0
CZ
Vyber si jazyk
CZ
SK
Prodejny
Přihlášení
Hledání
0 Nakrm mě

Košík je prázdný

Nepřihodíme něco?

Nejnavštěvovanější kategorie zboží

Diastáza – jak vzniká a jaké cviky pomohou?

15. 02. 2023
Trápí tě více či méně vystouplé bříško, pobolívají záda a ani pánevní dno není úplně v pořádku? Máš pocit tvrdého, nafouklého břicha, které je občas i bolestivé? Zdá se ti, že tato část těla k tobě nepatří? Jestli máš k tomu všemu i potíže s výkonností ve sportu i v běžném životě, je pravděpodobnou příčinou tvých potíží diastáza, rozestup břišních svalů, který trápí hlavně ženy po porodu, ale nejen je. Vypouklé břicho, pupík a mezeru mezi svaly řeší i muži. I když se může zdát, že jde pouze o záležitost estetickou, není tomu tak. Diastaza ohrožuje i opěrný systém těla a může být příčinou celé řady potíží. Pojďme se na tento problém podívat podrobněji.

Diastáza – co to je?

Diastáze je odborný pojem, který označuje rozestup přímých břišních svalů. Nevíš, které břišní svaly jsou přímé? Jde o párový sval, který se táhne od výběžku hrudní kosti a po chrupavkách od pátého do sedmého žebra až po stydkou kost. Po stranách jsou břišní svaly přilehlé k vazivovým pruhům. Břišní svaly jsou oporou zádům a dalším orgánům. Pokud se objeví rozestouplé břišní svaly, nemají záda ani vnitřní orgány dostatečnou oporu a funkci podpornou přebírá vazivová tkáň. Ta k tomu však není primárně určena, takže přicházejí nejen estetické, ale i zdravotní potíže.
Za co vše je zodpovědná diastáza břišních svalů? Bolesti zad, především v oblasti beder, břišní kýlu, potíže trávicího traktu, povolené pánevní dno, které může být příčinou inkontinence.

Jak poznat rozestup břišních svalů

Jak poznat diastázu? Už víš, co je diastáza a co způsobuje. Jak vlastně dojde ke vzniku diastáze břišních svalů? Rozestoupené břišní svaly tlačí na vazivo a napínají ho do stran. Síla a tlak působí jak z vnitřku, tak z vnější strany. Přirozená je diastáza po porodu - jak plod v děloze roste, zvyšuje se nitrobřišní tlak a břicho po porodu vypadá jako tlusté břicho. Postupně by se břicho mělo vracet do původního stavu. U více než poloviny žen tomu tak není. Vazivo i svalstvo zůstanou ochablé a vystouplé břicho pak není tuk, ale právě břišní diastáza. Jenže tento problém není jen záležitostí čerstvých maminek. Výjimkou není ani diastáza u mužů nebo diastáza u dětí. Jak tedy zjistit, že příčinou obtíží je diastáza břišních svalů?
Příznaky lze zjistit snadno. Lehni si na záda, zvedni hlavu a zkus zatnout břišní svaly. Prsty hmatej pod pupíkem a nad pupíkem. Ucítíš, jak se rozestupují přímé břišní svaly. Je-li mezera širší než dva prsty, jde o větší rozestup, který se již neupraví sám, tedy o diastázu.

Nesprávný způsob cvičení – diastáza důsledkem nitrobřišního tlaku

Už jsme si říkali, že diastáza nepostihuje jen čerstvé maminky, ale i jiné ženy, muže a dokonce i děti. Může totiž vzniknout při špatné manipulaci s těžkými předměty, ale i při cvičení, především s činkami nebo závažími. Je tedy ironií, že diastázu si lze přivodit i ve fitness centru nebo sportovním klubu. Změní se totiž poměry nitrobřišního tlaku nesprávným směrem. Tělo nemá v břišní stěně dostatečnou oporu, postižena je hlavně oblast pánve a beder. Při svalové dysbalanci nemusí vzniknout pouze diastáza, ale také další zranění, kýla, začnou bolet záda nebo klouby.
Jak tedy správně sportovat a chránit střed těla? K fixaci středu těla, břicha a beder je možno použít stahovací pás nebo fitness opasek. Díky jim se i při zvednutí větší váhy zamezí povolení břišních svalů.

