0
CZ
Vyber si jazyk
CZ
SK
Prodejny
Přihlášení
Hledání
0 Nakrm mě

Košík je prázdný

Nepřihodíme něco?

Nejnavštěvovanější kategorie zboží

Fenomén Jordan

21. 01. 2019

Asi každý na světě zná jméno Michael Jordan a nikdo nepochybuje, že to byl fenomenální basketbalista. Málo kdo už ale ví, že tento vynikající sportovec stál u zrodu tenisek, které vytáhly z krize slavný Nike. Řeč dnes bude o slavné značce ještě slavnějšího sportovce Air Jordan.

Píše se rok 1984 a mladičký student univerzity v Caroline Michael Jordan je vybrán jako trojka draftu do NBA a stává se hráčem Chicago Bulls. Ve stejnou dobu si značka Nike prochází největší krizí od svého založení a v prvním čtvrtletí končí poprvé v červených číslech a nutně tedy potřebuje nový impulz.

Jordan se prakticky ihned stává hvězdou NBA a charismatické mladíka si všímá právě Nike a nabízí mu tehdy bezkonkurenčně největší kontrakt na 2,5 milionu dolarů. Jordan tehdy z nabídky Nike nebyl příliš nadšený, protože sám upřednostňoval značku Converse ve které hrál ještě na univerzitě. Michaelovu pozornost si získal až podíl na zisku a možnost spolupráce na návrhu nových bot a tak na nabídku Nike nakonec kývne.

V roce 1985 tak vychází první model Nike Air Jordan 1 za rok prodeje těchto tenisek jsou zisky 100 milionů dolarů! Popularitě paradoxně přidala i samotná NBA, která Jordanovi zakázala hrát v těchto teniskách, protože byly černo červené a v té době se mohlo hrát především v čistě bílé obuvi. Jordan tedy musel za každý zápas zaplatit pokutu 5000 dolarů, což Nike vždy ochotně zaplatili.

Na skvělý úspěch Air Jordan 1 nedokázali Air Jordan 2 navázat a vyřešení situace dostal na starosti Tinker Hatfield. Ten se ihned sešel s Michaelem Jordanem a společně vytvořili jedny z nejprodávanějších bot vůbec Air Jordan 3!

V roce 1997 V Nike usoudili že značka Air Jordan je natolik silná, že může vystupovat sama a stává se dceřinou společností. Air Jordan nikdy nevystupovalo s logem Nike Swoosh, ale používá vlastní logo Jumpman a dříve Weengs. Air Jordan dnes už není výsadou pouze basketbalové obuvi, ale stalo se jedním z hlavních proudů ve světě streewear módy.

A tohle je příběh mladého kluka, který byl především skvělý sportovec, ale také pobláznil celý svět svými teniskami.

Článek připravil Adam. Má u nás na starosti marketing a strategický rozvoj firmy. Kromě toho ho baví zápasení na žíněnce, turistika a běh. Napsat mu můžeš na adam@d-sport.cz.

Adam

Buddyho newsletter

Dobré věci se dějí lidem, kteří se přihlásí k našemu newsletteru.

Přihlášením potvrzuješ, že jsi se seznámil/a se Zásadami zpracování osobních údajů.

dotazy@d-sport.cz Odpovídáme do hodiny v pracovní dny
Partneři:
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.
Řazení
Filtrovat