0
CZ
Vyber si jazyk
CZ
SK
Prodejny
Přihlášení
Hledání
0 Nakrm mě

Košík je prázdný

Nepřihodíme něco?

Nejnavštěvovanější kategorie zboží

Jak vybrat vhodný sport pro děti?

04. 10. 2023
Pojďme se společně ponořit do fascinujícího světa dětského sportu. Jak vybrat tu správnou disciplínu pro tvé děti? Sport, který je bude bavit a dále rozvíjet? Které sportovní aktivity jsou ideální pro jaký věk? A jaké tajné triky použít, aby se tvoje děti nadchly pro některý druh sportu?

Od jakého věku se sportem začít?

Od 3 let
Věřil bys tomu, že sportovat se dá začít už ve třech letech? Jasně, nebudeme mluvit o nějakém vrcholovém sportu, ale o základech. Malé děti si zamilují pohybové hry a jednoduché sportovní aktivity, které rozvíjejí motoriku. Sport pro děti od 3 let může zahrnovat například lekce tance, gymnastiky nebo třeba minifotbalu. Dětské sporty jsou nenásilné a zábavné, pro děti jsou spíše hrou.
Do 6 let
Když už děti pochytí základy správného pohybu a zamilují si ho, je čas na něco, co je bude směrovat ke konkrétnímu typu sportu. Gymnastika a plavání jsou skvělé pro vývoj motoriky a koordinace. Nejsou to jen sporty pro dívky, zamilují si je i chlapci. A co je super, oba tyto sporty dávají dětem solidní základ pro cokoliv dalšího. Nabídni jim jakýkoli sport, děti v tomto věku se pohybují rády a vhodné pohybové aktivity pro děti uvítají, zvláště pokud je budete provádět společně.
7–12 let
V tomto věkovém období už můžeš začít dítě seznamovat s týmovými sporty. Fotbal, basketbal, hokej, to všechno jsou sporty pro děti od 10 let, které nejen rozvíjejí fyzické schopnosti, ale také učí týmové spolupráci. A určitě víš, jak důležitá je týmová spolupráce. Pohybové hry pro děti od 10 let dodají dítěti základ, na kterém bude moci dále stavět. V tomto věku si děti často kladou otázku, jaký sport se ke mně hodí, buď tedy nápomocný s výběrem. Určité typy sportovních her lze považovat i za vhodné sporty pro děti s ADHD.
Nad 12 let
Když je dítě starší, je načase začít s náročnějšími požadavky. Závodní sporty jako atletika, cyklistika nebo triatlon mohou být skvělou volbou. Ale také nezapomeň, že každé dítě je již osobnost, a proto může mít jiné preference. A rozhodně nemusí jít o nejdražší sport, sporty pro děti vyššího věku, jako jsou sporty pro děti od 12 let, mohou být i nenáročné, běh, míčové hry a podobně.

Jak vybrat ten "pravý" sport?

Zájmy a schopnosti
Jednoznačně se zaměř na to, co dítě baví a v čem je dobré. Má rádo vodu? Plavání je jasná volba. Má rychlé reflexy? Co takhle stolní tenis nebo badminton? Je rádo v kolektivu? Zkus týmové hry pro děti. Objev přirozený talent dítěte, vyzkoušej jak některý sport pro holky, tak sporty pro kluky.
Zkoušení
Není nic horšího než uvíznout v něčem, co tě nakonec nebaví. Proto je dobré, aby si dítě vyzkoušelo více sportů a našlo si to, co ho opravdu zajímá. Většina sportovních klubů nabízí zkušební lekce, takže proč to nevyužít? Někdy jsou vhodné i testy pro děti, aby se zjistilo, v jakém sportu bude dítě úspěšné.
Rodičovská podpora
Podpora od rodičů je neocenitelná. Sportuj s dítětem, jeď na zápasy, zúčastňuj se tréninků. Je to nejen motivace pro malého sportovce, ale i skvělá příležitost strávit kvalitně společný čas.

Jak děti ke sportu motivovat?

Společné tréninky
Někdy je nejlepší ukázat sport na vlastním příkladu. Takže běž, kopni do míče, plav. Děti milují, když se rodiče podílejí na jejich aktivitách.
Malé odměny
Odměňování nemusí být vždy materiální. Může to být třeba společný víkendový výlet nebo oblíbená svačina. Vždy to dětem dodá motivaci a chuť do dalších tréninků.
Buď jeho fanouškem
Fandění na zápasech a trénincích je základ. Kdo by nechtěl mít svou osobní fanouškovskou základnu?

Pohodlné a funkční oblečení je při dětském sportu důležité

Důležitá informace pro všechny milovníky oblečení. Vybírat sport je jedna věc, ale jak obléknout děti, aby se v oblečení cítily pohodlně a zároveň byly chráněné? To zaslouží podrobnější rozbor.
Funkční oblečení
Základem jsou funkční materiály, které odvádějí pot a dělají sportování příjemnějším. Nikdo nechce běhat v bavlněném tričku, které se rychle propotí, a děti už vůbec ne.
Obuv
Neméně důležitá je i obuv. Ta by měla být přizpůsobená konkrétnímu sportu. Pro běhání běžecké boty, do haly sálovky a na fotbal kopačky. Vždycky je dobré investovat do kvalitní dětské obuvi, aby se zabránilo zbytečným zraněním a deformacím dětských nohou.
Ochranné prvky
Nezapomeň také na ochranné prvky jako na helmu pro cyklistiku nebo chrániče na kolečkové brusle. Bezpečnost je u dětí základem.
Styl a design
No a pro nás, co máme rádi oblečení, je tu ještě jeden bonus. Dnešní sportovní oblečení už dávno není jen funkční, ale taky stylové. Takže ať už jde o fotbalový dres nebo gymnastický trikot, výběr je skutečně bohatý. Správná volba oblečení je skoro stejně důležitá jako volba samotného sportu. Děti by se v něm měly cítit pohodlně a bezpečně. A když bude ještě stylové, podpoříš tak nadšení a chuť dále sportovat.
Buddyho newsletter

Dobré věci se dějí lidem, kteří se přihlásí k našemu newsletteru.

Přihlášením potvrzuješ, že jsi se seznámil/a se Zásadami zpracování osobních údajů.

dotazy@d-sport.cz Odpovídáme do hodiny v pracovní dny
Partneři:
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.
Řazení
Filtrovat