0
CZ
Vyber si jazyk
CZ
SK
Prodejny
Přihlášení
Hledání
0 Nakrm mě

Košík je prázdný

Nepřihodíme něco?

Nejnavštěvovanější kategorie zboží

Regenerace svalů je základem cvičení

04. 01. 2023
Díky svalům dokážeme udělat jakýkoliv pohyb. A právě proto jim musíme věnovat dostatečnou péči a odpočinek. Správná regenerace svalů po cvičení je ve sportu velmi důležitá, může se díky ní předejít bolesti svalů po námaze.

Pohodlné cvičení kdekoliv

Při cvičení je nutné myslet nejenom na správné provedení cviků a jejich posloupnost, ale také na to, v čem cvičíme. Základem je kvalitní obuv, která zajišťuje především bezpečnost. Jako motivace velmi často funguje také oblečení. Vysněné značkové legíny, či tričko dokážou člověka přinutit k tréninku i ve dnech, kdy zrovna nemá na cvičení náladu.

Svalové vlákno a stavba svalů

Svaly umožňují člověku pohyb. Jednoduchá rovnice obsahující rychlost syntézy svalových bílkovin a míry rozpadu svalové bílkoviny je výsledkem toho, jak rychle svaly rostou. Základem příčně pruhovaných svalů je svalové vlákno. Tedy myocyt, který je uspořádán do snopců. Zajímavostí je, že délka dosahuje až 40 cm.
Způsobů, jak urychlit růst svalů je spousta, stále ale existují dohady, zda je nějaký z nich opravdu účinný. Pravidelné silové posilování a vyvážená strava i regenerace ale ničemu neublíží.

Co je to svalová únava

Při cvičení jsou podle zátěže a také zaměření namáhány různé svaly v našem těle. I ten nejsilnější sval může být někdy unaven. V případě, že je jedinec přetěžován, může dojít k bolesti svalů po námaze. Ta je jakousi obrannou reakcí organismu, která upozorňuje na možné přetížení svalů. Příznaky přetrénování jsou především fyzická únava, třes nebo křeče.
Pokud máte pocit, že se jedná o svalovou únavu, je důležité zamyslet se hned nad několika faktory. Spouštěčem může být nejenom náročnost a způsob provedení jednotlivých cviků, ale také výživa svalů.

Vyvážený jídelníček

Aby se svaly hojily co nejrychleji, je nutné dodržovat vyváženou stravu či dostatečnou regeneraci a odpočinek bez sportovní aktivity třeba v přírodě nebo na zahradě pod pergolouPro rychlejší navrácení do kondice je potřeba dodržovat pestrý jídelníček s dostatkem bílkovin i sacharidů. Nedostatkem bílkovin může dojít k horší a pomalejší regeneraci svalů. Mezi hlavní úlohu sacharidů pak patří přísun energie.

Vitamíny na svaly

Pro většinu amatérských i profesionálních sportovců hraje ve stravě důležitou roli protein. Jedná se o suplement, který zajišťuje obrovský přísun bílkovin a napomáhá tak k obnově poškozených svalů. Důležité je ale nezapomínat, že se jedná pouze o doplněk stravy. Neměl by tak být hlavním a jediným přísunem bílkovin.
Základními vitaminy pro regeneraci svalů jsou také multivitaminy a dostatek hořčíku a vitaminu B6. Právě vhodný jídelníček a silové tréninky jsou i způsobem, jak obnovit svalovou hmotu.

Proč se dostavuje bolest svalů po cvičení?

Únava svalů se může dostavit jak během cvičení, tak i po něm. Velmi často se stává, že po cvičení člověk cítí bolest svalů. Svaly bolí jednoduše proto, že nebyly předem připraveny na fyzickou zátěž. Důležité tak není pouze protažení po cvičení, ale i příprava těla a zahřátí před samotným začátkem.
Existuje hned několik možností, jak se jedinec může pokusit předejít bolestí svalů. Důležité je počáteční protažení těla a jeho zahřátí. Vsadit můžete na dynamický strečink. Ten by měl obsahovat dřepy, výpady, ale také rotaci či hmity.

Jak uvolnit svaly - tipy na lepší regeneraci

Je nutné se zaměřit také na činnost, která by měla být prováděna bezprostředně po skončení tréninku. A sice na protažení jednotlivých svalů. Tělo i svaly se uvolní a uklidní se také nervová soustava. Při protažení po fyzické aktivitě je důležité provádět protažení plynule a po dobu několika vteřin vždy v protahované poloze setrvat.

Jak urychlit hojení svalů?

Většina lidí, kteří se cvičením teprve začínají, se snaží zjistit, co na bolest svalů po cvičení. Pro správné natažení svalů je důležité jak jejich zahřátí, tak také následné protažení. Aby se svaly hojily co nejrychleji, je nutné dodržovat vyváženou stravu či dostatečnou regeneraci a odpočinek bez sportovní aktivity. Klíčovou roli při hojení svalů hraje také dostatečný spánek. Pohyb má také naopak velký vliv na kvalitu spánku, více informací o spánku najdete tady.

Buddyho newsletter

Dobré věci se dějí lidem, kteří se přihlásí k našemu newsletteru.

Přihlášením potvrzuješ, že jsi se seznámil/a se Zásadami zpracování osobních údajů.

dotazy@d-sport.cz Odpovídáme do hodiny v pracovní dny
Partneři:
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.
Řazení
Filtrovat