrolovat například využitím fitness náramků, o kterých se více dočteš v tomto článku o výběru nejlepších chytrých náramků.
Buddyho newsletter

Dobré věci se dějí lidem, kteří se přihlásí k našemu newsletteru.

Přihlášením potvrzuješ, že jsi se seznámil/a se Zásadami zpracování osobních údajů.

dotazy@d-sport.cz Odpovídáme do hodiny v pracovní dny
Partneři:
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.
Řazení
Filtrovat