0
CZ
Vyber si jazyk
CZ
SK
Prodejny
Přihlášení
Hledání
0 Nakrm mě

Košík je prázdný

Nepřihodíme něco?

Nejnavštěvovanější kategorie zboží

Pilates - cvičení pro zpevnění těla i pohodu mysli

03. 05. 2023
Pilates je skvělý způsob, jak zlepšit fyzičku i mentální pohodu. Při cvičení pilates můžeš posílit břišní a zádové svaly, zlepšit svou koordinaci a flexibilitu. Nauč se správnou techniku a posiluj své tělo pro zdravý a pohybově aktivní život. Pokud hledáš cviky na zpevnění těla pro začátečníky nebo pro pokročilé, tréninkový program pilates může být tou správnou volbou právě pro tebe.

Co je pilates?

Pilates je metoda cvičení, kterou vyvinul Joseph Pilates na konci 20. století, a která nese jeho jméno. Pilates studoval stavbu lidského těla, fyziologii, pohyb, a hledal inspiraci v různých formách cvičení od starověku po cvičení západních i východních kultur. Cílem pilates je vytvořit rovnováhu mezi tělem a mysli, a to díky procvičování celého těla. Pilates se skládá z cviků, které se dají upravit pro každou úroveň tělesné zdatnosti.

Rozdíl mezi pilates a jógou

Často se říká, že pilates je jen další variací jógy. To není pravda. I když se oba typy cvičení zaměřují na tělesnou aktivitu, jejich přístup se liší. Jóga se směřuje k uvolnění těla a mysli, zatímco pilates cviky ke zpevnění a posílení těla. Jóga je navíc cvičení mnohem starší a pochází z jiných zemí. Obě cvičení mají jiný způsob dýchání a odlišná zaměření. Pilates se věnuje hlavně tělu, jóga se více orientuje na flexibilitu, meditaci a uklidnění mysli. Při pilates lze také využívat cvičební stroje.

Pilates cviky pro začátečníky

Pokud jsi začátečník, můžeš začít s následujícími cviky pilates. Začni postupně s jednoduchými cviky pro začátečníky a poté se posouvej k náročnějším. Nezapomínej, že k zásadám pilates patří správné dýchání, hluboké nádechy i výdechy. Při cvičení je nutná kontrola pohybů, správné provedení ochrání tělo před poraněním. Základem úspěchu je koncentrace, soustředění se pouze na cvičení a vypnutí rušivých vlivů. K nejčastěji prováděným cvikům v pilates pro začátečníky patří prkno, prkno na boku, most, nůžky, labuť, rotace nebo přítahy nohou. Cvičit je samozřejmě možno i doma, na internetu najdeš mnoho videí a návodů, které ti ukážou, jak cvičit správně. Ani při pilates nezapomínej na dodržování pitného režimu.

Kde cvičit pilates?

Vybíráš si místo, kde chceš cvičit? Pak hledej takové místo, kde máš dostatek prostoru a klidu. Vhodné jsou místnosti s dostatkem světla, případně můžeš cvičit i venku na čerstvém vzduchu. Pokud máš doma málo prostoru, můžeš si pilates cvičení vyzkoušet v posilovně nebo studiu, kde najdeš nejen potřebnou výbavu, ale také odborného instruktora, který tě naučí správnou techniku cviků a bude ti poskytovat individuální radu a pomoc. Pokud bys rád/a cvičil/a pilates ve skupině, hledej různé pilates lekce nebo workshopy, které se konají v tvojí lokalitě.

