0
CZ
Vyber si jazyk
CZ
SK
Prodejny
Přihlášení
Hledání
0 Nakrm mě

Košík je prázdný

Nepřihodíme něco?

Nejnavštěvovanější kategorie zboží

Fenomén Air Jordan

14. 04. 2016

Fenomén Air Jordan: Od prvních tenisek na míru basketbalové legendě, až po šikanu ve školách kvůli novým „jordanům“

V roce 1984 přepsali Nike a Michael Jordan dějiny módy, sportu a vlastně celé naší kultury. Stáli de facto u zrodu dnešní celosvětové vášně pro sneakers a nastavili trend spolupráce velkých značek s velkými jmény na dlouhá léta poté. V dnešním článku přinášíme pár zajímavostí o značce Jordan a spolupráci s basketbalovou legendou Michaelem Jordanem.

Nenápadné začátky

Před podepsáním prvního collabu s Michaelem Jordanem byla Nike už celkem známou značkou, která vyráběla běžecké boty. To bylo ale asi tak v té době všechno. Nike ale chtěla víc, snažila se o inovace a vstup do dalších oblastí módy. Oslovila proto tehdy mladičkého Michaela Jordana, který v 21 letech dělal první krůčky ke hvězdám při své premiérové sezóně v NBA.

Sám Michael si v té době přál collab s adidas nebo Converse a o Nike nechtěl ani slyšet. Ani jedna značka však tehdy neměla zájem o něj. Za velmi krátkou dobu se lidé obou značek museli chytat za hlavu.

Jordanův agent totiž viděl skvělou příležitost ve štědré nabídce Nike, která byla ochotná udělat Jordanovi vlastní modelovou řadu Air Jordan. Vize Jordanova zástupce a bystrých lidí z Nike, kteří věděli, že z Michaela bude brzy velká hvězda, se samozřejmě začaly velmi záhy naplňovat.

Kontroverze okolo prvních Air Jordan I

Zanedlouho byly na světě první tenisky Air Jordan I, které bez přehánění změnily svět, přinejmenším ten módní a sportovní.

Do té doby byly všechny basketbalové boty čistě bílé. Jordany byly černo-červené a přestože Michael napoprvé řekl, že to jsou barvy ďábla a nosit je nemůže, nakonec je přes oficiální zákaz NBA na palubovku dál hrdě obouval. Neodradila ho ani pokuta 5000 dolarů za zápas (!). Pokuty Nike ráda Jordanovi platila – obrovské haló jim hrálo do karet a tohle byly v celkovém měřítku postradatelné „drobné“.

Propadák Air Jordan II

Navzdory masivnímu úspěchu prvních jordanů, jejich následnovník Air Jordan II neobstál vůbec dobře. Boty byly předražené, což byl hlavní důvod neúspěchu. Koncept se začal rozpadat, původní designer se od Nike trhnul a založil vlastní brand s úmyslem Jordan Nike „ukrást“. Sám Michael byl připravený od Nike odejít. Nakonec ale na radu svého otce zůstal. Ten mu pověděl, aby zůstal věrný lidem, kteří pro něj udělali dobrou práci. A vyplatilo se.

Air Jordan III – zpátky ve hře

Na designu i konstrukci další modelové řady už se podílel i sám Michael Jordan, kterého oslovil nový designer Nike. A měl obrovský úspěch. Air Jordan III byly podstatně lehčí než ostatní basketbalové boty a Jordan si dal extra záležet na kvalitě materiálů a detailech. A jak moc dobře si vedly? Podle mnohých jsou dodnes Air Jordan III nepřekonatelně nejlepšími teniskami všech dob.

Žádanost a kontroverze

Značka Jordan je bohužel spjatá i s několika nepříjemnými incidenty. „Nepříjemnými“ je ale poněkud slabé slovo. Už v roce 1989 byl patnáctiletý Michael Eugene Thomas uškrcen svými vrstevníky kvůli páru nových jordanů. Na některých školách bylo dokonce zakázáno nosit jakékoliv Jordan věci, kvůli narůstajícím útokům na jejich majitele. Boty to sice byly a jsou světové, stále je ale třeba mít na paměti, že jde pouze o boty! 

Buddyho newsletter

Dobré věci se dějí lidem, kteří se přihlásí k našemu newsletteru.

Přihlášením potvrzuješ, že jsi se seznámil/a se Zásadami zpracování osobních údajů.

dotazy@d-sport.cz Odpovídáme do hodiny v pracovní dny
Partneři:
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.
Řazení
Filtrovat