Sport nazývaný tenis nebo také bílý sport, je míčová hra pro 2 nebo 4 hráče hraná přes síť. Varianta se 2 hráči se nazývá dvouhra, varianta se 4 hráči pak čtyřhra. Hraje se také smíšená čtyřhra, při které v každé dvojici hraje jedna žena a jeden muž.
Historie tenisu
Tento sport pochází ze středověké Francie. Provozovali ho zejména řeholníci pocházející z urozených rodin jako náhradu za rytířské zábavy. Míčem se trefovalo do branky, kterou hájila služebná strana (service side, proto se označuje podání slovem servis). Hrálo se na klášterních dvorech (francouzsky cour), odtud označení tenisového hřiště jako dvorec nebo kurt.
V 15. století jsou zmiňovány první zápasy profesionálů v Anglii. V červenci roku 1877 se ve Wimbledonu konalo první mistrovství. Další tři největší turnaje se konají v New Yorku od roku 1881, v australském Melbournu od roku 1905 a v Paříži od roku 1925. Mezinárodní tenisová federace ILTF (od roku 1977 ITF) byla založena roku 1913. Český tenisový svaz byl založen roku 1990.
Tenis patří k olympijským sportům a vyvinulo se z něj několik podobných sportů hraných zejména pod střechou například plážový tenis.
Charakteristika tenisu
Tenis je považován ze velmi elegantní míčovou hru. Ke hře je potřeba tenisová raketa, míček, tenisový kurt a tenisová síť. Cílem hry je co nejlépe vrátit míč na soupeřovu polovinu dvorce tak, aby ho soupeř měl problém odehrát nebo případně míč vůbec neodehrál zpět či nedoběhl. Zápas může trvat desítky minut, ale také i několik hodin. Tenis může hrát kdokoliv kdo se na to cítí. Díky tenisové hře si rozvinete vůli, cílevědomost, rychlý odhad situace, taktické myšlení, schopnost dlouhého soustředění a hlavně vnitřní klid.
Tenisové hřiště
Tenisový kurt nebo dvorec má obdélníkový tvar a rovný povrch. Nejčastější používané povrchy jsou antuka, tvrdý povrch jako je beton nebo tráva. Hřiště má rozměry 23,78 metrů na délku a 8,23 metrů na šířku, pro čtyrhru je kurt široký 10,97 metrů. Síť rozděluje dvorec uprostřed a je zavěšena ve výšce 0,914 metrů tato výška se měří uprostřed. Na krajích kurtu má síť výšku 1,07 metrů.
Tenisová raketa
Tenisová raketa nesmí být nijak pokřivená, musí být rovná. Tvoří ji výplet ze strun a rám, který je složený z držadla, krčku a hlavy. Držadlo má tvar osmihranu a je ovinuto kůží, na kterou jde přilepit další vrstvy protiskluzového materiálu. Hlava rámu je elipsovitého tvaru s úderovou plochou, které vytváří struny výpletu. Celková délka rámu včetně držadla musí být kratší než 73,66 cm a celková šířka pak kratší než 31,75 cm.
Standardní délka rakety se pohybuje v rozmezí 63–69 cm a hmotnost je cca 250–320 gramů.
Tenisový míč
Míč je většinou žluté barvy ale můžou se objevit i jinak barevné tréninkové míčky. Povrch musí být všude stejný a z látkového potahu. Správný míček by měl mít odskok vyšší než 1,35 metrů a nižší než 1,47 metrů.
Základní pravidla tenisu
Pravidla tenisu nejsou zas tak složitá. Začíná se losováním o volbu stran a právu podávat nebo přijímat v první hře. Samotná hra začíná podáním, které se provádí ze zadní základní čáry – baseline. Hráč, který podává si rukou nadhodí míček a udeří ho raketou dříve, než dopadne na zem. Tento míček musí umístit, v případě že podává zleva, do pravého soupeřova pole pro podání to je čtverec za sítí na straně soupeře. V případě chybného podání má podávající hráč druhé opravné podání. Změna podání nastává, když získá hru jeden z hráčů.