Nepodceň výběr oblečení

Správné oblečení je důležité pro úspěšné cvičení pilates. Hledej oblečení, které ti poskytne dostatek pohyblivosti a pohodlí při cvičení. Doporučujeme volit pohodlné legíny nebo kraťasy, které ti umožní pohybovat se bez omezení, a tričko s dostatečně volným střihem. Kromě toho volte oblečení z kvalitních materiálů, které odvádí pot a umožní kůži dýchat. Vhodné jsou také sportovní podprsenky, které zajistí dostatečnou oporu během cvičení. Pilates cvičení lze provádět na boso nebo v teniskách s plochou podrážkou. Ty umožňují bezpečný a stabilní pohyb. Pamatuj si, že oblečení by mělo být pohodlné a funkční, takže se můžeš soustředit pouze na cvičení a dosáhnout co nejlepších výsledků.

Pilates cviky na břicho a záda

Následující cviky jsou vhodné pro posílení břicha a zad.
  • Prvním cvikem je labuť. Lež na břiše a zvedni horní polovinu těla nahoru, jako bys plaval/a. Drž se v této poloze na několik vteřin.
  • Dalším cvikem je rotace. Při něm si sedni na zem s narovnanýma nohama, polož ruce na zem vedle sebe a otoč se doleva a doprava.
Pilates cviky na záda a břicho jsou při správném provedení velmi účinné.

Dokonale znamená bezpečně

Správná technika cviků je velmi důležitá, aby cvičení bylo efektivní a zároveň bezpečné. Proto se podívej na podrobnější popis jednotlivých cviků:
  1. Prkno neboli Plank: Polož ruce na zem tak, aby byly pod rameny a rovné. Natáhni nohy dozadu a zvedni se na špičky nohou. Drž se v této poloze tak dlouho, jak to jde, ale nezatínej zbytečně zuby. Správně cvik provádíš, pokud máš rovná záda a stažené břišní svaly. Pokud to je pro tebe příliš obtížné, můžeš zkusit cvik na kolenou. V pilates se nejčastěji provádí prkno na boku.
  2. Most neboli Glute bridget: Lež na zádech, ohni nohy tak, aby kolena byla nahoře. Dlaně polož vedle sebe na zem. Zvedni zadek tak, aby byly tvoje tělo, kolena a ramena v rovině. Drž se v této poloze na několik vteřin a pak se pomalu vrať zpět na zem.
  3. Nůžky neboli Scissors: Lež na zádech a zvedni nohy tak, aby byly v úhlu 45 stupňů. Zvedni hlavu a ramena od země. Potom střídavě střihej nohama. Pokud ti cvik přijde příliš náročný, můžeš zkusit provádět cvik s polovičním úhlem nohou.
  4. Labuť neboli Swan: Lež na břiše a polož dlaně vedle sebe na zem. Zvedni horní část těla tak, aby byly na zemi pouze břicho a nohy. Drž se v této poloze na několik vteřin a poté se pomalu vrať zpět na zem.
  5. Rotace neboli Spine twist: Sedni si na zem s narovnanýma nohama, dlaně polož na zem vedle sebe. Otoč se doleva a potom doprava, přičemž se snaž udržet záda rovně. Tento cvik můžeš provádět také s použitím pilates pomůcky - pásu, který ti pomůže lépe se protáhnout.

Pomůcky pro domácí cvičení

Pilates posilovací kruh a pilates tyč s odporovacími pásy jsou skvělé pomůcky, které ti pomohou lépe procvičit tělo a zlepšit techniku. Při používání těchto pomůcek se však ujisti, že cviky provádíš správně a bezpečně. Domácí pilates pomůcka tě může také inspirovat a umožní rozmanitost cvičení. Základem je podložka, gymnastický míč, různé válce, pás či kruh. I při jejich použití však platí, že správná technika a postupné zvyšování náročnosti jsou klíčové pro úspěšné a efektivní cvičení pilates. 

Buddyho newsletter

Dobré věci se dějí lidem, kteří se přihlásí k našemu newsletteru.

Přihlášením potvrzuješ, že jsi se seznámil/a se Zásadami zpracování osobních údajů.

dotazy@d-sport.cz Odpovídáme do hodiny v pracovní dny
Partneři:
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.
Řazení
Filtrovat