0
CZ
Vyber si jazyk
CZ
SK
Prodejny
Přihlášení
Hledání
0 Nakrm mě

Košík je prázdný

Nepřihodíme něco?

Nejnavštěvovanější kategorie zboží

Potíš se nadměrně? Jaké jsou příčiny a jak se pocení zbavit!

05. 12. 2023
Nadměrné pocení, známé také jako hyperhidróza, je stav, kdy tělo produkuje nadměrné množství potu i tehdy, kdy k pocení obvykle nedochází. Pot se objevuje na různých částech těla, především na dlaních, v podpaží, na obličeji, v oblasti třísel a chodidel. Extrémní pocení se navíc objevuje i v klidovém stavu, nejen po fyzické námaze nebo v horku. Poznáváš se v tomto popisu a chceš vědět, co s tímto nepříjemným stavem dělat? Seznam se s příčinami těchto potíží a možným řešením a zbav se tohoto problému definitivně.

Co je vlastně hyperhidróza a koho postihuje

Je více příčin, které mohou způsobit pocení. Většinou se jedná o fyzickou zátěž nebo vypjatou stresovou situaci. Pokud se však objeví nadměrné pocení celého těla a agresivní pot i tehdy, když jsi v klidu a v pohodě, bude se pravděpodobně jednat o poruchu pocení, tedy hyperhidrózu. Zvláštní kapitolou je pocení v noci. Noční pocení může být příznakem dalších onemocnění, proto je potřeba i nadměrné pocení v noci brát vážně. Pocení ve spánku bez jakékoli klasické příčiny rozhodně nepovažuj za běžný jev. Ačkoli je hyperhidróza diagnostikována pouze u cca 4% populace, rozhodně se nejedná o konečné číslo. Mnoho lidí totiž tuto potíž neřeší a raději tiše trpí. Problémy většinou začínají v období dospívání a trápí nejen dospělé, ale i děti.

Příčiny nadměrného pocení

Trápí tě pocení rukou, pocení hlavy, pocení nohou nebo pocení v podpaží? Co způsobuje nadměrné pocení? Příčiny hledej ve zvýšené aktivitě potních žláz. Ta bývá způsobena poruchami autonomních procesů, které probíhají v těle. Zvýšené pocení způsobují signály mozku, který vyšle pokyny k ochlazení, i když k tomu není žádný důvod. Které příčiny obtížného pocení jsou nejčastější? Některé případy nadměrného pocení mohou být dědičné. Pokud má někdo v historii rodiny hyperhidrózu, existuje vyšší pravděpodobnost, že se tento stav může objevit u dalších členů rodiny.
Emoce jako stres, úzkost a nervozita přímo ovlivňují činnost potních žláz. Pocení může být tedy také reakcí na emocionální stav jedince. Výrazné fyzické aktivity nebo vystavení vysokým teplotám také způsobují zvýšenou produkci potu. Tělo se snaží udržet optimální teplotu a reaguje zvyšováním pocení. Hormonální změny spojené s pubertou, těhotenstvím nebo menopauzou ovlivňují potní žlázy a mohou vést k nadměrnému pocení. Některá onemocnění, jako diabetes nebo hypertyreóza, mohou způsobit nadměrné pocení. Stejně tak některé léky, včetně antidepresiv a léků na bolest, mají nadměrné pocení jako vedlejší účinek.

Nadměrné pocení je individuální záležitost

I obyčejné pocení je u každého člověka specifické. Někdo trpí na nadměrné pocení rukou, pocení dlaní, pocení nohou, pocení v obličeji nebo v podpaží a dokonce i na pocení zadku. I příčiny jsou individuální. Potíš se víc při náročném pohybu nebo z tebe teče pot při stresu? Bereš nové léky? I ty mohou být příčinou nadměrného pocení.

Jak zabránit pocení

Nadměrné pocení může mít různé příčiny a ovlivňovat každodenní život postižených. Vybírat si můžeš z řady opatření a léčebných metod. Volba metody proti pocení závisí na závažnosti a individuálních potřebách každého jednotlivce. Pokud jde o závažnější případ, jako horkost v noze, kdy pocení vypadá, jako když teče voda z nohou, nebo nadměrné noční pocení či pocení hlavy v noci, raději potíže konzultuj s lékařem, aby byla nalezena vhodná léčebná strategie pro konkrétní případ nadměrného pocení a vyloučena onemocnění jako například zánět potních žláz.
Pojďme se blíže podívat na to, co proti pocení můžeš použít sám:
  • Použij antiperspirant - Používání antiperspirantů s obsahem hliníku je jedním ze způsobů, jak se méně potit. Tyto výrobky dokáží omezit produkci potu. Blokují potní kanálky a snižují množství vyprodukovaného potu.
  • Vybírej obezřetně oblečení a materiál - Volba správného oblečení může také pomoci. Materiály jako bavlna a podobné látky jsou prodyšné a umožňují kůži lépe dýchat. Při pohybu používej sportovní funkční oblečení a prodyšnou kvalitní obuv.
  • Omezuj stres - Techniky pro snižování stresu, jako je meditace, jóga nebo hluboké dýchání, mohou pomoci kontrolovat emocionální faktory spojené s nadměrným pocením.
  • Léčba léky je někdy nutná - V některých případech může lékař předepsat léky, které regulují činnost potních žláz. Patří sem anticholinergika nebo léky obsahující botulotoxiny.
  • Iontoforéza a botulotoxinové injekce - Pro léčbu nadměrného pocení v konkrétních oblastech těla lze využít metody jako iontoforéza, tedy zavedení slabého elektrického proudu do postižené oblasti, nebo injekce botulotoxinu.
  • Můžeš využít i chirurgický zásah - V extrémních případech může pomoci chirurgický zásah, jako například odstranění nebo blokování nervů odpovědných za pocení.
  • Zdravý životní styl je nutností - I s pocením pomůže správný životní styl a dodržování hygienických návyků. Zvýší se ti sebevědomí, navážeš další společenské vztahy a zbavíš se psychických potíží. Pokud se ti podaří zbavit se nadměrného pocení, můžeš zásadně změnit svůj život.
  • Vyzkoušej také bylinky - Jestliže jsi příznivcem přírodní léčby, využij i tzv. babské rady a zařaď bylinkovou léčbu. Proti pocení se používají šalvěj a kozlík lékařský, se stresem a pocením pomáhá třezalka tečkovaná.
Buddyho newsletter

Dobré věci se dějí lidem, kteří se přihlásí k našemu newsletteru.

Přihlášením potvrzuješ, že jsi se seznámil/a se Zásadami zpracování osobních údajů.

dotazy@d-sport.cz Odpovídáme do hodiny v pracovní dny
Partneři:
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.
Řazení
Filtrovat