Poté, co se podání povede, se hráči střídají v úderech, po nichž musí míček přeletět síť a dopadnout do soupeřova pole. Údery se opakují, dokud se některému z hráčů nepodaří zakončit tzv. vítězným úderem nebo dokud soupeř neudělá nějakou chybu. Vítězný hráč získává bod a hra pokrčuje.
Chyby v tenise
Chybné podání je, když:
- podávající hráč mine míč při pokusu ho udeřit,
- míček se při podání dotkne stálého zařízení dvorce (třeba sloupku) před tím, než dopadne na zem,
- míč se při podání dotkne spoluhráče podávajícího nebo čehokoliv, co má podávající nebo jeho spoluhráč na sobě nebo co drží.
Pokud je tedy první podání chybné, podávající podává znovu.
Neplatné podání je, když:
- se podávaný míček dotkne sítě, popruhu nebo pásky a je jinak správný,
- dotkne-li se sítě, popruhu nebo pásky a před tím, než dopadne na zem, se dotkne přijímajícího nebo jeho spoluhráče nebo čehokoli co mají na sobě nebo co drží,
- podání je provedeno v době, kdy přijímající není připraven.
Bylo-li podání neplatné, nepočítá se a podávající podává znovu. Neplatné podání však neruší předchozí chybu.
Hráč ztrácí bod, když:
- Podá dvakrát za sebou chybné podání,
- míček dopadne dvakrát na zem dříve, než ho hráč odehraje,
- vrátí míček do hry tak, že se dotkne země nebo objektu v jeho polovině dvorce,
- hráč se dotkne sítě (raketou či tělem v průběhu výměny),
- ve čtyřhře se oba spoluhráči dotknou míče při odehrání,
- hráč odehraje míč před tím, než míč přeletěl síť na jeho vlastní polovinu.
Bodování ve hře
Standardní hra
Zápas může být hrán na 3 sady, kdy hráč musí vyhrát 2 sady, aby vyhrál zápas, nebo na 5 sad, kdy hráč musí vyhrát 3 sady, aby vyhrál zápas.
Získá-li hráč bod, je stav 15:0; získá-li druhý, je stav 30:0; získá-li třetí, je stav 40:0; získá-li čtvrtý bod, vyhrává hru. Pokud je stav 40:40, tzv. shoda, nejbližší bod se počítá jako výhoda pro toho hráče, který jej získal. Když ten samý hráč získá i následující bod, vyhrává hru. Když jej nezíská, je opět shoda a hra pokračuje.
Tie-break hra
Tiebreak je česky tzv. zkrácená hra. Začíná se hrát zpravidla tehdy, pokud je stav 6:6 na gamy, aby se délka setů příliš neprotahovala.
V průběhu tie-breaku jsou body uváděny jako „nula“, „1“, „2“, „3“ a tak dál. První hráč, který získá sedm bodů vyhrává hru a sadu, musí ale vést nad soupeřem o dva body (například teda7:5). Pokud se tak nestane tie-break pokračuje, dokud není tohoto rozdílu dosaženo. Když se to jednomu z hráčů podaří je vítěz tiebreaku a získává celý set poměrem 7:6 na gamy.
Bodování v sadě
Existuje několik způsobů počítání sady. Dvě hlavní metody se nazývají „sada hraná s rozdílem dvou her“ a „tie-break sada“.
Sada s rozdílem dvou her
První hráč, který vyhraje šest her, vyhrává i danou sadu (například 6:3), pokud vede nad soupeřem rozdílem dvou her (například 8:6), když ne sada pokračuje, dokud tohoto rozdílu není dosaženo.
Tie-break sada
První hráč, který vyhraje šest her, vyhrává i danou sadu, pokud ale vede nad soupeřem rozdílem dvou her. Pokud je dosažen stav her 6:6, následuje hra tie-break.
V čem hrát tenis?
Teď už znáte pravidla, tak by bylo dobré si říct v čem si tento sport zahrát.
Profesionální tenistky volí šortky se sukní, tílko a většinou kšiltovku doplněnou
tenisovou obuví. Tenista volí kraťase s kapsami, tílko nebo tričko. Taktéž i kšiltovku a pevnou obuv.
Tak a teď můžeme vzít známé a vyrazit si zahrát třeba tenisový turnaj.