0
CZ
Vyber si jazyk
CZ
SK
Prodejny
Přihlášení
Hledání
0 Nakrm mě

Košík je prázdný

Nepřihodíme něco?

Nejnavštěvovanější kategorie zboží

Pití kávy – kdy prospívá a kdy škodí?

22. 09. 2023
Čteš rozporuplná vyjádření nejrůznějších odborníků o prospěšnosti pití kávy nebo naopak o tom, jaké jsou negativní účinky kávy? Jak to tedy s tou kávou vlastně je? Prospívá její pití tvému zdraví nebo ti může uškodit? Pokud váháš, zda je kafe zdravé či zda ti účinky kávy škodí, a chceš se tedy dozvědět více, uvař si šálek kvalitní kávy a společně s námi pojď prozkoumat téma káva a zdraví důkladněji.

Proč jsou právě na kávu protichůdné názory

Jako většina potravin má káva své klady i zápory. V průběhu staletí se na ni pohlíželo různě. Jejímu pití byl dáván za vinu například nemanželský sex, impotence, zpomalení růstu, oslepnutí zhoršení školního prospěchu a mnohé další. Na druhou stranu se říkalo, že káva má léčivé účinky a kofein v kávě působí proti alkoholismu. Všechna tato tvrzení však nezohledňovala další faktory, jako je pití alkoholu, zneužívání farmak nebo drog či kouření. Novější studie se zaměřují na příznivce zdravějšího životního stylu. Je-li jejich oblíbeným nápojem právě káva, účinky jsou jednoznačně pozitivní. Proto se nemusíš pití kávy bát, jestliže víš, kdy pít kávu, kolik kávy denně a jaké jsou účinky kofeinu.

Káva jako populární nápoj

Miluješ kávu pro její schopnost zahnat ospalost a únavu a jako nápoj, který umí navodit dobrou náladu? Za to může nejen to, kolik kofeinu je v kávě, ale také velké množství dalších sloučenin, které káva obsahuje. Ty mohou mít značný pozitivní vliv na tvé zdraví. Káva je také společenskou záležitostí, její pití lidi sbližuje. Je však potřeba dodržovat určité množství vypitých šálků a dát si také pozor na to, jak je silná káva. Povzbuzující látkou je kofein, účinky však vydrží jen určitou dobu a tělo si pak žádá další dávku. Může tak vzniknout závislost na kávě.

Kdy lze pozorovat negativní účinky kofeinu

Je tedy káva zdravé pití? U některých lidí to neplatí, právě u nich lze pozorovat nepříznivý vliv kávy. Jde o jedince, kteří trpí žaludečními obtížemi, nebo mají vysoký tlak. A určitě nekombinuj kávu a cigarety. Zdravá káva není ani v těhotenství, neškodí jen v malých dávkách. Pití kávy v těhotenství se nedoporučuje, může se projevit vliv kofeinu na plod. Kafe v těhotenství a při kojení se zkrátka nekombinuje, rizika zde převyšují možné benefity. Aby káva u zdravých jedinců byla přínosem, je nutné řídit se při jejím pití určitými pravidly.

Kdy je káva zdravá

Pokud chceš, aby ti káva byla přínosem, vyber si vysoce kvalitní kávu. Nabízí se různé druhy káv, sáhni vždy po té výběrové. Pokud nápoj nemá označení výběrová káva, druhy takové kávy nedostaly patřičnou péči a může v ní být plíseň nebo poškozená zrna, která ovlivní negativně výslednou chuť. Kvalitní zrna musí být také šetrně pražená, jinak by se spálila. Černá káva vyžaduje i odpovídající přípravu, aby se vylouhovaly právě ty látky, které jsou nejen chutné, ale také prospěšné. Káva může být připravena jako espresso nebo filtrovaná káva. Zkus se však vyhnout českému způsobu přípravy turecké kávy, který zdraví neprospívá. Je nutné také dodržovat pitný režim a dodat tělu i dostatek jiných tekutin, především vody.

Káva a biorytmy organismu

Připravil sis kvalitní a chutnou kávu a očekáváš od ní přínos pro své zdraví? Pak nezapomeň na čas, ve kterém kávu piješ. Pití kávy by mělo respektovat biorytmus tvého těla, jinak by sis mohl narušit vnitřní nastavení organismu. Vhodná je káva po jídle, ovšem s určitým odstupem. Dej si také pozor na přiměřenou denní dávku kávy. Každý jedinec má přijatelné množství kofeinu dané jinak, záleží na genetickém vybavení a schopnosti tvého těla kofein metabolizovat. Je možné se kofeinem předávkovat, ale následkem nebude smrt, protože smrtelná dávka kofeinu je příliš vysoká (více než 100 šálků espressa), nýbrž nepříjemné stavy jako třes, úzkost, podráždění a nepravidelnosti srdečního tepu. Maximální dávka by měla být kolem 350 mg denně.

Když káva organismu pomáhá

Kromě zbavení únavy a dodání energie a soustředění se na práci ti káva přinese také další výhody. I když nejsou známy všechny důvody, proč tomu tak je, vykazuje káva preventivní účinky a snižuje riziko mrtvice, infarktu rakovin prostaty a dalších chorob. Káva a játra spolu také dobře vycházejí, i zde je káva prevencí rakoviny. Chrání také před vznikem žlučových kamenů. Dodává tělu také dostatek antioxidantů. Kofein obsažený v kávě může zlepšovat náladu a působit proti depresi, zvyšovat sportovní výkon a vylepšovat pleť. Vždy záleží na tom, jak dlouho působí kofein v těle. To je značně individuální. Navíc jde o snadno dostupný nápoj, který si můžeme dopřát všude, nejen ve městě, ale i v horách na túře nebo při pobytu v přírodě. Stačí si pořídit kávu na cesty, ke které už ti stačí doplnit jen horkou vodu.

Kde je ještě káva přínosem

O kávě se mluví i v souvislosti s kvalitou stáří. Káva má totiž pozitivní vliv na Alzheimerovu a Parkinsonovu nemoc. Vliv má také káva na hubnutí, pak by ovšem neměla obsahovat cukr a jen minimum mléka. Spojíte-li slova káva a hubnutí, znamená to černou kávu bez mléka a neslazenou. Káva s mlékem je však velice oblíbená, cappuccina a latté paří k nejvíce připravovaným kávovým nápojům. Mléko navíc způsobuje, že se kofein uvolňuje pomaleji a působí déle. V každém případě přináší káva řadu pozitiv a její účinky nejsou ještě řádně prozkoumané.
Buddyho newsletter

Dobré věci se dějí lidem, kteří se přihlásí k našemu newsletteru.

Přihlášením potvrzuješ, že jsi se seznámil/a se Zásadami zpracování osobních údajů.

dotazy@d-sport.cz Odpovídáme do hodiny v pracovní dny
Partneři:
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.
Řazení
Filtrovat