Cvičení na diastázu a brániční dýchání

Chceš vyzkoušet cviky na rozestup břišních svalů? Zaměř se nejdříve na správné dýchání. Mnoho lidí, zvláště žen, dýchá pouze povrchově. Při takovém dýchání je vyřazena bránice, přestože se jedná o důležitý dýchací sval. Bránice je pak oslabena a nemůže vykonávat funkci stabilizátoru svalů trupu a středové části těla. Tím se narušuje i stabilita bederní páteře. Dochází k vysokému zatížení prsních svalů a přetížení horních cest dýchacích. Ramena následně nezaujmou tu správnou polohu, záda bolí, protože páteř nemá správné postavení. Důsledkem může být právě diastáza. A je to také jeden z důvodů, proč břišní cvičení nemusí být účinné. Brániční dýchání lze nacvičit. Je nutno dýchat tak, aby byla aktivní právě oblast břicha. To zjistíš, když si přiložíš ruku do místa pod pupíkem, a cítíš při nádechu, jak bránice stlačuje vnitřní orgány dolů a do plic se dostává co největší množství vzduchu. Při výdechu se zas bránice zvedá. V klidu dýchej nosem a prodlužuj výdech tak, aby byl delší než nádech.

Jak se dá diastázy zbavit

Řešení diastázy je více, nejúčinnější je samozřejmě prevence, zvláště u těhotných. Zde je vhodné například tejpování. Diastáza pak vůbec nemusí přijít. Je však potřeba provádět vše správně, ideálně pod dohledem školeného odborníka, který se specializuje na potíže typu diastáza. Tejpování je vhodné například i při druhém těhotenství, kdy již maminka diastázu má. Pokud je diastáza zanedbaná, může dojít až na krajní řešení, kterým je operace diastázy. Odborníci však říkají, že dlouhodobé a správně prováděné cvičení může vše zachránit, pokud se cvičí dostatečně často a s pořádnou dávkou trpělivosti. I tak se může napravit diastáza, operace pak není nutná. Pokud je již příliš pokročilá diastáza břišních svalů, operace se zaměřuje na uzavření defektu v břišní dutině. Provádí se v celkové anestezii řezem mezi spodním okrajem hrudní kosti a pupkem. Řez se pak sešije v několika vrstvách. Samozřejmě nejlepším způsobem, jak se diastázy zbavit, je cvičení, se kterým se začne včas, a dodržování zdravého životního stylu. Pozor také na nadváhu, i obezita může být příčinou diastázy.

Pro cvičení je důležité také vybavení a pomůcky

Každý, kdo se rozhodne pro cvičení na diastázu, by si měl uvědomit, že účinnost cvičení zvyšuje, kromě jiného, i pohoda cvičícího. K té nezanedbatelným dílem přispívá správné sportovní oblečení a vhodná obuv. Oblečení pro různé cviky musí být nejen krásné a pohodlné, ale také funkční. Trička, legíny, kraťasy, tepláky, soupravy a samozřejmě spodní prádlo určené sportovcům jsou k dispozici v mnoha provedeních. Také obuv je potřeba vybrat tak, aby odpovídala nárokům venkovního sportu nebo cvičení v tělocvičně. K vhodným doplňkům pro cvičení patří mezi jiným břišní pás, různé gymnastické míče, cvičební gumy a videa s návody, jak správně provádět cviky zaměřené na diastázu a posílení pánevního dna.

Kdy jsou cviky na břišní diastázu účinné

Ne vždy musí být cvičení na diastázu dostatečně účinné. Určitě začínej dechovými cvičeními, speciálně na brániční dýchání, které pro nápravu potřebuje diastáza břišních svalů. Cviky prováděj denně. Stačí i jen několik minut, je to účinnější, než cvičit dvakrát nebo třikrát týdně půl hodiny. Důležité je, aby byla neustále aktivována břišní stěna a břišní svaly měly podněty ke stahování. Účelem cvičení je zpevnění břicha. To platí i pro cviky na břicho po porodu. V běžném dni můžeš začínat správným vstáváním - z lehu se zvedej tak, že kolena položíš na stranu a budeš se zvedat přes bok.
Při cvičení se rozhodně vyhni cvikům, které budou diastázu fixovat, anebo ji dokonce zhorší. K takovým cvikům patří oblíbené sedy lehy, protahovací cviky rozevírající břišní svaly či cviky s rotacemi. Doporučené jsou naopak cviky na posílení pánevního dna, zadních deltových svalů, mezi lopatek. Účinné jsou i procházky se správným držením těla, nebo cvičení s overballem. Postupně lze přidávat těžší cviky, vhodný je jejich nácvik pod dohledem odborníka, aby byly prováděny správně.
Buddyho newsletter

Dobré věci se dějí lidem, kteří se přihlásí k našemu newsletteru.

Přihlášením potvrzuješ, že jsi se seznámil/a se Zásadami zpracování osobních údajů.

dotazy@d-sport.cz Odpovídáme do hodiny v pracovní dny
Partneři:
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.
Řazení
Filtrovat