0
CZ
Vyber si jazyk
CZ
SK
Prodejny
Přihlášení
Hledání
0 Nakrm mě

Košík je prázdný

Nepřihodíme něco?

Nejnavštěvovanější kategorie zboží

Jak vybrat správnou velikost bot na internetu?

05. 06. 2023
Když si chceš koupit nové boty na internetu, je důležité zvolit správnou velikost. To může být poměrně náročné, proto je potřeba vědět, jaké jsou možnosti a jak postupovat. V tomto článku ti poradíme, jak si správně změřit nohu a jak vybrat správnou velikost bot, včetně dětských velikostí.

Jak změřit velikost nohy

Co je základ úspěšného nákupu obuvi? Začni tím, že si změříš nohu.
  • Stačí stát na papíru s patou u zdi a tužkou nebo perem si obkreslit obrys svého chodidla.
  • Pak si změř délku nohy od paty po nejdelší bod palce.
  • Na chodidle musíš doopravdy stát, aby noha zaujímala maximální délku.
  • Je důležité také změřit obě nohy a porovnat, zda jsou stejně dlouhé.
  • Výsledkem měření je velikost nohy v cm.
  • K ní se většinou něco málo přidává, získá se tak velikost bot v cm.
Jiným způsobem, jak změřit nohu, je možnost vycházet z velikosti stélky takové boty, která ti perfektně padne a ve které se cítíš pohodlně. Jak změřit stélku boty? Z oblíbených bot vytáhni vložku a změř ji mezi nejdelšími body. Není-li možno vložku vytáhnout, vytvoř ji z tvrdého papíru, uprav tak, aby přesně odpovídala rozměrům boty, a opět změř.

Pozor na šířku obuvi

Při nákupu se nebere v úvahu jen délka chodidla, ale také šířka nohy. Mnoho lidí potřebuje botu širší v místě nártu. Důvodem bývá širší noha nebo některé deformace. Šířka nohy se většinou označuje písmeny od E do H, klasická velikost obuvi je písmenko G. Užší stélka boty nese označení E až F. Boty s údajem K jsou ty nejširší. Jestliže není možnost vybrat si šířku boty, měla by být délka stélky alespoň o půl čísla větší, popřípadě lze zvolit materiál, který se poddá. Je také možno nechat si ušít boty na míru. Toho využívají ti, jejichž velikost nohy je větší, než je běžná nabídka. V tomto případě se většinou jedná o pánské velikosti.

Různé velikostní tabulky výrobců bot

Různé značky mají různé rozměry, proto bývá uváděna tabulka velikostí bot pro konkrétní značku a někdy i model. Vybereš si boty na základě délky tvého chodidla, nikoliv na základě velikosti, kterou nosíš v jiných botách. Porovnej svou délku nohy v centimetrech s doporučenou velikostí v tabulce velikostí bot pro danou značku bot.
Pozor na to, v jaké míře jsou velikosti uvedeny, u dovozového zboží může být uvedena velikost obuvi v cm nebo velikost bot uk. Pokud máš širší nohu nebo vysoký nárt, zvol raději větší velikost nebo boty s větší šířkou. Pokud si nejsi jistý, zvol raději větší velikost. Pokud ti boty po vybalení a vyzkoušení nebudou sedět tak, jak by měly, neváhej je vrátit a zkusit jinou velikost.

Dětské velikosti bot mají určité zvláštnosti

Pokud hledáš dětské boty, musíš také vědět, že velikost dětských bot bývá trochu jiná než velikosti pro dospělé. Jak vybrat velikost bot pro dítě? U dětských bot se obvykle určuje velikost podle věku dítěte a velikost bot u dětí podle věku se může lišit v závislosti na značce a modelu bot. Stejně jako u dospělých bot je nejlepší změřit délku nohy dítěte v centimetrech a porovnat ji s doporučenou velikostí v tabulce pro danou značku bot. To je nejjistější způsob, jak vybrat správnou velikost bot u dětí.
Velikostní tabulky výrobců bot

Buddyho newsletter

Dobré věci se dějí lidem, kteří se přihlásí k našemu newsletteru.

Přihlášením potvrzuješ, že jsi se seznámil/a se Zásadami zpracování osobních údajů.

dotazy@d-sport.cz Odpovídáme do hodiny v pracovní dny
Partneři:
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.
Řazení
Filtrovat