0
CZ
Vyber si jazyk
CZ
SK
Prodejny
Přihlášení
Hledání
0 Nakrm mě

Košík je prázdný

Nepřihodíme něco?

Nejnavštěvovanější kategorie zboží

Příběh Converse Chuck Taylor

24. 09. 2019

Converse Chuck Taylor All Star zná každý milovník tenisek a většina z nás má tento model v některých ikonických barvách doma. Co ale možná netušíš, že značka Converse a samotný model All Star jsou na trhu už více než sto let!

Zakladatelem značky Converse je Marquis Mills Converse, který v roce 1908 založil společnost Converse Rubber Corporation. Na začátku se společnost Converse specializovala na výrobu gumové pracovní a lovecké obuvi. Později především z důvodu změny poptávky začali vyrábět také plátěnou obuv, která byla zprvu určena stále spíše jako pracovní obuv. Vše se ovšem mění v roce 1917.

Ve 20. letech 20. století začíná v USA nabírat na popularitě basketbal a obecně se zvyšuje poptávka po sportovní obuvi. Zcela ideální teniskou pro basketbal je v té době první model Converse All Star. První model se vyráběl v hnědé barvě a byl dostupný v plátěné nebo kožené verzi a dnes by velmi těžko konkuroval propracované basketbalové obuvi, ale v roce 1917 to byly první masově vyráběné basketbalové boty.

První odprodejová čísla modelu All Star nebyla příliš velká, ale to vše se mělo brzy změnit. V roce 1921 nastupuje do obchodního oddělení Charles H. Taylor. Ty ho budeš určitě znát pod přezdívkou Chuck Taylor. Charles Taylor byl bývalým hráčem basketbalu a tak byl v basketbalovém prostředí jako doma. V teniskách All Star viděl obrovský potenciál, a proto toužil po konci basketbalové kariéry nastoupit do společnosti Converse. Charles začal objíždět Spojené státy jako obchodní zástupce a díky šikovným marketingovým technikám se brzy stal nejúspěšnějším prodejcem společnosti Converse a velkou měrou se podílel na pozdějším úspěchu modelu All Star.

Díky tomu se také podílel na vývoji nového modelu, který se v Converse rozhodli pojmenovat právě po Chuckovi a tak v roce 1932 vzniká první model Converse Chuck Taylor All Star. Tento model plátěných bot se v podstatě nemění a vyrábí se až do dnes. V roce 1936 navrhl Chuck bílou verzi pro Olympijské hry v Berlíně, která nesla design amerických národních barev.

V době 2. světové války sloužil Charles Taylor u amerického letectva, díky tomu se „Conversky“ rozšířily i do americké armády, kde si je vojáci oblíbili jako pohodlnou obuv pro výcvik a sportování. Po 2. světové válce se z basketbalu stává profesionální záležitost a vzniká NBA a NBL. V té době vzniká ikonický černobílý model Converse, který se v podstatě stává oficiální basketbalovou obuví. Značku Converse miloval také Michael Jordan a málem s ní také podepsal smlouvu, než přišli s lepší nabídkou z Nike, ale to je už jiný příběh.

Model Chuck Taylor All Star se ve všech svých barevných kombinacích stal ikonou americké módní kultury, nejpopulárnějším modelem stále zůstavá klasická černobílá verze. Tento model s oblibou nosila rocková hvězda Kurt Cobain z kapely Nirvana. Ve všech možných variantách se „Conversky“ objevují ve spoustě filmů jako například Rocky nebo Harry Potter. Myslím, že určitě není přehnané říci, že model Converse Chuck Tylor All Star je teniskou uplynulého století.

Článek připravil Adam. Má u nás na starosti marketing a strategický rozvoj firmy. Kromě toho ho baví zápasení na žíněnce, turistika a běh. Napsat mu můžeš na adam@d-sport.cz.

Adam

Buddyho newsletter

Dobré věci se dějí lidem, kteří se přihlásí k našemu newsletteru.

Přihlášením potvrzuješ, že jsi se seznámil/a se Zásadami zpracování osobních údajů.

dotazy@d-sport.cz Odpovídáme do hodiny v pracovní dny
Partneři:
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.
Řazení
Filtrovat